[Címlap] [Aktuális] [Kultúra, szabadidő] [Cyberdoki] [Gazdaság] [VADKELET] [Vélemény] [Archívum] [Helyiérték] [Viharsarok a weben] [Kijárat]

InforMánia
A BÉKÉS MEGYEI NAP és a Viharsarok Online informatikai melléklete
1999.08.25.
Megjelenik kéthetente - szerkeszti Korbely György
Virtuális változat

A melléklet támogatói:
Prakticomp kft.


FIPROG kft.


Informatikai Magániskola

inforMánia 99.08.11.

inforMánia 99.07.28.

inforMánia 99.07.14.

inforMánia 99.06.16.

inforMánia 99.06.02.

inforMánia 99.05.19.

inforMánia 99.05.04.

inforMánia 99.04.21.

inforMánia 99.04.07.

inforMánia 99.03.24.

inforMánia 99.03.10.

inforMánia 99.02.24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Én és a komputer
Kiss András csárdaszállási iskolaigazgató


Kiss András- Először 1983-ban találkoztam a számítástechnikával, első szerelmem a Commodore VIC 20-as volt. Basic nyelv, játékok. Nagyon szerettem, bár nem mélyedtem el benne túlságosan. Lázban égtünk, csipogó kvarcóra, stb. Új idők új levegője, csodálatos működő technika. Mindent szeretek, ami működik, különösen, ha az én kezem alatt kel életre. A főiskolán történt a második nagy találkozás 1988-ban, de akkor már 286-os XT-kkel, és megjelentek ott is az AT-k. Nem szerettem, nem volt időm és hajlamom megszeretni, küszködés volt az egész, azt hiszem nem csak az én hibámból. Legutolsó és egyben valószínűleg végkimerülésig tartó találkánk 1996 oszén volt, amikor nekem kellett megszerveznem egy számítástechnika szakkört 2 db 286-os géppel, de úgy, hogy fogalmam sem volt semmiről (mi az a DOS? ). 1997 február: az első 486-os gép az iskolában, ismerkedés a Win 3.1-el. 1997. május: hardver bővítés (CDD, hangkártya, kézi scanner, RAM bővítés 16 MB-ra), ismerkedés a multimédiával. 1997 ősze: két Pentium gép beszerzése pályázatok útján: ismerkedés a Win 95-el, hardverrel, meg minden egyébbel. Elvégeztem egy szoftverüzemeltetői tanfolyamot, amelyre csak már csak a vége felé jártam be egy egyetemi szak végzése miatt adódó időhiány, valamint a meglévő alap miatt. Sok barátot szereztem itt, pl. Rákóczi István Pétert, aki nyilatkozott már ezen sorozat hasábjain.
1998 szeptemberétől bekapcsolódtunk a Soros Alapítvány programjába, ennek keretében Csárdaszálláson és Hunyán én tanítom a számítástechnikát. Most is készülünk a gyerekek egy részével ECDL vizsgára. Itt már hálózat építés, telepítés, Windows NT Server felügyelet, Internet felügyelet, webszerkesztés. Kedvenc területem a web szerkesztés, grafika, ám minden érdekel, de sajnos kevés időm marad az oktatás mellett a hobbira. Most kezdek ismerkedni a Linux-szal, mert néhány lehetőségben a Windows rendszerek határaihoz értem. Foglalkozom Java és Javascript, html, és vrml nyelvekkel, szóval mindennel, ami az internettel kapcsolatos.
- Sokan szidják az információtechnlógiát, hogy elemberteleníti a kapcsolatokat ( jó kis közhely), de akik ezt vallják, azoknak javaslom, hogy látogasson meg egy kis falut (nem Csárdaszállást, mert itt már igen gyorsan javul a helyzet), beszélgessen az emberekkel, gyerekekkel néhány napig, és rájön arra, hogy ezek az emberek, gyerekek mennyire kimaradnak a kulturális lehetőségekből, az információ nyújtotta szabadságból, és mennyire nem ismernek mást határaikon kívül. Ha nem lenne internet, információtechnológia, én például nem tudnám tartani a kapcsolatot sok barátommal, üzlettársammal, akik néha Svédországban, Nagy-Britanniában,
vagy éppen Franciaországban dolgoznak, ugyanis nem csak az iskolában követem a fejlődést, hanem 1998 márciusától, mint társas vállakozó, számítástechnikai vállalkozást is működtetünk.
- Én igenis híve vagyok az elektronikus kommunikációnak, és mivel állandóan figyelem az árakat, (a hardverek és internetszolgáltatók árainak zuhanását) biztos vagyok benne, hogy két-három éven belül nagyon sok háztartásban lesz már bent a háló. Sajnos a cégek, jól menő, nagy cégek egy jó részének nincs még e-mail címe sem, de azért folyamatosan javul a helyzet, és én is egyre több dolgot tudok elintézni mail-ben. Az emberek a mindennapokban elidegenednek egymástól, sajnos más értelmet nyert a barátság, mint eddig. A neten viszont könnyebben kötnek ismeretséget, őszintébbek egymáshoz. Ennek persze az arctalanság is az oka, de a technika fejlődésével, és olcsóbbá válásával, ez a személytelenség is megszűnik ( pl. a webkamerák már most is nagyon olcsóak). A minőségi fejlesztéshez nagy szükség volna az internet gerinc, és alhálózatok fejlesztésére, valamint a helyi telefontarifák drasztikus csökkentésére ( amit a Matáv monopóliumának megszüntére ígérnek).
Azt kell mondanom, hogy aki követni akarja a informatikai, kulturális, technikai stb. fejlődést, és jól meg akar élni a munkájából, annak mindenféleképpen meg kell ismerkednie az információáramlás, -közlés ezen legolcsóbb, és leggyorsabb módjával. Az a tapasztalatom, hogy már Magyarországra vonatkozó információk közül sincs olyan, amit nem lehet megtalálni a neten. Azt szoktam mondani, hogy az interneten nincs olyan, hogy nincs. Minden információt megtaláltam eddig, amire szükségem volt. Nem vagyok elvakult, ezért egy hasonlattal élek. Trurl mérnök gépével, amely minden s betűvel kezdodo dolgot meg tudott csinálni, Klapanciusz
csillagmérnök ( Stanislaw Lem: Kiberiáda ) heccből Semmit csináltatott, és így majdnem a világ végzetét okozta. Reméljük az információtechnológia, és az internet nem Semmit csinál.

999-kor találkozunk!
swatch2.gif (17990 bytes)A svájci Swatch óragyár felkészült az új évezredre. Igaz, egyelőre nem lehet tudni, hogy forradalmi újítás, vagy egy jól irányzott marketinghadjárat része a cég internetidő-ötlete. A svájciak ugyanis - joggal - azt állítják, hogy a világméretű kommunikációban értelmét veszti a hagyományos, 24 órára osztott időszámítás, véleményük szerint a virtuális térben egységes rendszerre van szükség, melynek alapja lehetne a világszerte alkalmazott tizes számrendszer.
Szakembereik a napot ezer részre osztják, magyarán az internet perc a hagyományos hatvan másodperccel ellentétben 86,4 másodperc. Éjfélkor tehát nullát mutat az internet óra, délben ötszázat és így tovább. Mindezt rendkívül tudományos köntösbe bújtatva terjesztették el a Swatch szakemberei, s mit ad Isten: egyre több honlapon találkozhatunk már az internet idővel is a hagyományos időmérő eszközök mellett.
Az elmélet természetesen számos buktatót is magában hordoz, s egyelőre ezekből van több. A legszembetűnőbb, hogy nem kapunk választ a napok, hetek, hónapok, évek problémájára, a rendszer csupán egy napot foglal magába. Nem beszélve róla, hogy az időszámítás alapja a svájci idő, azaz a greenwitchi idő plusz egy óra. Mindezt az elmélet kidolgozói BMT-nek azaz Biel Mean Time-nak keresztelték el, e városban található ugyanis a Swatch központja.

KRESZ az interneten II.
Netikett-sorozatunk első részében az elektronikus levelezés legfontosabb szabályait tekintettük át. Most a több emberrel egyszerre folytatott kommunikációról esik szó, ezen belül is a levelezőlistákról. Az internet-felhasználók ugyanis előbb-utóbb rálelnek az érdeklődési körüknek megfelelő, illetve a munkájukhoz nélkülözhetetlen e-mailes fórumokra, nem beszélve arról, hogy a kezdő felhasználók még igen kevés e-mailt kapnak, tehát hiányérzetüket levelezőlistákon pótolják be. Ám itt még több szabályra kell ügyelni, mint a szimpla drótpostánál. Az alábbi összeállítás az RFC 1989-es Ethics of the Internet című kiadványának, illetve a Sulinet program Netikettjének felhasználásával készült.
- Egy-két hónapig olvasgasd az adott levelezési listát ill. hírcsoportot, mielőtt postázol valamit! Ez hozzásegít az adott csoport kultúrájának, szokásainak megismeréséhez. Ez a tanulási idő jelentősen csökkenthető a lista ill. csoport archívumának és a megfelelő FAQ-jának tanulmányozásával. (FAQ, Frequently Asked Questions, magyarul Gyakran Feltett Kérdések vagy Gyakran Ismételt Kérdések, rövidítve GyIK.)
- Vésd jól az eszedbe, hogy amit írsz, azt széles közönség olvashatja! Ebben éppenséggel a jelenlegi vagy a jövőbeli főnököd is benne lehet. Jusson eszedbe az is, hogy a hírcsoportokat és különösen a levelezési listákat archiválni is szokták, és ezeket sokan olvassák.
- Az üzenetek és a cikkek jó, ha rövidek és célratörők. Ne kószálj el a témától, ne beszélj össze-vissza, és soha ne írj olyan levelet, ami csak valaki gépelési vagy helyesírási hibáira mutat rá!
- Ha valakivel nem értesz egyet, akkor célszerűbb személyes üzenetekben rendezni a dolgot, mint vitát folytatni egy listán. Ha olyasmin vitáztok, ami érdekelheti a lista olvasóit, akkor érdemes a vitátok eredményét összefoglalni és elküldeni a listára.
- Ne küldjél a listára olyan válaszokat, amelyek csak gratulálnak egy másik válaszhoz. Ezt személyes levélben teheted meg, ha fontosnak tartod.
- Ne hibáztasd a rendszergazdát az adott rendszer felhasználóinak viselkedése miatt!
- Légy óvatos a fix szélességű betűkkel és a rajzokkal! Ezeket egy másik rendszer - vagy akár ugyanazon rendszer egy másik programja - másképpen jelenítheti meg, mint a te szoftvered.
- Célszerű, ha van egy névjegy file-od, amit az üzeneteidhez csatolhatsz. Csak és kizárólag így tudod biztosítani, hogy bármilyen program is nyirbálja meg a fejléc-információkat, az olvasóid mindig rád találhassanak.
- Légy óvatos, amikor egy üzenetre vagy cikkre válaszolsz! Gyakran a válasz a lista vagy a csoport címére megy a feladó helyett. Tévedésből személyes üzenetet küldhetsz egy helyett sok embernek, amivel mindenkit zavarba hozhatsz.
- A hamisítás, a levelek tartalmához vagy fejlécéhez való hozzápiszkálás tilos!
- Hirdetni csak és kizárólag az arra hivatott csoportokban és levelezési listákon szabad. Ez is egy példája annak, hogy célszerű ismerned azt a közösséget, amelyik majd az írásaidat olvassa. A kéretlen hirdetés valószínű következménye: rengeteg durva válaszlevél. Ha te akarsz valakit rendreutasítani, akkor semmiképpen se nyilvánosan válaszoljál, hiszen már ez is reklám! Hatékonyabb, ha a feladó rendszergazdáinál panaszkodsz.
- Ne keveredj indulat-háborúba! Ne írjál heves leveleket, és ne válaszoljál ilyenekre!
- Vannak olyan hírcsoportok és levelezési listák, melyek témája igen széles érdeklődési kört fed le. Ez gyakran olyan olvasókat jelenthet, akik életstílusban, vallásban és kultúrában is jelentősen különbözhetnek. Ne küldjél olyan üzeneteket egy listára/csoportba - ha annak nézőpontja valamiért nem egyezik a tiéddel - ami csak annyit közöl, hogy az ő álláspontjukat bántónak érzed. Szexuális vagy faji zaklatásnak jogi következménye is lehet.
- Az előfizető és lemondó (subscribe, unsubscribe) üzeneteket (szokták fel- és leiratkozásnak is nevezni) a megfelelő címre küldjed! A te felelősséged megtanulni a levelezési listák működését, és a megfelelő levelet a megfelelő címre küldeni.
- Fontold meg a leiratkozást vagy a "nomail" opció bekapcsolását (ahol lehet), ha hosszabb ideig nem tudod megnézni a leveleidet! A leglanyhább lista is robbanhat hirtelen, tehát ezt minden egyes listával meg kell tegyed hosszabb távollét előtt.
- Az elküldött levelet nem lehet visszavonni. A rendszergazdád sem képes erre, ezért csak akkor küldd el a leveledet, ha ellenőrizted, és mindent rendben találtál (címzés, tárgy, tartalom, stílus stb.).
- Fölösleges és ezért helytelen file-okat küldeni egy listára, ha egy Uniform Resource Locator (URL) vagy egy ftp-zhető verzió címe is elég. Ha mindenképpen file-t akarsz küldeni egy listára, akkor a listatagoktól előzetesen tájékozódj, különben előfordulhat, hogy a tagok haragját zúdítod a fejedre.
- Ha vitába keveredsz, akkor a megbeszélést az adott témáról illik folytatni, nem pedig az adott személyekről. (Ez a szabály az internettől függetlenül a mindennapi életben is érvényes.)
(folytatjuk)

Békés megyei címtár - sport, egyebek

(A teljes Békés megyei listát itt találja)

Vissza a címlapra