[Címlap] [Aktuális] [Kultúra, szabadidő] [Cyberdoki] [Gazdaság] [VADKELET] [Vélemény] [Archívum] [Helyiérték] [Viharsarok a weben] [Kijárat]

InforMánia
A BÉKÉS MEGYEI NAP és a Viharsarok Online informatikai melléklete
1999.08.11
Megjelenik kéthetente - szerkeszti Korbely György
Virtuális változat

A melléklet támogatói:
Prakticomp kft.


FIPROG kft.


Informatikai Magániskola

 

inforMánia 99.07.28.

inforMánia 99.07.14.

inforMánia 99.06.16.

inforMánia 99.06.02.

inforMánia 99.05.19.

inforMánia 99.05.04.

inforMánia 99.04.21.

inforMánia 99.04.07.

inforMánia 99.03.24.

inforMánia 99.03.10.

inforMánia 99.02.24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Antiintézmény

Új kihívás előtt áll a közbeszéd, pontosabban a nyelvvel hivatásszerűen bánók: a technikai haladás ugyanis gyorsabb a szótárkészítőknél. Ennek következménye, hogy bajban vagyunk bizonyos kifejezések rögzítése során: szolgaian másoljuk az angol megfelelőt, vagy alkossunk új szót, esetleg bízzuk a legbölcsebbekre, azaz a nyelvet használó 16 millió embertársunkra? Általában az utóbbinál maradunk, s lám, a nyelvtudósok sem tehetnek mást, követik a közbeszédet.
Korábban e hasábokon tártunk az olvasó elé egy aprónak tűnő dilemmát, ami azonban híven kifejezte az írástudók tétovaságát: lám, még az internet (Internet) szó írásmódja sem tisztázott, még a szakemberek is megosztottak a kis, avagy a nagy kezdőbetűt illetően, nem hogy a laikus tollforgatók, olvasószerkesztők és főleg olvasók. Hosszas viták után abban maradtunk: megvárjuk a legújabb helyesírási szótárt.
Nos, a minap került a boltokba a vaskos és borsos árú kötet (habár az ember naivul úgy gondolná, a nyelv közkincs, tehát minden polcon ott a helye, ötezer forintért még az értelmiségiek sem engedhetik meg maguknak a napi használatát.). A kézikönyv szerint használatos a nagy- és a kisbetűs változat is. A nagybetűs Internet intézményt takar, a kisbetűs pedig távközlési rendszert. Minden világos tehát: mivel Internet nevű intézmény nincsen (sőt: az internet maga az Antiintézmény, ahol nincsenek főnökök, tekintélyek stb.), tisztázódott végre egy régi probléma.
Mostmár csak azt szeretném megfejteni, hogyan lett a floppyból flopi.
Korbely György
*
Egy hét (virtuális) együttlét

Az Index felvétele- Voltál a Szigeten?
- Aha - válaszolom szemlesütve, merthogy hazudok. Vagy mégsem? A helyzet az, hogy objektív és szubjektív okok szerencsétlen összjátéka folytán kimaradt az idei szigetelés. Ám oda se neki, korábban is viszonylag gyors és gazdag információanyag került fel az internetre, legyünk hát virtuális szigetlakók. Hátizsák a helyén marad, sör bekészítve, CD-játszó bekapcsolva, irány a világháló. A kutya hálásan pislog, nincs kiszolgáltatva ugyanis a felkért sétáltatók kénye-kedvének. Igaz, a telefonszámla magasabb lesz a szokásosnál, de mi az a tényleges szigetelés költségeihez képest.
Nos, a virtuális szigetlakó nem csalódik: a korábbiaknál jóval gazdagabb információzuhatag ömlik a képernyőre. Legfontosabb állomás a rendezvény hivatalos honlapja, a
pepsisziget.origo.hu. Mint a címből kiderül, a gigantikus hazai portal site, a MatávNet tulajdonában lévő Origo működteti az oldalt. Teszi ezt profi módon, vonatkozik ez a külcsínre és a tartalomra egyaránt. Mindez nem véletlen, hiszen az Origo munkatársainak, főnökeinek egy része a megboldogult Magyar Narancs munkatársa volt, ebből látható, hogy közel áll hozzájuk ez a fajta kultúra.
A szerkesztőség tagjai az egy hét együttlét alatt szüntelenül bolyonganak Szigeten, a zenei és a kulturális programok mellett természetesen megkóstolják a kaját, a sört, betekintenek a kulisszák mögé (sztárok, logisztikai háttér, testőrök stb.) kiszemelnek néhány extrém figurát, akikkel elbeszélgetnek, majd irány a gép, megírják benyomásaikat és néhány percen belül mindez bárhol a világon olvasható. Természetesen fotók is készülnek, amelyek szintén rövid időn belül láthatók az otthoni vagy bármely más behálózott gépen. A hivatalos Pepsi Sziget-hompédzs ezen kívül természetesen részletes programot kínál, csevegni invitál, sőt lehetőség van élő közvetítés megtekintésére is (ez utóbbi mondjuk meglehetősen akadozott, de mint tudjuk, a webtévé még gyerekcipőben jár).
"Hét év kellett, hogy megfejtsem: mennyire jól esik évről évre rendes hangok között mozogni. Eltűnik egy hétre a popzenei környezetszennyezés, a kereskedelmi üvöltőrádiók dj. Surmói és dj. Taplói, nincsen tévés bűnözőrock pénzbehajtókkal, ingatlaspekulátorokkal és más nagy öregekkel, és még csak büdös produceristállók plébekktündérei sem kvartyognak kibírhatatlan frekvenciákon. És nem is az lényeg, hogy nincsenek ezek, mert az nem igaz, hogy teljesen ignorálva volnának, vannak, persze, csak éppen van mellettük elég más, minden más, bármi, el lehet tűnni, menekülni, ki lehet végre kerülni. " - Uj Péter sorait már az Index fesztiváli kiadásából másoltam ide, a Nyírő-csapat ugyanis természetesen nagy létszámmal van jelen a Szigeten nem csak virtuális zsurnálkommandóként, hanem programszervezőként is: az Index-színpadon és környékén a zenei, képzőművészeti és az irodalmi avantgárd kínálja magát, sőt itt debütál az elektronikus lap által felkarolt zenekar, az Emil.RuleZ. A szisztéma egyébként ugyanaz: az indexes kollégák folyamatosan írnak, fényképeznek, majd munkáik perceken belül láthatók a neten, sőt ezen az oldalon is találunk tétova kísérletet a realvideo-közvetítésre.
Irány tovább, a jó öreg Internetto. A megváltozott profilú elektronikus lap is jelen van a szigeten, ám az imént említetteknél kisebb létszámmal, ezáltal kevesebb információ is található, ennek ellenére kiegészítik a többieket, érdemes többször visszatérni.
Meglepetés, hogy a nemzeti hírügynökség is kiemelt helyen foglalkozik a Szigettel, főlapjukról külön rovat nyílik, ahol a kiküldött MTI-s naponta többször is új cikkekkel jelentkezik. Hiába, no, leérettségizett a Diáksziget.
Mire e sorok olvashatók, végetért a Sziget, jön az új dili, a napfogyatkozás. Tudok egypár jó webhelyet ezzel kapcsolatban is, de most talán inkább kimegyek a levegőre. Ja, és a kutya is örülhet: ha jól viselkedik, magammal viszem.
*
HírHáló

Bár egy év alatt megduplázódott az internetbe kapcsolt háztartások száma az EU-n belül, 1998-ban még mindig csak 8,3 százalékukban volt internet. Az Európai Bizottság felmérése szerint továbbra is a skandináv országokban a legelterjedtebb a hálózat, a svédek 39,6 százaléka otthonról internetezik. A déli államok jócskán le vannak maradva, a sereghajtó Görögországban 100 emberből csak háromnak van otthon hozzáférése. Az EU-n belül 27 millióan interneteznek otthonról, a munkahelyükrol pedig 22,4 millióan, ami a dolgozó népesség 13,3 százaléka. A felmérés szerint az EU-tagországok lakói 30,2 százalékának van mobiltelefonja. A listát a finnek vezetik 64,4 százalékkal, legkevésbé pedig a németek szeretik a "handyt", náluk csak minden ötödik embernek van mobiltelefonja.
*
WindowsIS '99 néven számítástechnikai kiállítást és vásárt rendeznek szeptember 10-12 között. A Microsoft Magyarország főtámogatásával megrendezett esemény egyszerre lesz szakmai konferencia és nagyközönségnek szóló fesztivál - a szervezők szándéka szerint. A háromnapos expo "díszvendége" lesz az Office 2000 magyar változata, itt mutatják be ugyanis az irodai programcsomag honosított változatát.
*
Az Amerikai Lemezkiadók Szövetsége (RIAA) és a Diamond Multimedia megegyeztek, hogy véget vetnek a cég Rio nevű mp3-lejátszója miatt kirobbant pereskedésnek. A megállapodás értelmében a felek kölcsönösen visszavonják egymás ellen benyújtott valamennyi keresetüket, a jövőben pedig közösen fognak dolgozni biztonságos elektronikus zenekereskedelmi megoldások kialakításán.
*
Háromezer hackert, programozót, kódert és egyéb számítógépfanatikusokat vártak a hétvégén Helsinkibe, az Assembly 99 nevű partyra, melyet ismét a városi hokicsarnokban tartanak. A 3000 emberre kétezer számítógép jutott, a legtöbben elhozták saját gépüket, emellett lokális és internetes gépeken lehetett Quake-et és más játékokat játszani, a demókat pedig projektorral vetítették a csarnok közepén kifeszített vásznakra. A résztvevők többsége finn volt, de számos európai országból és a többi kontinensről is érkeztek versenyzők.
*
Az Arbitron NewMedia tanulmánya szerint a szülők féltik gyermekeiket az internet káros hatásaitól, de nem tudnak segíteni nekik a helyes webhasználat elsajátításában. A felmérés szerint a 8-15 éves korosztály 62%-a használja a hálózatot, nagyrészt iskola után, amikor szüleik még nincsenek otthon. Az internettel kapcsolatos kérdéseiket barátaikkal beszélik meg (54%), nem pedig tanáraikkal (6%) vagy szüleikkel (5%). A megkérdezett diákok számára a
tanulással kapcsolatban az internet a legfontosabb információforrás, a
kikapcsolódás és a barátokkal való kommunikáció területén azonban még a TV és a telefon a legnépszerűbbek.
*
A Time magazin most állítja össze az évszázad 100 legfontosabb emberének listáját. A rangosnak számító 15. helyet nem más, mint Linus Torvalds, a Linux rendszer atyja őrzi jelenleg. Bill Gates jelenleg a 17. helyen tartózkodik, de a szavazás még nem fejeződött be. A szavazás interneten zajlik a Time virtuális szavazófülkéjében.
*
A szeptembertől megújuló Sulinet-Írisz program keretében kétszáz új
számítógépes labor kialakítását tervezi az Oktatási Minisztérium és új tartalommal és formában jelentkezik a Sulinet-Írisz honlap is - mondta Nagy Tamás a tárca főosztályvezetője az MTI érdeklődésére. Az eredeti célkitűzés, miszerint valamennyi középiskola csatlakozzon a rendszerhez, mára megvalósult. Az elkövetkező időszakban a kollégiumok, és minél több általános iskola internetre kötése a cél. A rendszer fenntartására, további eszközök vásárlására, valamint a
tartalomfejlesztésre ebben az évben 4 milliárd forintot fordít a tárca.
(Források: Index.hu, Internetto, Edupage)
*
Békés megyei címtár - oktatás

Békés Megyei Pedagógiai Intézet - server.bekes-ped.sulinet.hu
Körös Főiskola - www.sphinx.kf.hu
Gábor Dénes Főiskola Kihelyezett Tagozata - www.bay-gyula.hu/gdf/gdf.htm
APC Stúdió, Gyula - www.szikszi.hu/comps/apc/index.html
Széchenyi István Közgazdasági Szakközépiskola, Békéscsaba - www.szikszi.hu
Lingva Nyelvstúdió - www.extra.hu/lingva
Eötvös József Szakközépiskola - eotvos.szikszi.hu
Erkel Ferenc Gimnázium, Gyula - www.szikszi.hu/~erkel
Ady-Bay Gimnázium és Informatikai Szakközépiskola Sarkad - www.abs.sulinet.hu
Péter András Gimnázium, Szeghalom - www.petera-szhalom.sulinet.hu
Szigeti Endre Szakképző Iskola, Szeghalom - www.szeszi.sulinet.hu
Gépészeti és Számítástechnikai Szakközépiskola - www.szikszi.hu/isk/gszi
Vásárhelyi Pál Műszaki Szakközépiskola Békéscsaba - www.vpmsz.sulinet.hu
Karácsonyi János Katolikus Általános Iskola és Gimnázium - www.kjkg.sulinet.hu
Hunyadi János Gimnázium, Mezőkovácsháza - www.extra.hu/hunyadi
Táncsics Mihály Gimnázium és Szakközépiskola, Orosháza - www.tancsics-ohaza.sulinet.hu
Szent Gellért Általános Iskola, Gyomaendrőd - www.szikszi.hu/isk/gellert
(A teljes Békés megyei listát
itt találja)

Vissza a címlapra