InforMánia
A BÉKÉS MEGYEI NAP és a Viharsarok Online informatikai melléklete
2000. 02. 09.
Megjelenik kéthetente - szerkeszti Korbely György
Virtuális változat

Hogyan lettem hacker?
Fiktiv naplórészlet

Az alábbi szövegrészletek N. Neo, virtuális Elender-előfizető
naplójából származik. A naplórészlet hangsúlyozottan fiktiv, ám nem
kitalált. Valamennyi esemény megtörtlnt, s valamennyi így, ebben a
sorrendben ? ha nem is feltétlenül ezeken a napokon ? történt meg.
Kicsit kifacsart filmes nyelven fogalmazva: a történetben szereplő
nevek és helysznek nem kitaláltak, bárminemű hasonlóság a valóság és a leírtak között nem a véletlen míve. A történetből csupán az utolsó bekezdés, a végkövetkeztetés nem igaz.
2000. január [elmosódott dátum]: Nem elég, hogy nemrég egy elszakadt kábel miatt fél napig állt a rendszer, most emiatt a hülye hacker miatt nem tudok belépni. Mondták, hogy a jelszót is jó lenne lecserélni, pedig állítólag csak valami nem annyira fontos szervert ért el az elkövető...
2000. január 10. 11.08: E-mailt kaptam, hogy kikapcsolnak, ha nem fizetem be az elmaradt számlát. Úgyhogy irány a bolt, drága naplóm.
2000. január 10. 17.47: Hazaértem. Szerencsém volt, még bent találtam a srácot. El is faxoltuk a befizetési bizonylatot Pestre, úgyhogy nem lehet gond.
2000. január 10. 19.08: A rohadt életbe, nem tudok belépni. Az ügyfélszolgálat szerint számlatartozás miatt felfüggesztették hozzáférésemet. Átkapcsolt a számlázásra, ahol semmit nem tudtak a faxomról. Holnap el kell küldenünk újra.
2000. január 11. 12.10: Elküldtük a faxot, s ha már benn voltam,
átkérettem magam egy olcsóbb díjcsomagba. Felhívtam a céget, állítólag megkapták az igazolást.
2000. január 11. 20.58: Nem tudok belépni. Az ügyfélszolgálat szerint számlatartozásomat nem rendeztem. A számlázáson nem voltak benn.
2000. január 13. 19.13: Megérte ez a tizedik telefonhívás: ismét
tudom használni a gépet.
2000. január 27. 20.18: A gép nem fogadja el a jelszavam. Az ügyfélszolgálaton elmondják, hogy a szerveren lefuttattak valami
scriptet, ami miatt a rendszer nem ismeri fel a régió jelszót. Másnap
küldjek be faxon egy új jelszót, mert már nincsenek benn a rendszergazdák.
2000. január 28. 9.12: Elküldtem a faxot. De azért felhívtam a céget, megkapták-e. Kiderült, hogy hajnalban újra feltörték a szervert, úgyhogy ma már nem nagyon tudok belépni. Talán az esti órákra megoldják.
2000. január 28. 18.31: Se a régi, se az új jelszó nem érvényes. Ezt az ügyfélszolgálatostól tudom, ha nem mindig más valaki venné fel a telefont, már tök jó barátok lehetnénk. Mondta, hogy a betörés miatt az a legjobb, ha kérek egy harmadik jelszót; innen már tudtam, és másnap elfaxolom, mert már nincsenek benn a rendszergazdák, mondtam, mire ő kijavított, hogy de, benn vannak, de úgyse érnek rá ezzel foglalkozni.
2000. január 29. 10.08: Nem hittem volna, hogy ilyen kreatív vagyok: sikerült újabb jelszót kitalálnom. Az elenderesek szerint délután már mindenképpen használhatom a rendszert.
2000. január 29. 17.27: Még mindig nincs netem. Az ügyfélszolgálat szerintem egész jól megél belőlem. Most megígérték, hogy hattól mindenképpen visszakapcsolnak.
2000. január 30. 18.11: Csak azt nem mondták, hogy másnap este hattól...
2000. január 31. 11.25: Megkaptam a számlát. Egyhavi elmaradásról és a régi díjcsomag szerinti tételekkel. Az ügyfélszolgálatos hölgy kikérte magának a feltételezésemet, hogy nem keveredett-e el a díjcsomag-módosítást kérő faxom, "nálunk nem jellemző az ilyesmi", mondta némileg sértetten.
2000. február 2. 18.51: Kaptam egy emailt, hogy díjcsomag-módosítás iránti kérelmemet tudomásul vették, de ennek ellenére fizessem be a régi számlát, a többletet majd beszámítják. Felhívták ugyanakkor a figyelmem a fizetési határidő pontos betartására, ennek elmulasztása ugyanis a hálózati hozzáférésem felfüggesztését vonhatja maga után. Elméláztam a hacker-lét gyönyörűségéről...
A naplóból tallózott:
Haász János

Prakticomp, a legjobb vidéki internetszolgáltató
Komoly szakmai sikert könyvelhet el a tízéves fennállását tavaly ünneplő Prakticomp, mely immár cégcsoportként végez információtechnológiai szolgáltatásokat Békés megyében: az egyik neves angol nyelvű hazai üzleti lap felmérésében kilencedik helyen áll a hazai internetszolgáltatók toplistáján. A helyezés azért is figyelemre méltó, mert a Prakticompot kizárólag nagynevű, főként multinacionális vállalatok előzik meg, azaz a csabai cég tulajdonképpen a legtöbb ügyféllel rendelkező vidéki szolgáltató.
- Mindez azt jelenti, hogy a Viharsarok mégsincs olyan rossz helyzetben, mint azt egyesek gondolják - kommentálta a hírt az inforMánia felkérésére Hack István ügyvezető igazgató, akitől azt is megtudtuk, hogy a cégcsoport számára eredményes esztendő volt a jubileumi év, 1999.
Elsősorban azért, mert a Prakticomp profiltisztítása beváltotta a hozzá fűzött reményeket. Mint emlékezetes, a tavalyi év első felében jelentették be, hogy az anyacég három kft.-vé alakult át: a Prakticomp Számítástechnikai Kft. a klasszikus, az 1989-ben megkezdett tevékenységet űzi, a Prakticomp Internet Kft. jelszolgáltatóként működik, míg az internetvilágban egyre nagyobb jelentőséget nyerő tartalomszolgáltatás a Prakticomp Webdesign Kft. feladata. A fő tevékenység, a jelszolgáltatás területén impozáns adatokról számolt be az igazgató: előfizetőik száma megduplázódott, árbevételük pedig meghaladta a 25 millió forintot. A sokszereplős tartalompiacon is nőtt a Prakticomp Webdesign részesedése, az idei terv ezen jelenlét erősítése.
Hack István sikeresnek értékelte a tavaly bevezetett ingyengép-akciókat, melyeket hazánkban ők honosítottak meg az év első felében. Érdekesség, hogy a nagyok - Elender, Datanet, MatavNet, illetve HP, Compaq, Albacomp - csak néhány hónappal később lépték meg ugyanezt. Jellemző, hogy az országos szaksajtó csak utólagos figyelemfelhívás után vette tudomásul, hogy a kezdeményezés hazai úttörője a Békés megyei cég volt. Ugyancsak jó úton halad a cég, hogy megvalósítsa évekkel ezelőtt zászlajára tűzött elképzelés, az intelligens megye megvalósítását. Ennek jegyében már minden itt élő polgárnak alanyi jogon, ingyenesen jár egy elektronikus postafiók. A nem túl távoli tervek között pedig további ingyenes szolgáltatások szerepelnek, például különböző adatbázisok és információforrások elérése. A szakmai elemzők szerint az internet fő csapása az úgynevezett e-biznisz, vagyis az elektronikus üzlet lesz. A Prakticomp cégcsoport természetesen maga is elő kívánja segíteni az új gazdasági kultúra viharsarki elterjedését, mégpedig áruház, vagy éppen saját online shop nyitásával.
A Prakticomp cégcsoport üzleti filozófiájának lényege továbbra is a magas szintű műszaki szolgáltatás, melynek alapja a folyamatos technikai és humán fejlesztés. A két megyei telefonos körzet Prakticomp-előfizetői hamarosan 2 Mbit/sec sebességgel száguldozhatnak a világhálón, egyre biztonságosabb körülmények között. S ami a legfontosabb: míg bárhová lépünk, folyamatos árnövekedéssel vagyunk kénytelenek szembesülni, addig a békéscsabai székhelyű információtechnológiai társaság árai jelentős mértékben, 30-40 százalékkal csökkennek.

Túlsúlyosok figyelem: a megváltás a virtuális térből érkezik
A világon egyre több túlsúlyos emberről szólnak a statisztikák. Az okok közt a túltápláltság mellett felsorolható az összes civilizációs ártalom: kényelmesség, idő- és mozgáshiány, nem megfelelő étkezés. Ezek eredője nagyon sokaknál (sokunknál) közös, dolgozzunk irodában, szerkesztőségben vagy éppen otthon: túl sok időt töltünk a komputer előtt. S mára már nem csak a munkavégzés folyik a képernyő előtt, hanem az internet térhódítása révén az információszerzés, a szórakozás, sőt egyre nagyobb mértékben a külvilággal való kapcsolattartás is számítógéppel történik.
Ám a jelek szerint a megváltás is a virtuális térből érkezik: a héten indult meg az ingyenes Internetes Fogyókúrás Program (IFP). A kezdeményezés gazdája a Házipatika.Com elnevezésű egészségügyi portál (www.hazipatika.hu), melyet az 1999-es magyar weblapverseny zsűrije a legjobbnak talált több száz pályázó közül. A fogyásért természetesen így is keményen meg kell dolgozni, ám a program gazdáival való rendszeres kapcsolattartás talán legyőzi a lustaság kisördögét.
Az öthetes programot a Házipatika.Com szerkesztősége koordinálja Pilling Róbert dietetikus koordinálásával. A teendők két lábon állnak, mint ahogy ez egy fogyókúrás programban szokás, így az étrendi előírások mellett edzéstervet is kap a virtuális fogyókúrázó. Aki megakad, vagy szakmai kérdései támadnak, az e-mailen kérdezhet, sőt, aki a "sorstársak" társaságára vágyik, annak csevegőcsatorna áll rendelkezésére. Sőt: kapcsolódó cikkeket olvashat el, illetve könyveket, segédeszközöket rendelhet a témával kapcsolatban.
A program során az első lépés annak eldöntése, hogy szükségünk van-e fogyókúrára. Nos, erre az elektronikus BMI, azaz testtömegindex kitöltése után kapunk választ, mely a magasság és a tömeg alapján számítja ki a felesleget. Következzék a regisztráció, majd a napokra lebontott étrend (receptleírásokkal) és mozgásprogram betartása. A szerkesztőség kétféle étrendet dolgozott ki, gondolván azokra is, akik napközben nem érnek rá főzőcskézni. Nézzük az elfoglaltak első napi menüsorát: Reggeli: tej, két szelet kenyér, 10 gramm light margarin, 30 gramm gépsonka, 50 gramm jégcsapretek; tízórai: két kisebb alma, ebéd; egy pár főtt virsli, két szelet barna kenyér, mustár, light narancslé; uzsonna: két dl natúr joghurt; vacsora: gombaleves; rakott karfiol. Mindez párosulva napi harminc percnyi aktív tornával állítólag heti egy kilogrammos súlycsökkenést jelenthet.

Internetsuli 8. - a közösségformáló világháló
Jogos és jogtalan kritikák érik a világhálót, s általában az információtechnológiát az úgynevezett elszemélytelenedés miatt. Hangsúlyozzuk: jogos és jogtalan kritikákról van szó, merthogy bizonyos értelemben valóban elvarázsolt személyiséggé válik az, aki sokat lóg a hálón, ám az elszemélytelenedés nem igaz, csupán a kommunikációs csatornák változnak. Talán kevesebbet szólunk szűkebb környezetünkhöz, ám miért is fecsegjünk feleslegesen az unalmas nagynénivel, ha társaloghatunk az egész világgal!

Mivel az internet az egész világot összeköti, rendkívül alkalmas arra, hogy a segítségével egymásra találjanak az azonos érdeklődésű emberek: valóságos szubkultúrák, mozgalmak alakulhatnak ki.
Ennek egyik legalkalmasabb eszköze a levelezési lista, melyről már említést tettünk e hasábokon, s mely annyiban különbözik az e-mailtől, hogy a listának címzett leveleket nem csak egyetlen személy kapja meg, hanem mindenki, aki a levelezési listára feliratkozott. Ez lehetővé teszi, hogy bármilyen témával kapcsolatban közös eszmecsere alakuljon ki. A "beszélgetésbe" bárki bámikor bekapcsolódhat, vagy csak "hallgathatja" a többiek véleménycseréjét. Békés megyében is sok érdekes levelezési lista működik, például a békéscsabaiak, az orosháziak és a gyomaendrődiek is önálló listán vitathatják meg lakóhelyük aktuális ügyeit - akár a tengeren túlról is.
A chat lényege az, hogy a gépelt szöveg a beírás pillanatában megjelenik azoknak a képernyőjén, akik részt vesznek a "beszélgetésben" (real time). Ez már nagyon hasonlít az élő társalgáshoz, hiszen akár egymás "szavába" is vághatunk.
A fent említett fórumok általában egy-egy téma köré szerveződnek, és ha még nincs saját weboldaluk, szinte biztos, hogy előbb-utóbb létrehoznak egyet. Egyesületek, szövetségek, klubok könnyedén átléphetik a határokat, tagokat toborozhatnak a világ minden tájáról. A Microsoft-termékek gyűlölői ugyanúgy publikálhatják saját weblapjaikat, mint Bill Gates odaadó hívei.
Számos kiadvány kihasználja az önszerveződés lehetőségét, és szolgáltatásként nyújt ismerkedési lehetőséget. Ezek közül néhány úgy működik, mint egy hagyományos társkereső: közzétehetjük adatainkat, de e-mail címünk titkos marad. Így aztán amikor valaki válaszol a hirdetésünkre, eldönthetjük, hogy reagálunk-e levelére vagy sem.
Mások virtuális világokat kínálnak, ahol testet választhatunk magunknak, a továbbiakban egy animált figuraként mászkálhatunk, és mondandónk begépelése mellett arcmimikával és gesztusokkal is kommunikálhatunk. A hálózaton töltött idő függvényében virtuális pénzhez juthatunk, amelyből telket vagy lakást bérelhetünk és ízlésünk szerint berendezhetjük környezetünket.
És persze ne felejtsük ki az online játszható játékok széles skáláját sem: az internet valamelyik játékközpontjában könnyedén találhatunk partnereket egy parti sakkhoz vagy egy űrcsatához egyaránt. Magyarországon a legnépszerűbb online játék a Hódító, mely a www.netkapu.hu címen érhető el.
Az internetes publikáció viszonylagos olcsósága miatt magánemberek is megengedhetik maguknak, hogy megmutassák magukat a nagyvilágnak, és rengetegen élnek is ezzel a lehetőséggel, percenként több honlap kerül fel a hálóra - s ugyanennyi szűnik meg, vagy új helyre költözik. Mindenkinek a stílusától, érdeklődésétől és szabadidejétől függ, hogy mit tesz közzé: saját verseit, fényképeket a kutyájáról vagy éppen összegyűjti azokat a webcímeket, amelyeket jó szívvel ajánl másoknak is.

 

Vissza a címlapra

Támogatóink:

Prakticomp Kft.

Fiprog Kft.

inforMánia 00.01.26

inforMánia 99.11.03 /  inforMánia 99.11.17  inforMánia 99.12.01   inforMánia 99.12.15  inforMánia 00.01.12

inforMánia 99.10.20  / inforMánia 99.10.06 / inforMánia 99.09.22. inforMánia 99.09.08., /  inforMánia 99.08.25.inforMánia 99.08.11. /  inforMánia 99.07.28. /  inforMánia 99.07.14.
inforMánia 99.06.16. / inforMánia 99.06.02. / inforMánia 99.05.19. / inforMánia 99.05.04. / inforMánia 99.04.21.
inforMánia 99.04.07