[Címlap] [Aktuális] [Kultúra, szabadidő] [Cyberdoki] [Gazdaság] [VADKELET] [Vélemény] [Archívum] [Helyiérték] [Viharsarok a weben] [Kijárat]

InforMánia
A BÉKÉS MEGYEI NAP és a Viharsarok Online informatikai melléklete
1999.09.22.
Megjelenik kéthetente - szerkeszti Korbely György
Virtuális változat

A melléklet támogatói:
Prakticomp kft.

FIPROG kft.

Informatikai Magániskola

inforMánia 99.09.08.

inforMánia 99.08.25.

inforMánia 99.08.11.

inforMánia 99.07.28.

inforMánia 99.07.14.

inforMánia 99.06.16.

inforMánia 99.06.02.

inforMánia 99.05.19.

inforMánia 99.05.04.

inforMánia 99.04.21.

inforMánia 99.04.07.

inforMánia 99.03.24.

inforMánia 99.03.10.

inforMánia 99.02.24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Happy birthday!
Mint minden korszakalkotó találmány esetében, úgy az összedrótozott számítógépeknél sem lehet halálbiztosan megállapítani a bölcső helyét és idejét. Sokan azt vallják, hogy az internet elődje az ARPANET, azaz a hálózatba kapcsolt katonai komputerek rendszere volt, míg mások azt vallják, hogy éppen ellenkezőleg: világháló nagyon is civil kezdeményezésből nőtte ki magát. Ez utóbbi nézet szerint éppen harminc esztendeje, 1969 szeptember másodikán a Los Angeles-i UCLA egyetem diákjai kapcsolódtak össze először számítógépeikkel. Pontosan egy hónap múlva, október másodikán az UCLA és a Stanford egyetem egy-egy gépe kapcsolódott össze, s a kezelők együtt írták be a bejelentkező login parancsot.
Bármely verzió is legyen az igazi - vélhetően mindhárom kezdeményezés egyaránt hozzájárult a jelenlegi csodához -, van ok az ünneplésre: a harmadik ikszet átlépve az internet a felnőttkorba lépett. Pontosan olyan, mint egy harmincéves fiatalember (vagy hölgy): kinőtte a gyermekbetegségeket, átesett a legfontosabb vizsgákon, de a java még hátravan. Azaz a környezet aggódva figyeli, jó vagy rossz irányba kamatoztatja rendkívüli képességeit. Lefordítva: vajon ténylegesen egy újfajta minőség, kultúra, gazdasági forradalom eszköze lesz mindenki boldogulására, vagy pedig ténylegesen érvényesül az orwell-i vízió, és gépeink a Gondolatrendőrséget, az igénytelen tömegszórakoztatást, esetleg a bűnös ösztönöket szolgálják?
Koccintsunk az előbbire.

Vegyen Holdat!
Vannak olyan weblapok, amelyeket nem sokan keresnek az átlagos, épelméjű emberek közül, s véletlenül rájuk bukkanni sem egyszerű. E helyek többnyire speciális célcsoporthoz szóló információkat tartalmaznak, de a hétköznapi érdeklődő számára is érdekes, hasznos, netán meghökkentő tartalmat nyújtanak. Ezek közül következzék most néhány.
Teljesen véletlenül bukkantam például egy norvég szerveren található rendkívül szórakoztató
alternatív szótárra, mely 79 nyelv legkiválóbb szleng-kifejezéseit tartalmazza, köztük olyanokét is, mint a szuahéli, a baszk, vagy a hindi. Természetesen a magyar sem hiányozhat a nyelvek közül, hazánk előkelő helyet foglal el a maga 175 válogatott trágár kifejezésével. A honlap érdekessége, hogy az olvasó maga is bővítheti azt, ha e-mailben elküldi a számára kedves káromkodásokat. Tanulmányozása világ körüli út előtt szinte kötelező!
Kevésbé vidám, ám annál érdekesebb az Amerikai Nemzeti Egészségügyi Könyvtár által fenntartott Visible Human (azaz Látható Ember) Project galériája , amelyet csak edzett olvasóknak ajánlok. Ott ugyanis az emberi test belsejébe pillanthat be a látogató, ám nem akármilyen formában! Egy - holttestét a tudomány számára felajánló - halálraítélt bűnöző tetemét lefagyasztották, majd szép aprólékosan - milliméterről milliméterre - szeletelni kezdték. Az így kapott metszeteket digitalizálták, s ily módon apránként összeállt a test 3D-s képe. Rendkívül látványos site, bár azóta nem eszek fasírtot?
hold.jpg (67748 bytes)Romantikus hajlamú olvasóknak ajánlom a külföldön igen népszerű MoonShop magyar verzióját, a HoldBoltot, mely lehetőséget nyújt arra, hogy ha a csillagokat nem is, de egy darabka Holdat lehozzunk kedvesünknek az égről. A vásárló csekély 15.000 forintért egy 1777 acre (1 acre kb. egy futballpályányi terület) nagyságú Hold-telket tudhat a magáénak, annak bányászati jogaival együtt. Természetesen díszes oklevelet és térképet is mellékelnek a garantáltan kiváló fekvésű birtokokhoz. A bolondnak is megéri.
Zsedényi Péter

KRESZ az interneten IV.
Netikett-sorozatunk ötödik részéhez értünk. Az első részben az elektronikus levelezés legfontosabb szabályait tekintettük át, majd a több emberrel folytatott kommunikációról volt szó a levelezőlisták, illetve a csevegőprogramok által. Alább az ember-gép kapcsolatokról esik szó, mégpedig a word wide web (WWW), az ftp, a telnet és más információs szolgáltatások kapcsán. A két hét múlva megjelenő befejező részben a rendszergazdáknak adunk jótanácsokat. Az összeállítás az RFC 1989-es Ethics of the Internet című kiadványának, illetve a Sulinet program Netikettjének felhasználásával készült.
A world wide web (röviden web vagy www) segítségével adatbázisokhoz tudunk hozzáférni, információkat szerezhetünk a legkülönbözőbb témákról, számtalan érdekes, hasznos, vagy éppenséggel haszontalan információhoz juthatunk hozzá, de mi magunk is szolgáltathatunk információkat magunkról, cégünkről, iskolánkról, intézményünkről vagy bármiről.
Az ftp (file transfer protocol) állományok, programok továbbítására való. A telnettel az interneten keresztül úgy kapcsolódhatunk egy távoli számítógéphez, mintha közvetlenül csatlakoznánk hozzá.
Ebbe a kategóriába soroljuk a gopher, a wais és más hasonló alkalmazásokat is.
- Ne feledd, hogy minden szolgáltatás valakié! Aki fizeti a számlát, az szabja meg az adott szolgáltatásra vonatkozó szabályokat is. Az információ lehet ingyen, de az is lehet, hogy nem ingyenes - ennek jó utánanézni.
- Letöltésre szánt file-jaid nevének első nyolc karakterét próbáld meg különbözővé tenni! (Lesznek, akik DOS alól kívánják használni a rendszeredet. Ez a rendszer csak 8 karaktert képes megkülönböztetni a file nevében.)
- Ismerned kell egy-egy szolgáltatás speciális információközlő konvencióit! Az ftp site-ok legtöbbjén találsz valahol a hierarchia tetején egy readme file-t, ami a rendelkezésre álló file-okról szól.
- Semmilyen információról ne feltételezd, hogy pontos vagy naprakész! Az új technológiák lehetővé teszik bárkinek, hogy publikáljon, de az ezzel járó felelősséget még nem tanulta meg mindenki.
- Hacsak nem használsz titkosító és eredetiséget biztosító programokat, bármilyen információt, amit az interneten továbbítasz, bárki megszerezheti vagy megváltoztathatja.
- Minthogy az internet világméretű, találhatsz olyan információs szolgáltatást, amely gyökeresen eltérő kultúr- és szokáskörből ered. Amit te bántónak érzel, az abban a kultúrkörben teljesen elfogadott lehet (vagy fordítva). Maradj nyílt a világ felé!
- Ha egy népszerű site-ról szeretnél információt, akkor nézd meg, nincs-e egy lista a mirror site-okról! Ha van ilyen, és van hozzád közelebbi mirror, használd azt!
- Ne használd más ftp site-ját arra, hogy egy harmadik személynek szánt file-t elhelyezel ott! Ezt egyszerűen szemetelésnek tartják, és általában nem elfogadott viselkedésforma.
- Ha van rá módod, kíméld a népszerű site-okat, segítsd elosztani a terhelést, és csúcsidőn kívül lépjél be. (A világhálón valahol mindig csúcsidő van.)
- Ha egy szolgáltatással probléma van, akkor először mindig a saját portádon kell körülnézni. Ellenőrizd (vagy ellenőriztesd) a file-, szoftver-, és hálózati stb. beállításokat! Mindenképpen tedd ezt meg, mielőtt arra gondolsz, hogy a szolgáltató oldalán van a hiba, és a szolgáltatót hibáztatnád érte!
- Ha problémád támad egy site-tal, és odafordulsz segítségért, minél több információt adjál meg a probléma körülményeiről! Ezzel nekik is segítesz a hiba lokalizálásában.
- Amikor saját honlapot készítesz, törekedj arra, hogy legyen értelmes tartalma, mondanivalója! A csak linkekből álló honlapok általában értelmetlenek. Ezeket egy keresőgép legtöbbször ki tudja váltani.
Próbálj meg eredeti lenni, de ne minden áron! A gügyögés, a szlengek túlzott használata nem fogja vonzóvá tenni a lapjaidat.
- Gondolj arra, hogy nemcsak a szűk baráti köröd fogja nézegetni a weblapjaidat, hanem bárki, aki véletlenül rátalál, vagy szándékos keresés eredményeként rábukkan! Köztük lehetnek a tanáraid, főnökeid, barátaid és az esetleges ellenségeid is.
- A lapjaidat olyanok is nézegethetik, vizsgálhatják, akikre nem is gondolsz, ezért még viccből és rövid ideig se rakjál ki a lapjaidra olyan információkat, amelyek törvénysértők!
- Ha valakinek a honlapjára akarsz mutatni, illik tudatni a honlap tulajdonosával. Célszerű megírni, hogy ki vagy és milyen célból akarsz hivatkozni a lapra. A tulajdonos bizonyára örömmel megadja az engedélyt. Egy honlap türözéséhez viszont minden esetben kötelező engedélyt kérni a tulajdonostól.
- Vésd jól az eszedbe, hogy egy szolgáltatás nemcsak dizájnt és megvalósítást jelent, hanem karbantartást is! A túlságosan gyakran látható ?Under construction? (szerkesztés alatt) felirat nagyon kiábrándító. Inkább később lépj a nyilvánosság elé, de kész, értelmes oldalakkal!
- Teszteld alkalmazásaidat a szoftverek minél szélesebb skálájával! Nem feltételezheted, hogy minden rendben van, ha csak egy böngészővel ellenőriztél. Lehetnek olyanok, akik egyszerűbb lehetőségekkel rendelkeznek.
- Gondold át, hogy kiknek szánod a lapjaidat, és a nyelvet, a tartalmat, a megjelenési formát, a technikát ehhez igazítsd!
- Takarékoskodj a sávszélességgel! Ne tegyél a nyitó oldalra hatalmas képet, hogy a kis sávszélességgel, pl. modemes kapcsolattal rendelkezők is gyorsan letölthessék a kezdőlapodat, és eldönthessék, hogy érdemes-e tovább böngészniük!
- Legyen egységes nézőpontja és külleme a lapjaidnak!
- Nagyon körültekintő legyél, ha másokról akarsz információkat közzétenni, vagy személyektől gyűjtött adatokat akarsz kitenni a lapjaidra! A személyiségi jogok megsértése bűncselekmény.
- Gondolj a copyright-ra, a szerzői és hasznosítási jogokra, mielőtt mások által készített bármilyen alkotás másolatát (szöveget, képet, zenét stb.) beilleszted a lapodba!

Hírháló
Az amerikai PSINet, a világ legnagyobb független internet-szolgáltatója vásárolta meg az Elender Rt.-t - jelentették be a szerződés aláírásával egybekötött sajtótájékoztatón. Magyarország második legnagyobb internet-szolgáltatója 28 százalékos piaci részesedéssel rendelkezik, mintegy 25 ezer előfizetője van, legnagyobb ügyfele pedig a közel 1500 intézményt kiszolgáló Sulinet. A vásárlás részleteit nem hozták nyilvánosságra, a sajtótájékoztatón Harry G. Hobbs, a PSINet Európa elnöke annyit mondott, hogy korrekt áron jutottak a szolgáltatóhoz. Közép-Európában ez egyébként az első vásárlásuk, azért döntöttek a magyar piac mellett, mert véleményük szerint a magyar távközlési piac a legfejlettebb Közép- és Kelet-Európában. Az Index információi szerint több mint 7 milliárd forintért kelt el a Elender.
*
A román BBC gazdasági híradója szerint egyelôre kevés esélye van annak, hogy Romániában a közeljövôben az internet gazdasági tényezôvé váljon. A BBC közgazdászai ennek okát elsôsorban abban látják, hogy kevés a számítógép és alacsony a hitelkártya tulajdonosok száma. Romániában jelenleg körülbelül 300 ezer számítógép van, minden második kapcsolódik csak a világhálóhoz, 80 ezren csak e-mail szolgáltatást vesznek igénybe. A számítógépek árai relatíve magasak, mint ahogy a RomTeleCom tarifái is, amiben ha nem történik változás, a román hálózat nem érheti el azt az exponenciális növekedést, ami szükséges ahhoz, hogy a pénzáramlás médiuma legyen.
*
Az internet térhódítása töretlen derült ki a Szonda Ipsos és a GfK kutatóintézet legújabb,a médiafogyasztási szokásokat vizsgáló felméréséből. A felmérés szerint a vizsgált korú népesség 13 százaléka fér hozzá valamilyen módon az internethez, ez durván egymillió személyt jelent. Nyolcvan százalékuk munkahelyén vagy az iskolájában rendelkezik ezzel a lehetőséggel. Az internetezők harmada legalább hetente használja a világhálót. A hozzáféréssel bírók 62 százaléka használ valamilyen levelezőprogramot és 48 százaléka szörfözik a világhálón.
*
Szeptember 1-jén több hónapos előkészületet követoen megtörtént a UPC-csoport fúziója: a korábban önálló gazdasági társaságot alkotó Kábelkom illetve Kábeltel néven ismert cégek beolvadtak a UPC Magyarország Kft-be, mely valamennyi cég általános jogutódja lett. A korábbi szolgáltató neve UPC Magyarország Kft-re változott, s a cég arculatrendszere is megújult. Több európai országban már működnek azok az új távközlési szolgáltatások, melyek bevezetését Magyarországon is tervezi a cég, s a jogszabályi korlátok feloldását követően meg is teszi: telefonszolgáltatásukat osztrák, francia és holland mintára legkésobb 2002-ben indítják. A szélessávú internet-hozzáférés megteremtése a UPC Magyarország kábelrendszerein folyamatosan történik: elsoként Nagykanizsán, Miskolcon, majd Budapest egyes részein. A UPC az év eleji tőzsdei bevezetést követően látványosan növekedett, mára 12 európai ország, valamint Izrael 5,6 millió háztartásának szolgáltatója.


Vissza a címlapra