A BÉKÉS MEGYEI NAP és a Viharsarok Online informatikai melléklete
2000. 06. 28.
Megjelenik kéthetente - szerkeszti Korbely György
Virtuális változat

A hal, a háló és a pecabot
A hivatásos informatikusok és az információtechnológia fejlődésében, elterjedésében érdekelt felhasználók döbbenten figyelik a híradásokat: a hazai közéletben az olaj mellett az informatika lett a leggyakrabban használt szó. Ennek elvileg örülni kellene, hiszen szinte évek óta azért könyörög az IT halk, de egyre hatékonyabb lobbihadosztálya, hogy történjen már valami ezen a területen. Most történik.
Leszámítva a szabaddemokratákat - akiknek már az 1998-as kampánya is e területről, ezen belül is a Sulinetről szólt - az utóbbi hónapokig nemigen mozdult meg senki. Ilyen-olyan minőségű párthonlapok ugyan már évek óta találhatók a világhálón, azonban ez elsősorban lelkes pártaktivistáknak köszönhető. Mára azonban ellenzéki és kormányoldalon egyaránt szájukra vették az informatikát, aminek örülni kellene. Öröm helyett azonban inkább csodálkozással vegyes aggódás látszik a szakemberek arcán, félő ugyanis, hogy minél többször hangzik el fedezet nélkül a bűvös szó, annál jobban inflálódik a jelentése. Olyan ez, mint amikor a fiatal szerelmesek ha kell, ha nem, unalmukban is ismételgetik a szeretlek kifejezést, vagy éppen a farkast kiáltó pásztorfiú esete. Lassan minden párt "szakértője" hangsúlyozza az informatika fontosságát és számolatlanul költené rá a milliókat, milliárdokat, azonban ezen túl az elképzelések nélkülöznek minden realitást. Még talán a provinciális kisgazdák és az antimodern MIÉP műhelyeiben és készülnek informatikai programok, igaz, Csurka pártelnök ép ezen a hétvégén jelentette ki, hogy "ki kell lépni a globalizmusból". Halat akarnak osztogatni (de persze nem fognak) ahelyett, hogy hálót, vagy legalább pecabotot adnának a reménybeli felhasználók kezébe.
Azaz: megteremteni a távközlés területén a szabad verseny lehetőségét a középkort idéző monopoljogok eltörlésével, csatlakozni a komputerek vámját, fogyasztási adóját eltörlő szingapúri egyezményhez, kiterjeszteni a Sulinet programot, a hátrányos régiókban teleházakat építeni, lehetőleg úgy, hogy ne a helyi hatalom, hanem a civil szféra diszponáljon ezek felett. Ez lenne a háló, és természetesen mindez számos aprósággal, "pecabottal" egészíthető ki (gépkedvezmények, ingyenes postafiókok, képzések).
Ami jelenleg a szavak szintjén történik, gyakorlatilag ámítás. Mindezt jól igazolja egy friss felmérés, miszerint a világtrendhez képest a magyar informatikai fejlődés szinte megállt, minden hivatalos erőlködés ellenére. Hogy még egy népi hasonlattal éljek: a sok bába közt elveszett a gyermek.
Korbely György

Közös dolgainkról - ahogy a Békés megyei netpolgárok látják
Alig két hete indult be a megye első internetes fóruma a Viharsarok Online (www.viharsarok.ini.hu) legújabb szolgáltatásaként, s máris élénk, élvezetes viták alakultak ki különböző közéleti, gazdasági, kulturális témákban. Ezek közül a három legizgalmasabbnak tűnő, a megyei közvéleményt leginkább érdeklő témák hozzászólásaiból csipegettünk az eredeti írásmód megváltoztatása nélkül.

Ábrahám Béla
(Peregrine) Abszolút nem látok bele a dologba, de a honi testület olyan szinten és mértékben járatta és járatja le magát folyamatosan, hogy egy ilyen ügy esetében hajlamos vagyok azt hinni: ha valakinek sok köze nincs a folyamatokhoz, az az, akit éppen gyanúsítanak, elfogtak, elítéltek, stb. (De ezt elmondhatnám politika, bank, stb vonalon is)
(scharm) Az egész hisztériát, annak várható eredményét így foglalnám össze: EGERET SZÜLNEK A HEGYEK.
(Tujunga) Most akkor van bizonyítéka vagy nincs bizonyítéka P. L.-nek?????
(Reno Raines) Hajlok arra, amit már több publicista is megpendített: lehet, hogy éppen a minél nagyobb káosz okozása a cél. Pallag jóindulatához egyébként nem fér kétség, csak szegényke miatt az egész ügy bohózattá süllyedhet. És ez nem jó senkinek, csakis a rosszfiúknak
(Peregrine) OK, jóindulatához nem fér kétség. Legyen, elhiszem. De akkor ki okozza a káoszt? A háttérben osztogatják a lapokat, és most éppen az aktuális P.L., akinek a szájába adják a mondatokat?
***
Tudatosan züllesztik a megyét?
(Janóka) Nem tudom egyébként, hogy valóban szándékos-e, az azonban bizonyos, hogy tudott. Hiszen nem arról van szó, hogy tervezik, csak nincs rá pénz, hanem arról, hogy nem is tervezik. Lehet, hogy nem kicseszésbol, hanem azért, mert tudják, hogy a megyei lobbi, mint olyan, nem létezik. Mindenesetre az is árulkodó, hogy a megyei politikusok (azonkívül hogy önkielégülten megveregetik önmaguk vállát, ha eszükbe jut a szó: "Tiszaug), semmit nem tesznek ezért.
(Fruzsina) Teljesen igaz, hogy nincs megyei lobbi. Városi, térségi az van, megyei nincs. És ha lehet visszacsatolni egy másik topichoz: ez egy tudatos züllesztése a megyének. Amíg a politikusok egymást letaposva próbálnak meg a saját térségüknek harácsolni, és nem ismerik fel a szerencsétlenek, hogy együtt hatékonyabbak lehetnének, és lehetne megyében is gondolkodni térség helyett, addig züllik ez magától is. Hozzá tartozik, hogy amíg a kormányok nem rászorultsági alapon újraelosztanak, hanem párttagkönyv szerint, érdemi változás nem várható.
(sipi) Hála Istennek, hogy megint OVI-t szidjátok, kezdtem félni, hogy nem meritek mint az előzőt. Sajnos az előző kormánypárti képviseloket, kivéve Szolosinét, nem igen láttam lobbizni :-(
(Peregrine) Bocs, ma tompa az agyam. Ki kivel van? Milyen előzőt ki nem mert mit csinálni? Az elozo kormánypárti képviselok közül egyvalaki biztos lobbizott. Vastagh et. Lett is Orosházának sok szép mindene. Utálta is érte a többi város. Akkor sem volt megyei lobbi, ma sincs. Lehet, hogy szelektív a memóriám, de Szőlősinéről nekem csupán a pedagógusok ugranak be. Vagy tévedek?
(Reno Raines) sipi: Mindenkit gyalázunk, mert mindenkit rühellünk! De legfőképpen a fennállót.
***
Múzeumügy
(Janóka) Az a baj, hogy az egész vitát (szakszervezeti vonalon) a dolgozók létbizonytalanságával kapcsolatos kérdések uralják. Holott sokkal izgalmasabb kérdés, hogy: 1. Megteheti-e a megye, hogy ultimátumokkal "támadja" le a városokat? 2. Ha integráltan 80 milliós "veszteséget" hoz a megye múzeumi hálózata, mennyibe kerül majd akkor, ha szét lesz tagolva (máshol a racionalizálás éppen az integrációt jelenti)? 3. A nagyobb "veszteség" több megyei település helyzetét ronthatja. Lehet-e ez megyei (nem megyei önkormányzati) érdek? 4. Egyébként meg: a tudás régiója akarunk lenni. Állítólag. De ezt a megyegyulés vajon tudja?
(dartvéder) Szerintem nem mindenütt ultimátumot nyújtott be a megye. Ezt bizonyítja talán az is, hogy ahány város annyi féle megállapodás köttetett. Ez pedig legalábbis bizonyos határok között cáfolja az ultimátum kifejezést. Néhány helyen még a nagy értékű ingatlanok is az önkormányzatok tulajdonába kerültek. Az is biztos, hogy az elmúlt 10 év óta ennyit még senki sem foglalkozott a múzeumokkal, mint mostanság. A múzeumok sem igazán tettek azért persze, hogy a kiállításaikról, tevékenységükrol sok szó essen.
(Peregrine) Ok, a múzeumok sem tettek meg mindent, de mégis mit kellett volna tenniük? Minden harmadik belépő sorsjegyet kap, és havonta kisorsolnak egy ekeszarvat? Vagy aki kétszer nézi meg a kiállítást, az harmadjára ingyen mehet be? Azért ez itten nem egy fogyasztási cikk.
(Tujunga) Hát mondjuk a derék pedagógustársadalom sem sokat tett az ügy érdekében. Az én kisvárosomban a gyerekek évek óta be nem tették a lábukat a múzeumba sem szervezetten, sem szervezetlenül. Nyugaton a múzeumok e célra alkalmaznak pedagógusokat...
(Snasztor) Vegyétem má észre yoooemberek, hogy két vetülete van a dolognak: szakmai és politikai. A szakma joggal elmarasztalható, hogy jól elvolt az elefántcsonttornyában. A politika-elefánt pedig azért, mert becsörtetett a porcelánboltba. Ha véletlenül jól jövünk ki ebbol a történetből, talán mindenki levonja a magára nézve szükséges következtetést. Bár szerintem erre - mármint az agyi innovációra - a szakma sokkal alkalmasabb.

Amit tudni akarsz az IT-ről, de...
Információtechnológiai minilexikon 7. (G - H)

Gagateway - olyan gép vagy szoftver, amely a különböző hálózatok vagy hálózati információforrások között biztosít kapcsolatot, átjárási lehetőséget; ilyen átjáróra lehet szükség eltérő protokollokat használó hálózatok (pl. az X.25 és az internet), vagy különböző szolgáltatások (pl. az FTP és az e-mail) között.
GIF (Graphics Interchange Format) - eredetileg a CompuServe hálózaton használt formátum (max. 256 színárnyalatot
tartalmazó) grafikus állományok tömör tárolására; az egyik legelterjedtebb képformátum jelenleg az interneten; mivel a GIF-nél használt tömörítő eljárás tulajdonjoga vitatott, ezért helyette létrehozták a hasonló célokra alkalmas, de még kevésbé népszerű PNG formátumot.
Gopher - a kilencvenes évek elején kifejlesztett és akkoriban nagyon népszerű, kliens/szerver elven működő rendszer az interneten levő (elsősorban szöveges) információforrások egységes, hierarchikus menükön keresztül való eléréséhez; 1993-ban jelent meg a továbbfejlesztett, gopher+ nevű változata korlátozott multimédia képességekkel, de mára a web már teljesen kiszorította.
Groupware - csoportmunkát támogató szoftver, mellyel többen tudnak például. közös dokumentumokon dolgozni, közös állományokat és eszközöket használni számítógépes hálózat segítségével (például Novell, Lotus Notes).
GSM (Global System for Mobile Communication) - digitális mobiltelefon szabvány; a GSM telefontársaságok újabban egyre
több számítógépes (internetes) szolgáltatást is nyújtanak az előfizetőiknek
Guest - egy hálózati géphez vagy szolgáltatáshoz saját használati joggal nem rendelkező, "vendég" felhasználó, akinek azért bizonyos korlátozott használati lehetőségeket megenged a rendszer
Guide - kézikönyv, kalauz, útmutató jellegű összeállítás; az interneten rendszerint valamilyen hálózati információforrás vagy szolgáltatás használatát ismerteti.
Gutenberg Project - amerikai eredetű mozgalom, melynek célja, hogy néhány éven belül több ezer könyv legyen (egyszerű) elektronikus formában, nyilvánosan elérhető archívumokban. Magyarországon hasonló kezdeményezés a Magyar Elektronikus Könyvtár (MEK), illetve a Digitális Irodalmi Akadémia (DIA)
Gzip - a GNU keretében fejlesztett, főleg Unix-alapú rendszereken használt freeware tömörítő program a korábban általánosan használt compress helyettesítésére; a tömörített fájl-ok kiterjesztése: .gz


Hacker - olyan technofil ember, aki a szoftverek és a hardver eszközök működésének minél alaposabb megismerését, teljesítményük maximális kihasználását, a számítógépes és telekommunikációs rendszerek gyenge pontjainak felderítését, és nehéz programozási feladatok megoldását élvezi; tevékenysége célja nem a (szándékos) károkozás, szemben a crackerrel.
Hang up - a telefonos (modemes) kommunikáció végén a vonal lebontása; a kommunikációs programokban rendszerint külön menüpont vagy parancs van erre a célra
HBONE (Hungarian Backbone) - az NIIF által a kilencvenes évek első felében létrehozott non-profit (oktatási és kutatási célú) IP-alapú gerinchálózat, az első magyarországi internet hálózat; már tervezés alatt van a HBONE2, az internet2 hazai megvalósítása is
Help desk - nagyobb információs központok vagy számítástechnikai cégek által fenntartott segélyszolgálat, ahol az ügyfelek telefonon vagy e-mail útján közvetlen segítséget kaphatnak
Hit - számítógépes adatbázisoknál egy keresőkérdésre kapott találatok száma; másik értelemben: egy web-site valamelyik állományának (oldalának) letöltésére vonatkozó kérés; egy meghatározott időtartam alatt elért "találatok" száma alkalmas az illető site látogatottságának mérésére.
HIX (Hollósi Information eXchange) - még az internet hazai megjelenése előtt, az USA-ban indított levelező- és hírcsoportok, eredetileg elsősorban a külföldön élő magyarok számára
Home banking - telefonon vagy számítógépes hálózaton keresztül távolról, akár otthonról is elérhető banki szolgáltatások (pl. számlakezelés) összefoglaló neve.
Homepage - egy website kezdőlapja, vagyis az az oldal, ami a nyitó képernyőt és (rendszerint) a további állományokra utaló mutatókat: a "tartalomjegyzéket" tartalmazza; kisebb cégek vagy magánemberek esetében gyakran egyedül a homepage jelenti az egész web-szolgáltatást; magyarul: "honlap", "címoldal",
"weblap" stb.
Host - számítógépes hálózaton levő "gazdagép", amely valamilyen szolgáltatást is nyújt (pl. postafiókokat üzemeltet, web-oldalakat tárol, anonim FTP archívumot tart fenn)
HotJava - a Sun cég által kifejlesztett, Java-alapú web-böngésző
Hotlist - elsősorban web-kliensekben található funkció a gyakran használt információforrások URL címének tárolására és gyors előhívására.
HTML (Hypertext Markup Language) - a world wide webhez létrehozott leíró nyelv hipermédia dokumentumok készítéséhez; eredetileg az SGML egy erősen leegyszerűsített alkalmazása volt, melyet azóta folyamatosan továbbfejlesztenek; a HTML állományokban < > karakterek közé zárt szöveges címkék ("tag"-ek) jelzik a dokumentum szerkezetét, a színeket, a beágyazott képek helyét, a hiperlinkeket stb.
HTML editor - HTML formátumú dokumentumok létrehozására alkalmas szövegszerkesztő; fejlettebb változatai azt is meg tudják mutatni, hogy hogyan fog kinézni az éppen szerkesztett oldal a web-böngészőkben
HTTP (Hypertext Transfer Protocol) - a web-szerverek és -kliensek közötti kommunikáció szabályait leíró protokoll.
Hybrid mail - e-mail üzeneteket más hálózatok levelezőrendszereibe, személyhívóra faxra, telexre, mobiltelefonra vagy postai címre továbbító szolgáltatás
Hypertext - olyan (számítógépes) szöveg, melynek egyes pontjairól mutatók vannak a szöveg más pontjaira vagy más szövegekre; a felhasználó ezeket a mutatókat követve tetszőleges sorrendben haladhat az olvasással.


Vissza a címlapra

Támogatóink:

Prakticomp Kft.

Fiprog Kft.

inforMánia 00.06.14

inforMánia 00.05.17

inforMánia 00.05.05

iinforMánia 00.04.19

inforMánia 00.04.05

inforMánia 00.03.08

inforMánia 00.02.23

inforMánia 00.02.09

inforMánia 00.01.26

inforMánia 99.11.03 /  inforMánia 99.11.17  inforMánia 99.12.01   inforMánia 99.12.15  inforMánia 00.01.12