inforMánia


[Címlap] [Aktuális] [Kultúra, szabadidő] [Cyberdoki] [Gazdaság] [Rendőrségi hírek] [Vélemény] [Archívum] [Hírlevél] [Viharsarok a weben] [Kijárat]

InforMánia

A BÉKÉS MEGYEI NAP és a Viharsarok Online informatikai melléklete
1999.05.04.
Megjelenik kéthetente - szerkeszti Korbely György
Virtuális változat

Nyírő és csapata Indexen

Halápi Csaba felvételeEzen a hétfőn valami rendkívüli történt: hiányzott több, mint százezer elektronikus postaládából az iNteRNeTTo hírlevél. Ennek okát a hétvégi híradásokból már tudni lehetett: Nyírő András csapatával együtt elhagyta az általa néhány éve kitalált és létrehozott elektronikus újságot. Jelenleg vita folyik arról, hogy önként távozott, avagy kirúgták, az már bizonyos, hogy az első és máig leglátogatottabb hálózati lap legendája vált köddé.
Legendát írtam és nem túlzok: nagyon sokak számára a hőskorban - amikor még igen kevesek kiváltsága volt az Internet - az iNteRNeTTo neve már ismerősen csengett, sőt a kopasz, bajuszos ember - Nyírő András - maga volt Mr. Internet, hiszen szakértőként szívesen szerepelteti őt a hagyományos média. Az egyre pökhendibb informatikai multik egyike, az iNteRNeTTo tulajdonosa kapitális hibát követett el: ha kirúgta, azért, ha csak menni hagyta, azért. Az internetes tartalomszolgáltatásban kevés az elért pozíció, ez nem rádió vagy televízió: nem a pénz határoz meg mindent, hanem a színvonal. Itt nagyon sokat kell dolgozni a legcsekélyebb sikerért is, s az elért siker néhány nap alatt elveszíthető, hiszen az internetezőnek milliószor több lehetősége van az informálódásra, mint a tévé előtt gubbasztóknak.
A múlt idő esetünkben nem helytálló: még ugyanaznap, azaz tegnapelőtt bejelentették a Nyírő-csapat új lapját, az Indexet. Az eltelt időszakban magyar nyelvű weblapok ezreinek gazdái tették ellenszolgáltás nélkül a "Gyere velünk" feliratú bannert, afféle virtuális szolidaritásként. Mint hírlik, az érdeklődés hatalmas, így a siker nem csak erkölcsi, hanem gazdasági is lehet, magyarán mindenki jól jár, de leginkább az olvasó.
Korbely György

Én és a komputer V.

Kovács László, a Békés Megyei Agrárkamara informatikusa

- Középiskolás éveimben (1979-1980, a Keményben) Mekis tanár úr elvitt bennünket, - matek szakkörösöket - a TAKEH számítóközpontjába. Itt láttam először számítógépet. A környezet megragadott, de még ekkor meg nem is gondoltam arra, hogy életem meghatározójává válik az akkor még oly távolinak tűnő "gép". Azután szüleimtől kaptam - az osztályban talán utolsóként - egy kalkulátort (PTK 1072), de ez már programozható volt. Aki ismeri, az tudja, hogy 72 lépést lehetett "belediktálni", ami ma már nevetségesnek tűnik. Aztán jött a téglagyári TPA 1001/i folyamatirányító számítógépe lyukszalaggal, és a szegedi egyetemen az R55 lyukkártyával, ami annak idején az országban az egyik legnagyobb számítógép volt. Majd jött a nagy (home-)számítógép bumm, és a C64 korszak. A Commodore-ral úgy ismerkedtem meg, hogy egy hétvégén - amikor hazajöttem - 24 órán át fel sem álltam mellőle. 1987-ben kezdtem tanítani - véletlenül - a Közgében a számítástechnikai ágazaton, Piller Sanyi bácsi rábeszélésére. Ekkor még a SZÜV R35-jét használtuk - már amikor működött - terminálokon keresztül. Volt már két C64-es géptertem is, ami a következő évben egy komplett IBM PC XT teremmel egészült ki. Ez a 12 gép akkor kisebb fajta vagyonba került. Ma azért a pénzért kétszer annyi Pentium II-t lehetne venni... Jött a Netware hálózat, 286-osok, 386-osok, 486-osok, optikai hálózat a Közgé két épülete között. Internet a Számproggal - a középiskolák körében szinte az elsők között -, majd a Soros Alapítvánnyal, ma már a SuliNettel. A Szikszi név fogalom lett. Békéscsaba az ország "Web térképre" a www.szikszi.hu révén került fel, ugyanis ez volt az első regisztrált WWW szerver a megyében. Van egy országos levelezési listánk a "hardver", és a helyi "bcsaba", ahol a várost érintő kérdések kerülnek terítékre. Közben kiépítettünk a város szivében egy hálózatot, amelyen közel 300 gép, 1200m optikán, sok-sok koax és UTP kábelen, keresztül dolgozik nap, mint nap. Igyekeztem mindig a legkorszerűbb dolgokat bevinni az oktatásba, persze ehhez kellett a mindenkori iskolai vezetés támogatása is. Természetesen a sikerek sem maradtak el. Sok-sok továbbtanuló gyerek a szakmában, és néhány kiemelkedő eredmény a szakmai versenyeken.
- A nyáron adódott egy lehetőség, amit hosszas fontolgatás után elfogadtam, és tizenegy év után váltottam. A feladat amire vállakoztam nem volt tőlem idegen, a Békés Megyei Agrárkamaránál a megyei hálózat kiépítése és üzemeltetése, az Interneten való megjelenés, adatbázis-fejlesztés tartozik a fő feladataim közé. Természetesen az oktatástól sem szakadtam el, a Közgében folytatom néhány órában a tanítást, és az INFO konferenciák szervezésében is részt veszek, továbbá a Nemes Tihamér országos számítástechnikai verseny megyei fordulójának koordinátora vagyok.
- Nekem a számítógép alapvetően munkaeszköz. Használom az oktatáshoz, amit tanítok, azt meg kell ismernem, illetve kisebb fejlesztésekhez rendszeresen. Például adatbázisok kialakítása, website-ok elkészítése. Ami érdekel, azzal elkezdek mélyebben foglalkozni, kísérletezek vele. Az Internet számomra szinte nélkülözhetetlen munkaeszköz. Elsősorban az elektronikus levelezést használom kapcsolattartásra, a webet pedig, akkor ha szükségem van valamilyen dokumentációra, szoftverre, pályázati kiírásra, friss információra. Szinte el sem tudnám épzelni a napjaimat online Internet kapcsolat nélkül.
- Sohasem gondolkoztam rajta, hogy van-e kedvenc programom. Minden feladathoz van egy-két program, amit szeretek használni. Nem mindig a legjobbat, hanem azt amelyik hozzam nőtt, megszoktam. Operációs rendszer - Unix, de legtobbszor Windows NT-t hasznalok, levelezésre pedig az MS Outlook Expresst. Grafika - Paint Shop Pro 5.01, Adobe PhotoShop 5.0, kiadványszerkesztés - Adobe Page Maker, adatbáziskezelés - MS-Access irodai alkalmazás - Recognita 4.0, Winword, prezentáció - MS Powerpoint de azért a kedvenceim között van a WinZip és a WS_FTP, meg az UltraEdit - amig le nem jár... A kedvenc website-om, természetesen a www.szikszi.hu, hiszen ezt én hoztam létre, és persze a mostani munkám: www.agrarkamara.bekescsaba.hu. Ezenkívül gyakran olvasgatom a gazdasági oldalakat a neten. Sajnos a webezeshez rengeteg idő kell.
- Az oktatásban már egyre inkább elfoglalta helyét a számítógép, jót tett neki a SuliNet project, de meg kell tanulni együtt élni vele, ki kell alakítani a használati kultúráját, meg kell találni minden területen (tantárgyban) a helyét. A közeljövőben sokat kell majd foglalkoznunk a használatának hatékonyságvizsgálatával, a gyerekekre való hatásának elemzésével, a tanár megváltozott szerepével, stb. Erre ma divatos kifejezés a digitális pedagógia. Mindenkinek tudomásul kell venni, hogy a számítógép nem önmagáért van, hanem ez egy eszköz, amit alkalmazni kell, méghozzá lehetőleg hatékonyan és jól. Azt is látnunk kell, hogy a számítógép varázsa az évek során megkopott, az Internet sem olyan érdekes már annak, aki naponta használja. Erre fel kell készülnie a tanároknak - egyik feladat sem könnyű.
Az agráriumban sajnos sokkal rosszabb a helyzet. Viszonylag kevesen használják, ez nyilván az ágazat helyzetéből adódik. Mindenki tudja, hogy nem a legjövedelmezőbb ágazat, és nincs idejük a termelőknek, gazdáknak órákra leülni mellé. De azért lassan terjedőben van a számítógép alkalmazása. Akad már egy-két színvonalas program/adatbázis. Az igazán jól alkalmazható rendszerek pedig nagy befektetést igényelnek (pl. növényvédelmi előrejelző rendszerek, öntözés-figyelő rendszerek..). Az Interneten egyre több információ elérhető ezen a területen is.
- Még egyetemista voltam, amikor egy hálózatos könyvben először olvastam az információs társadalomról. Talán ma már mi is eljutottunk ide, de nem ez a végállomás, hanem a szolgáltatás, a szolgáltatói társadalom, mert az adatok (információ) közvetítése is csak egy szolgáltatás a sok közül, igaz a hierarchiában elég magasra kell helyezni annak aki nem akar lemaradni.

'98+NT=2000

No, nem talányos matematikai problémával szembesül a kedves Olvasó mindjárt a cím olvasásakor. A fenti képlet - kissé leegyszerűsített módon - a Microsoft új operációs rendszerének keletkezését hivatott szemléltetni. Mert új évezredhez új oprendszer kell - vallják a redmondiak, s a Windows-sorozat eddigi darabjait ismerve ebben lehet is valami.
Mit is jelent tehát a faramuci cím? A MS szakembereinek ígérete szerint csupán azt, hogy az újdonsült rendszer egyesíti a Windows '98 sokoldalúságát és mobilitását, valamint az NT megbízhatóságát, gyakorlatilag mind az üzleti életben, mind az otthoni felhasználók körében egyetlen operációs rendszer használható immár, a Windows 2000 (leánykori nevén: NT 5).
A változásnak persze ára is van: a Windows '95-ös meghajtók már nem működnek Win 2000 alatt, vigaszul szolgálhat viszont, hogy a Microsoft drájveríróinak jóvoltából 6500 féle hardverösszetevőt ismer fel a rendszer. Rosszmájúak szerint azért nem ússzuk meg ennyivel. Bár a Redmondban büszkén hangoztatják, hogy gépeiken ők már a Win 2000 bétáját használják (természetesen problémamentesen), a helyzet nem túl rózsás. Állítólag kissé elkapkodták a Y2K-tesztelést, és az bizony elég ciki, ha a Windows 2000 nem 2000-álló (nomen est omen...). Független szakértők szerint számos "bug" is maradt a programban, így tekintélyes méretű javítócsomagokra számíthatnak az új operációs rendszerre átálló felhasználók. Az is kérdésessé válhat, hogy elkészül-e időre a piacképes változat.
Természetesen a Windows 2000 "étvágya" is jelentősen megnövekedett elődeihez képest, ám javára válik, hogy az erős konfigurációt (Pentium, 64 Mbájt RAM) maximálisan ki is használja, így jelentősen nőtt teljesítménye "őseihez" viszonyítva. De említsünk meg még egy előnyt az NT-vel szemben is. Annak - mezei felhasználók számára - viszonylag barátságtalan konfigurálása mostanra a múlté. Az úgynevezett ACPI-szabványnak köszönhetően kiküszöbölhető például a hardverelemek ütközése, a kártyák pedig "röptében" beilleszthetők.
Összegzésképpen elmondható az új operációs rendszerről, hogy a fejlesztők szándékának megfelelően valóban sikerült benne egyesíteni elődeinek minden jó tulajdonságát, ám nem mentes azok hibáitól sem. Mindezek okán - s mindezek ellenére - a felhasználók nagy része nemsokára szembesül majd a Windows 2000-rel, a hétköznapi felhasználás során eldöntve a rendszer életképességét.
Zsedényi Péter

Vásárlás gombnyomásra

Szemben az amerikai gyakorlattal hazánkban még igencsak gyermekcipőben jár az elektronikus kereskedelem: az online üzletek kínálata sem az igazi, elsősorban lemezboltok találhatók a világhálón, valamint apróbb ajándéktárgyakat rendelhetünk virtuálisan. A keresleti oldalon sincs túl nagy tolongás: 1998-ban mindössze néhány millió forintos forgalmat könyvelhetnek el azok, akik e formában próbálkoznak a kereskedéssel. Azonban feladniuk semmiképpen nem érdemes, ugyanis a trend szerint előbb utóbb rászokunk, hogy számítógépünk segítségével rendeljünk meg bizonyos árucikkeket.
E tekintetben a legoptimistábbnak a DataNet, az IBM és az Inter-Európa Bank hármasa látszik. Az internetszolgáltató DataNet, az e-bizniszt évekkel ezelőtt nagy hévvel felvállaló szoftver- és harvergyártó IBM és a pénzügyi szférában tevékenykedő Inter-Európa Bank a közelmúltban jelentette be a Passage Áruház beindítását. A rendszert a legkorszerűbb elektronikus keskedelemre kifejlesztett program az IBM Net.Commerce Professional v3.1.2 működteti. A szoftver által nyújtott lehetőségek igen sokrétűek mind a vásárló, mind az áruházban üzletet bérlő kereskedő részére - állítják a Passage gazdái. Az áruházi szoftvert egy ugyancsak az IBM által gyártott hardveren, az RS 6000-esen fut.
A rendszer legnagyobb előnyének a szakemberek a biztonságos fizetés megoldását tartják. Ezidáig ugyanis sokakat éppen az tartott vissza az e-kereskedelemtől, hogy illetéktelenek megszerzik számlaadataikat. Az SSL (Secure Socket Layer) szabványt azonban minden eddigi virtuális átulalási módnál biztonságosabbnak tartják, az elektronikus fizetések kilencven százaléka e módon történik. A 128 bites titkosítás a "kommunikációs csatornát" védi az illetéktelen személyektől, és biztosítja a bankkártya adatok biztonságos eljutását a rendeltetési helyükre. A Passage-ban történő vásárláskor a bankkártyás tranzakció autorizálása, azaz engedélyezése online történik a magyarországi Giro rendszeren keresztül, csökkentve a kártyaadatokkal való visszaélés lehetőségét. A vásárló által használt böngésző program a bankkártyatulajdonos adatait az elküldés előtt titkosítja, így azok harmadik személy részére megfejthetetlen kódolt formában jutnak el az InterEurópa Bankba. A vásárláshoz az Eurocard/Mastercard és a VISA családba tartozó bankkártyákkal lehetséges a fizetés. Magyarországon először a Passage-ban mutatkozik be a SET (Secure Electronic Transaction) rendszer, amely a világon ma elérhető legbiztonságosabb titkosítást alkalmazza. A SET szabvány kifejlesztésében az IBM mellett részt vett a VISA, a Mastercard, a Microsoft és a Netscape. A SET három alapvető célt valósít meg: az adatokat szelektáltan juttatja célba, azaz minden fél csak a számára szükséges információkat kapja meg, a bank a hitelkártya adatait, a kereskedő pedig csak a rendelt termékek listáját, így kizárt annak a lehetősége, hogy az adatok illetéktelen személyhez kerüljenek. A digitális aláírás segítségével a vásárló teljes biztonsággal be tudja azonosítani a kereskedőt, s így elkerülheti, hogy csalókkal létesítsen kapcsolatot. A kereskedő pedig biztos lehet benne, hogy nemcsak a fizetési tranzakciót, hanem a vásárló kilétét is ellenőrizni tudja az elfogadó bank, hiszen a digitális aláírás elválaszthatatlanul összeköti a rendelési adatokat a fizetési tranzakció adataival. A SET további előnye, hogy a küldött üzenetek nem módosíthatók és nem sokszorosíthatók. Természetesen arra is lehetőség van, hogy a megrendelő a hagyományos, utánvételes módszerrel rendelje meg a kívánt árucikkeket.
Mint megtudtuk, a Passage projektben résztvevők 1999-et a bevezetés évének tartják. Ebben az évben az egyik legfontosabb feladat a Passage megismertetése hazai Internet társadalom számára, melyet a projekt résztvevői többek között reklámkampánnyal, játékokkal terveznek megvalósítani.
A Passage szervezői azt szeretnék, ha áruházuk afféle virtuális üzletház lenne, azaz bármely kereskedő csatlakozhat az itt árusítók közé. Jelenleg még csak néhány bolt árválkodik a www.passage.hu honlapon, de a kedvező fizetési feltételek hatására várhatóan bővül a választék. Remélhetőleg ezáltal nem csak a Passage gazdái járnak jól, hanem a magyar online kultúra is.



A melléklet támogatói: Prakticomp kft. FIPROG kft. Informatikai Magániskola

inforMánia 99.05.04.

inforMánia 99.04.21.

inforMánia 99.04.07.

inforMánia 99.03.24.

inforMánia 99.03.10.

99.02.24