A BÉKÉS MEGYEI NAP és a Viharsarok Online informatikai melléklete
2000. 07. 12.
Megjelenik kéthetente - szerkeszti Korbely György
Virtuális változat

Pazarló közszféra
Windows: bölcsőtől a koporsóig?

A költségvetési szigor gyakori témája a híreknek: a szűkülő bevételek a kiadások lefaragására kényszerítik a hivatalokat, intézményeket, fegyveres testületeket. Ilyenkor nincs kréta, benzin, ruhapénz, fizetésemelés, és még ki tudja mi minden, gyakran bizony a működőképességüket is veszélyeztetik az említett szervezetek. Van azonban egy terület, ahol kegyetlen mértékű pazarlás folyik, ez pedig az informatika: hihetetlen mértékű összegek vándorolnak el a semmibe (pontosabban Bill Gates és más guruk bankszámlájára) a hivatali informatikusok tudatlansága, az alkalmazottak antikreativitása, no és az állami-önkormányzati trehányság miatt.
Legyen az egészen kicsi vállalkozás, multicég, egyszemélyes kamu civil szervezet vagy egy megyei hivatal, egy biztos: a számítógépek operációs rendszere a Windows valamelyik verziója (többnyire a legfrissebb), az irodai szoftver, illetve a segédprogramok a Microsoft termékei. Mielőtt bárki eldobná az újságot: most nem a szokásos multi- és Microsoft-ellenes agitáció következik, csupán meg szeretnénk világítani egy jelenséget, mely éves szinten többmilliárdos pazarlást jelent a közszférában, azaz gyakorlatilag bennünket, adófizetőket lopnak meg.
A szofver speciális termék, melyre ugyanúgy vonatkoznak a szerzői jogok, mint egy könyvre, CD-re vagy filmre - azaz használat esetén fizetni kell értük, a szabályok kijátszása esetén pedig fizetni és bűnhődni. A specialitás ebben az összefüggésben azt is jelenti, hogy a fizetős szoftverek piacát nem jellemzi a gazdasági élet más területére jellemző szabad verseny (habár az utóbbi években tapasztalható egyesülési láz e területeken is számos kérdést vet fel), legalábbis ami a legelterjedtebbeket, az operációs rendszereket és az irodai szoftvereket illeti. Hasonló a helyzet az internetes alkalmazások (böngésző, levelezőprogramok) piacán is, ám ezek ingyenes programok - igaz, integrálva a Windows operációs rendszerekbe. A helyzet valóságos ördögi kör, kis túlzással a bölcsőtől a koporsóig kísérnek a Microsoft-termékek: már az iskolai számítástechnika-oktatást is ezek határozzák meg, majd a munkahelyeken sincs más alternatíva, ezáltal egyenes út vezet oda, hogy a felhasználók otthoni gépeikre is ezeket telepítik. A háttéripar pedig természetesen alkalmazkodik: a programozók túlnyomó többsége Windows alá dolgozik a magas felvevőpiachoz igazodva.
Évekkel ezelőtt azonban világméretű mozgalom indult az OSS, (Open Source Software - nyílt forráskódú szoftver) népszerűsítésére. Az OSS zászlóshajója egy finn egyetemista, Linus Thorvalds világméretű karriert befutott szakdolgozata, a Linux operációs rendszer, melynek szimbóluma egy pingvin: nem véletlenül, ez a rendszer ugyanis sohasem fagy le. A Linux egyelőre még a profik privilégiuma, de készülnek már egyre közérthetőbb, laikusok számára is használható változatai, sőt a multinacionális szoftvercégek is egyre bátrabban nyúlnak valamelyik változatához. A bonyolultság azonban nem jelenti azt, hogy a vállalati, hivatali rendszergazdáknak gondot kell hogy jelentsen ezek ismerete, használata (habár cikkünk az előbbieket nem érinti: ők a maguk bőrére gazdálkodnak, igaz, itt is a fogyasztó fizeti meg a többletköltségeket). Ugyanez a helyzet a StarOffice irodai szoftvercsomaggal, mely gyakorlatilag mindent tud, amit drága konkurense, a Microsoft Office, s melyhez elegendő az alapfokú felhasználó készség. (A Linuxról és a StarOffice-ról lásd az inforMánia korábbi számait).
Egy közelmúltban készült felmérés szerint a rendszergazdák zöme csak hallomásból ismeri ezeket a lehetőségeket, a változtatás igénye azonban fel sem merült többségükben. Ha felmerülne, akkor is falakba ütköznének, hiszen a munkaállomásokon ülő felhasználók elutasításával találkoznának. Sőt, felsőbb bátorítás helyett is visszahúzzák az érintetteket: a minap kötött a miniszterelnöki hivatal nagyarányú, többmilliárdos üzletet a Microsoft Magyarországgal. Ez azért is furcsa, mert nálunk jóval kedvezőbb költségvetéssel bíró államok fontolgatják az áttérést OSS-rendszerekre, legutóbb éppen a német kancellár tett ilyen jellegű kijelentést. Sőt a kínai közigazgatás is fontolgatta, hogy áttér a Linux egy helyben fejlesztett változatára, csak éppen a redmonti szoftveróriás illetékesei időben közbeléptek valamilyen ígérettel: ekkora piac elvesztése további érvágást jelentett volna az amúgy is szétdarabolás előtt álló, akkor még csak eljárás alá volt cégnek.
A monopólium ellen mégis egyre erőteljesebb offenzíva indult meg világszerte, szokás szerint csak a mi adónkat felhasználók nem akarnak a még mindig az erős széllel szembefordulni. Megoldást megint csak a civil kurázsi jelenthet: akár kompromisszumok árán is, de ki-ki igyekezzen megtalálni az alternatívákat saját komputerén. Nem kell mindjárt a Linuxszal kezdeni, de számos free program kínálja magát az interneten és a számítástechnikai lapok CD-mellékletein.
Ha a közszférában pazarolják a pénzünket, legalább a maradékra vigyázzunk mi magunk.
Korbely György

A zene most akkor kié?
Nem tudni, hogy az öt legnagyobb multit tömörítő Amerikai Lemezkiadók Szövetsége (RIAA), valamint jónéhány, lemezeit milliós nagyságrendben forgalmazó zenekar (Metallica, Dr. Dre) ismeri-e Kodály Zoltán világhírű mondását, mely szerint a zene mindenkié, annyi azonban bizonyos, hogy ők ezt egészen másképp látják. A zeneműkiadás több évtizedes szokásjoga szerint ugyanis a zene azé, aki megfizeti a többnyire multinacionális cégek által kiadott korongokat, kazettákat, a profit egy kisebb része a sztárokat, a tetemes maradék pedig a kiadókat illeti meg. Ám az utóbbi néhány évben a technológiai fejlődés, no és a világháló térhódítása révén nem okoz gondot a zenék digitalizálása, illetve azok terjesztése akár kontinenseken át.
Az interneten már régóta működnek olyan weboldalak, melynek fenntartói lehetővé teszik különböző zenei alkotások letöltését. Ám a jogi szabályozás anomáliai miatt ezen site-ok csak rövid életűek lehetnek, gyakran előfordul, hogy maga a tárhelyszolgáltató szünteti meg őket, vagy éppen a tulajdonos - félve a lebukástól - mindig újabb helyekre költözteti ezeket. A Napster elnevezésű rendszer megjelenése azonban forradalmasította ezt a szisztémát: az MP3-fájlok csereberéje immár nem jár idegtépő szörfözéssel. A Napster rövid időn belül népszerűvé vált, főként az amerikai egyetemisták körében, s a rendszerhez a világ minden tájáról egyre többen csatlakoznak.
A kiadói lobbi a döbbent csend után ellentámadásba lendült és bírósági perekkel fenyegeti nem csak a Napster gazdáit, hanem a felhasználókat is. A zenei csereberét lehetővé tevő cég először engedni látszott, s letiltott rendszeréről 300 ezer felhasználót, ám most nekik áll a zászló: sztárügyvédeket szerződtettek, akik ízekre kívánják szedni a RIAA érveit, sőt kőkemény antitröszpert is beígértek a lemezkiadóknak.
A Napstert képviselő jogászok kiinduló érve: bármilyen szellemi termék saját használatra másolható, amennyiben abból anyagi haszna nem származik a felhasználónak. Ezzel párhuzamosan egy olyan kimutatást lobogtatnak, mely szerint MP3 ide vagy oda, igenis nőtt a CD-eladások száma az utóbbi esztendőkben, ugyanis az internetezők csak meghallgatásra töltenek le dalokat, ám ha megnyeri tetszésüket, megrendelik az albumot. Arról nem beszélve, hogy az MP3 lehetőséget ad a kezdőknek és a nem sztárolt előadóknak is bemutatkozásra.
Végül torta a habra a trösztellenes fenyegetés: a David Boies vezette ügyvédcsapat állítja, hogy a multik visszaéltek piaci fölényükkel, hogy elfojtsák az alternatív terjesztési csatornákat. Arra hivatkoznak egyebek közt, hogy egy jogszabály szerint a szerzői jogok tulajdonosa elveszti lehetőségét jogai érvényesítésére, ha azokat a jogokat versenyellenes célokra használta fel. A Napster birtokába jutott néhány belső használatra szánt dokumentum a lemezkiadók háza tájáról, amelyek Boies értelmezése szerint arra utalnak: a RIAA a "szabad verseny gátlására törekedve visszaél szerzői jogaival". Így tulajdonképpen elveszti a jogát, hogy szerzői jogai védelme címén bármit is számonkérjen az alperesen.
A per július végén kezdődik, ám félő, hogy arra nem kapunk megnyugtató választ, hogy a zene kié? Mert ha a Napster győztesen kerül ki, csak annyi tudunk meg, hogy a zene az internetezőké is. Az internet pedig - reméljük, csak egyelőre - korántsem mindenkié.
K. Gy.

Amit tudni akarsz az IT-ről, de...
Információtechnológiai minilexikon 8.

IAB (internet Architecture Board) - az internet "törvényhozó csoportja", mely szabványosítási és egyéb fontos ügyekben dönt
ICQ (ejtsd: I Seek You) - az izraeli Mirabilis által kidolgozott új, de máris rendkívül népszerű csevegő (chat) szolgáltatás az interneten; használatához regisztráltatnunk kell magunkat egy szerveren, kapunk egy egyedi azonosítót (UIN), mely alapján ismerőseink meg tudják nézni, hogy mikor vagyunk éppen online elérhetők, és ilyenkor egy ICQ-klienssel azonnal kapcsolatba tudnak lépni velünk.
IEEE (Institute of Electrical and Electronic Engineers) - több fontos hálózati szabványt kidolgozó intézet az USA-ban
IETF (Internet Engineering Task Force) - az internethálózatot üzemeltetők és fejlesztők önkéntes, laza szövetsége, amely technikai, menedzsment és szabványosítási kérdésekkel foglalkozik,
és időnként ajánlásokat tesz az IAB-nek.
IIF (Információs Infrastruktúra Fejlesztési Program) - a nyolcvanas évek második felében indult, a hazai kutatási/oktatási szférát szolgáló számítógépes hálózatok és információforrások létrehozását
és továbbfejlesztését koordináló projekt; 1995-től NIIF néven működik tovább.
Image map - weboldalakon használt technika, mellyel képek (pl. térképek) egyes pontjaihoz vagy részleteihez is lehet hiperlinkeket kapcsolni
IMAP (Interactive Mail Access Protocol) a POP3-hoz hasonló, de annál fejlettebb, rugalmasabb és biztonságosabb szolgáltatást nyújtó levelezési protokoll, mellyel PC-s kliensekkel is kezelni tudjuk a távoli szerveren levő postafiókunkat.
IMHO * (In My Humble Opinion) - a számítógépes kommunikációban használt rövidítés ("szerény véleményem
szerint")
Incoming directory - egyes FTP-archívumoknál megtalálható, bárki által írható könyvtár, ahová a felküldött fájl-ok kerülnek, mielőtt a szolgáltatás üzemeltetője ellenőrizné és témájuk szerint a megfelelő directory-ba helyezné őket.
Index - számítógépes adatbázishoz készített segédállomány, mely valamelyik adatmező szerint rendezve tartalmazza a rekordokra vonatkozó mutatókat, jelentősen meggyorsítva így a keresés műveletét
Information broker - (számítógépes) információkereséssel és -közvetítéssel foglalkozó személy vagy cég.
Information society - egyes szociológusok és politikusok által használt elnevezés a fejlett információtároló és -továbbító rendszerekkel rendelkező társadalmakra, ahol a gazdaság fő "nyersanyaga" az információ és az emberek többsége
információs iparágakban dolgozik; az információs társadalom veszélyei között az elidegenedést és az (információban) szegények és gazdagok közötti szakadék növekedését, előnyei között pedig a környezetkímélő gazdaságot és a társadalom demokratikusabb működését szokták említeni.
Information superhighway - a Clinton-kormányzat által bevezetett hasonlat a jövő nagysebességű hálózatára, amely az egész országot behálózva egyfajta "információs közműként" mindenkihez eljut; magyarul: "infosztráda"
Internet - az "internetworking" szó rövidített alakja, mely különböző (rendszerű) számítógépes hálózatok, IP protokollon alapuló együttműködését jelent. Más értelemben: helyi, regionális és országos számítógépes hálózatok laza "metahálózata",
amely az IP protokollt használja a kommunikációra; az ARPANet-ből kifejlődött internet ma már a világ legnagyobb WAN rendszere, mely több tízezer kisebb hálózatot köt össze, sok millió felhasználóval.
Internet2 - amerikai egyetemek és kutatóintézetek által kezdeményezett új, nagysebességű (gigabites nagyságrendű) IP hálózat, mely a jelenlegi internet több problémáját (lassú vagy változó átviteli kapacitás, véges számú IP címek stb.) kívánja megoldani és új hálózati alkalmazásokat bevezetni; az internet2 projekt időközben az átfogóbb NGI terv része lett; azóta más országokban (köztük nálunk is) megindultak az internet2-típusú fejlesztések.
Internet Explorer - a Microsoft cég (eredetileg) Windows-alapú web böngészője, melyet folyamatosan továbbfejlesztenek és az újabb Windows változatoknál az operációs rendszerbe is integráltak általános fájl-kezelő programként; a Netscape nagy vetélytársa, sok hasonló és néhány egyedi képességgel
Intranet - az internetnél is használt TCP/IP protokollokra és szoftverekre (e-mail, FTP, web stb.) épülő, nem nyilvános, belső (helyi) hálózatok összefoglaló neve; egyre több intézmény épít ki saját intranetet, mely többnyire olcsóbb a hagyományos LAN rendszerekhez képest és a felhasználók az internethez hasonló, ismerős környezetben dolgozhatnak.
IP - (Internet Protocol) az a protokoll, amely egy internet hálózaton az adatcsomagok összeállításáért és továbbításáért felelős.
IRC (Internet Relay Chat) - népszerű "csevegő" szolgáltatás az interneten; szabadon létrehozható virtuális "csatornákon", IRC kliensek segítségével két vagy több ember tud álnéven élőben (írásban) beszélgetni egymással egy szerveren keresztül .
ISDN (Integrated Services Digital Network) - digitális kommunikációs szabvány hagyományos telefonvonalakra; a
hagyományos modemes megoldáshoz képest gyorsabb, 2x64 kbit/s átviteli sebességet biztosít, és a két csatornán párhuzamosan folyhat telefonhang, fax, kép, vagy adattovábbítás.
ISO 8859-2 - a 7 bites ASCII szabvány 8 bites kiegészítése, mely a közép-európai nyelvekben (köztük a magyarban) előforduló ékezetes és egyéb speciális betűket is tartalmazza; hétköznapi nevén "Latin-2 kódtábla"
ISP (Internet Service Provider) - internetcsatlakozást biztosító cég vagy egyéb intézmény, mely rendszerint egyéb szolgáltatást is nyújt (pl. oktatás, segítőszolgálat, e-mail postafiók bérlet, saját honlapok elhelyezésének lehetősége)
IT (information technology) - információtárolással és -továbbítással kapcsolatos technológiák (vagy iparágak) összefoglaló neve.


Vissza a címlapra

Támogatóink:

Prakticomp Kft.

Fiprog Kft.

inforMánia 00.06.28

inforMánia 00.06.14

inforMánia 00.05.17

inforMánia 00.05.05

iinforMánia 00.04.19

inforMánia 00.04.05

inforMánia 00.03.08

inforMánia 00.02.23

inforMánia 00.02.09

inforMánia 00.01.26

inforMánia 99.11.03 /  inforMánia 99.11.17  inforMánia 99.12.01   inforMánia 99.12.15  inforMánia 00.01.12