A BÉKÉS MEGYEI NAP és a Viharsarok Online informatikai melléklete
2000. 08. 09.

Megjelenik kéthetente - szerkeszti Korbely György
Virtuális változat

Kele hejesirás a zinterneten?
Egykori magyartanáraimtól, e szöveget gondozó kollégáimtól és persze az Olvasótól máris elnézést kérek: természetesen nem bolondultam meg, nem is csatlakoztam semmiféle - egyébként nem létező - nyelvbutító szektához sem. Csupán e figyelemfelkeltő címmel is érzékeltetni szeretném - még hogyha provokálva is - hogy a meccs nincs lejátszva: korai megkongatni a vészharangot az internet miatti nyelvromlás miatt: maga az internetes közösség készül arra, hogy a sokat emlegetett önszabályozás útjára lépjen, még mielőtt bármilyen antimodern (kultúr) erőszakszervezet teszi ezt hatalmi segédlettel.
Természetesen most nincs szó az e-mailekben, IRC-csatornákon és webalapú fórumokon alkalmazott szellemes egyszerűsítésekről (müxik - mőködik, emléxem - emlékszem, nemtom - nem tudom stb.), hiszen ezek színesítik az adott magánjellegű, illetve a zárt vagy nyitott közösségi kommunikációt. Különben is: a beszédfelismerő rendszerek elterjedéséig, a szélessávú technológiák nagyobb térnyeréséig - vagyis még jó sokáig - az élő beszédet a billentyűkkel sebtiben beírt szöveg pótolja. Mivel a többség lassan gépel, ráadásul online módban ideje sincs ellenőrizni minden egyes írásjel helyességét, együtt kell élnünk e speciális hibrid nyelvvel, mely gyakorlatilag az élőbeszéd és az írásbeliség keveréke. Tegyük a szívünkre a kezünket: hányan, de hányan beszélik randán anyanyelvünket, akár az utcán, a kocsmában, vagy éppen politikusként, médiaszereplőként a nyilvánosság előtt.
Amiért az Írd Jól Egyesület létrejött, egész más: ez a virtuális közösség elsősorban a nyilvánosságra szánt publikációkat, azaz a különböző weboldalakat figyeli a világhálón, s amennyiben durva helyesírási, stilisztikai hibákra bukkan, a következő levél elküldésével figyelmeztet: "Tisztelt webmester/honlapszerkesztő! Az Írd Jól Egyesület hálós nyelvvédelemmel foglalkozik. Tagjaink amatőr nyelvmővelők, de hivatásos nyelvészek is támogatnak minket. Most az egyesületünk nevében írok Önnek, mert weblapján helyesírási/nyelvhelyességi/fordítási/stiláris hibákat találtam. Javaslatom az orvoslásukra ...", s itt az adott bakik felsorolása következik a megoldással együtt. Az alapítók szándékai szerint az első körben a nagyobb látogatottságú portálok, vállalati weblapok, közcélú (állami, önkormányzati, egyesületi, sőt iskolai) oldalak kerülnek górcső alá, hiszen - tisztelet a kivételnek - e helyeken is csak hírből ismerik a korrektúrát az internetes gazdaság egyelőre silány jövedelmezősége miatt. Holott már a magyar nyelvő interneten is számos oldal található, mely nagyobb látogatottsággal bír, mint némely sajtótermék (persze érdemes lenne szétnézni ezek háza táján is nyelvileg, de ezt most hagyjuk). Ráadásul az említett netlapok látogatói többnyire a gyerekek/fiatalok köréből kerülnek ki, akik még nem rendelkeznek olyan fejlett helyesírás-készséggel, mint a lényegesen többet olvasó/olvasott idősebb generációk.
A még szerveződés alatt álló Írd Jól Egyesület természetesen nem csak figyelmeztet, jutalmaz is: a kifogástalan magyarságő publikációkat közlő weblapok címeit "dicsőséglistára" teszi. De talán a legfontosabb: honlapján, a www.irdjol.hu-n különböző nyelvi segédleteket tesz közzé, például helyesítási és szinonímaszótárakat, melyek használata még az öreg médiarókák számára sem szégyen, sőt ajánlatos.
A válasz tehát nem vitás a címben feltett kérdésre: kell helyesírás az interneten (is).
Korbely György

Terjeszkedik a BékésNet
bekeslogo.gif (2688 bytes)Immár a megye teljes részéből elérhetők a BékésNet szolgáltatásai - tájékoztatta lapunkat Szántó József ügyvezető igazgató. Korábban csak a 66-os, békéscsabai primer körzetben élők vehették igénybe a BékésNet szolgáltatásait, ám a közelmúltban az Orosházára telepített digitális technológiának köszönhetően a 68-as, dél-békési körzetben élők és csatlakozhatnak a fiatal cég szerverére az (51) 687-687-es számon. Békéscsabán továbbra is a (66) 520 -480-os számon érhető el a cég ügyfélszolgálata.
Az új, orosházi ügyfélszolgálat a város szívében, a Kossuth utca 10-12 szám alatt most nyílt Computer World szaküzletben található, mely egyben cybercafé is, azaz itt azok is csatlakozhatnak a világhálóhoz, illetve igénybe vehetnek egyéb információtechnológiai szolgáltatásokat, akik egyébként nem élnek számítógépközelben, vagy éppen időszakosan nélkülözni kénytelenek saját komputerüket (például a turisták). Mindezt kedvező tarifával tehetik az érintettek a város és környéke első internetes kávézójában - hangsúlyozta az igazgató, hozzátéve, hogy a Computer World és a BékésNet együttmőködése révén az új számítógépet vásárolni szándékozók, illetve az elavult technológiájukat fejleszteni kívánók egy havi ingyenes Békésnet-előfizetést vehetnek igénybe. Ugyanitt a két cég szakemberei mőszaki információkkal és szükség esetén technikai segítséggel állnak a felhasználók rendelkezésére.
Az internet-használat előnyeivel és fontosságával szinte mindenki tisztában van, ám a hátrányok közt elsősorban az árakat emelik ki. Szántó József ezzel kapcsolatban hangsúlyozta: a BékésNet - mely egyébként a helyi szolgáltatók közül elsőként nyert felvételt az Internetszolgáltatók Tanácsába - a maga részéről mindenki számára testreszabott tarifarendszert dolgozott ki, mely jelenleg az internetszolgáltatók piacán a legkedvezőbbnek számít.
Ennek megfelelően a Start díjcsomag ingyenes. Ez havi 20 perc ingyenes internetezést jelent, ami elegendő arra, hogy a reménybeli felhasználó "megízlelje" a háló varázsát. Azok részére, akik csak levelezésük lebonyolítására igénylik a világhálót, 600 forintért kínálja a BékésNet a Start2 csomagot, mely egy darab e-mail címet jelent a hozzá tartozó postafiókkal, illetve havi egy órás hozzáférést. A Light kategóriát azok részére ajánlják, akiknek elegendő havi tíz órai hozzáférés, ennek előfizetési díja 1600 forint. Ezen túl az úgynevezett Zöld zónában (mindennap 03-06 és 09-18 között) a meghatározott időn túl is internetezhetnek a díjcsomag előfizetői. A sorban következő tarifa az Easy, mely havi 2400 Ft előfizetési díjat jelent, továbbá egy darab postafiókot és havi 20 óra internet-hozzáférést tartalmaz, s mint ahogy a továbbiakra, erre a sávra is érvényes a Zöld Zóna kedvezmény. Háromezer forintba kerül a korlátlan elérést nyújtó Unlimited csomag, mellyel gyakorlatilag éjjel-nappal bármikor internetezhetnek az előfizetők. Ennek továbbfejlesztett változata a Family, mely két e-mail címmel jár.
Vállalkozások, intézmények, más nagyfelhasználók részére ajánlott a Business csomag, mely a korlátlan hozzáférés mellett öt postafiókot, domain-karbantartást és virtuális webszervert, 10 MB tárterületet jelent havi kilencezer forintért. Az árak nettóban, áfa nélkül értendők. A Start és a Start2 csomagok kivételével a szolgáltató webmail-szolgáltatást is biztosít, aminek segítségével a felhasználók a világ bármely hálózatba kötött számítógépéről egyszerően kezelhetik elektronikus postájukat.
Az ügyvezető hozzátette: a nagyfelhasználók béreltvonali piacán tekintélyes referenciákkal rendelkeznek, mint például a Körös Volán, Békéscsabai Hűtőipari Rt., Réthy Pál Kórház.
A BékésNet szolgáltatásairól a www.bekesnet.hu honlapon olvashatnak részletesebb információkat, további felvilágosítás kérhető e-mailben az info@bekesnet.hu címen, telefonon a (68) 413-328-as, sms-en pedig a (20) 91-25-844-os számon kérhető. (X)

Amit tudni akarsz az IT-ről, de
Információtechnológiai minilexikon 10.

Mailbox - elektronikus "postaláda", egy adott e-mail címhez tartozó postafiók egy mailserveren; lényegében egy (véges méretű) tárolóhely a szerver gép lemezegységén, ahol a levelek találhatók.
Mmailing list - eredetileg a BITNET hálózaton megjelent szolgáltatás, olyan levelezőcsoport, melynek tagjai egy listserver segítségével, közös e-mail postafiókon keresztül tartják egymással a kapcsolatot; a csoport tagjai fel- és leiratkozhatnak a listára, és a közös címre küldött leveleket minden tag megkapja a saját postafiókjába; a levelező listák lehetnek teljesen nyíltak, vagy szerkesztettek (moderáltak), és pl. hírlevelek terjesztésére is felhasználhatók.
Mail-reader - elektronikus levelek olvasására (és többnyire írására is) szolgáló program vagy csak egy funkció egy nagyobb szoftveren (pl. web-kliensen) belül; léteznek offline levélolvasó programok is egy mailserverről vagy BBS-ről korábban letöltött levelek böngészéséhez
Mailserver - e-mail postafiókokat üzemeltető, elektronikus levelezést bonyolító szerver
Majordomo - eredetileg Unixra, Perl nyelven írt listserver szoftver; az interneten nagyon népszerő levelezőcsoportok mőködtetéséhez.
MARC (MAchine-Readable Catalog) - nemzetközi adatcsere-szabvány számítógéppel készült bibliográfiák, könyvtári katalógustételek különböző rendszerek közötti átviteléhez;
a más könyvtáraktól átvett MARC formátumú rekordok saját adatbázisba tölthetők be, így megtakarítható a dokumentumok helyben történő leírása; több országban saját, nemzeti változatai is vannak (pl. USMARC, UKMARC, HUNMARC).
Matrix - John S. Quarterman amerikai informatikus klasszikus könyvében ("The Matrix") használt metaforája, ami a világot átfogó számítógépes hálózatok bonyolultságára és belső összefüggéseire utal. Az utóbbi idők legnagyobb cyber kultuszfilmje ugyanezt a címet viseli.
MBONE (Multicast IP backbone) - az interneten az IP multicast technika segítségével létrehozott virtuális hálózat, melyen nagy és megbízható sávszélesség-igényő hang- és mozgókép-
alkalmazások (pl. videokonferencia, távoktatás) is mőködhetnek, melyeket az eredeti TCP/IP protokoll nem tenne lehetővé; nálunk 1996 óta folynak kísérletek az MBONE használatával.
MEK (Magyar Elektronikus Könyvtár) - 1994-ben indult elektronikus könyvtár az interneten magyar nyelvő vagy vonatkozású szöveges dokumentumok győjtésére; többek között hasznos segédletek találhatók benne a hálózatokkal kapcsolatban.
Message - a hálózati kommunikációban a partnerek között váltott rövid üzenet, sokszor az elektronikus levél szinonimája.
Metadata - (hálózati) információforrások vagy elektronikus dokumentumok jellemzőit leíró szabványosított adatelemek; az interneten (főleg a weben) való hatékony keresés legfőbb oka, hogy az eredeti protokollokból szinte teljesen kimaradt az egyes forrásokra vagy fájl-okra vonatkozó kísérő információk (pl. szerző, közreadó, téma, megjelenés dátuma stb.) feltüntetésének egységesítése; ezen próbálnak segíteni a különböző célokra és felhasználói köröknek kidolgozott metadata szabványok.
MIME - (Multipurpose internet Mail Extensions) - más néven Metamail; az internet eredeti, SMTP levelező protokolljának
1992-ben bevezetett kiterjesztése, amellyel 8 bites karaktereket tartalmazó (ékezetes) szöveges vagy bináris (multimédia) állományok is továbbíthatók elektronikus levélben; a fájl-ok tartalma 7 bites ASCII kódokra konvertálva kerül átvitelre; a levelezésen kívül más internetes alkalmazások is használják már a MIME kódolást.
MINITEL - Franciaországban elterjedt nyilvános videotex rendszer; speciális terminálokkal a telefonhálózaton át a felhasználók számtalan közhasznú információforrást érhetnek el, valamint egymással is kommunikálhatnak; az internet elterjedésével a jelentősége rohamosan csökken.
Mirror - valamely népszerő internet információforrásról készített (és rendszeresen frissített) teljes másolat egy (általában földrajzilag távol levő) másik szerveren; a tükrözéssel csökkenthető az eredeti szerver és az interkontinentális vonalak terhelése, ha a felhasználók a hozzájuk legközelebb eső mirrort használják.
Modem - (MOdulator-DEModulator) a számítógép digitális jeleit analóg telefonhálózatokon való átvitelhez át- és visszaalakító hardver eszköz. A kábeltévé hálózathoz való csatlakozáshoz speciális kábel-modemet használnak .
Moderator - az a személy vagy kis csoport, aki a szerkesztett (moderált) kommunikációs fórumoknál eldönti, hogy egy üzenet továbbítható-e a lista, hírcsoport vagy fórum olvasóinak
Mosaic - az első igazán népszerő és elterjedt grafikus web-kliens program volt 1993-94-ben, mely különböző operációs rendszerekre is elkészült; később a Netscape felváltotta.
Mozilla - a Netscape böngészők beceneve; továbbá a Mozilla.org nevő web-site és fórum elnevezése, ahol a Netscape forráskódját lehet letölteni és ahol a szoftver önkéntes továbbfejlesztői tartják egymással a kapcsolatot.
MP3 - (MPEG-1 Layer-3) - szinte CD hangminőséget nyújtó, de az audio CD-nél 10-szer tömörebb digitális hangformátum; nagyon népszerő az interneten és CD-ROM-on egyaránt; a fájlok kiterjesztése .mp3.
MPEG (Motion Picture Experts Group) - digitális videofilmek tömörítési és tárolási formátuma; valójában több különböző szabvány összefoglaló neve, melyet különböző célokra fejlesztettek ki; a legújabb változat az MPEG-4, mely az Apple által kidolgozott QuickTime megoldást szabványosítaná kifejezetten az interneten való videosugárzásra.
MSN (MicroSoft Network) - a Microsoft cég által indított előfizetős magánhálózat és tartalomszolgáltatás az interneten; újabban egyre több ingyenes és nyilvános szolgáltatást is kínál.
Multimedia - jellemzően (álló- és/vagy mozgó-)képet, animációt és hangot használó szoftver vagy információforrás, illetve ilyenek kezelésére, átvitelére alkalmas hardver-eszköz jelzője.
(forrás: Drótos László - Hálózati értelmező szótár)


Vissza a címlapra

Támogatóink:

Prakticomp Kft.

Fiprog Kft.

inforMánia 00.07.12.

inforMánia 00.06.28.

inforMánia 00.06.14.

inforMánia 00.05.17.

inforMánia 00.05.05.

inforMánia 00.04.19.

inforMánia 00.04.05.

inforMánia 00.03.08.

inforMánia 00.02.23.

inforMánia 00.02.09.

inforMánia 00.01.26.

inforMánia 00.01.12.

inforMánia 99.12.15.

inforMánia 99.12.01.

inforMánia 99.11.17.

inforMánia 99.11.03.