[Címlap] [Aktuális] [Kultúra, szabadidő] [Cyberdoki] [Gazdaság] [VADKELET] [Vélemény] [Archívum] [Hírlevél] [Viharsarok a weben] [Kijárat]

AKTUÁLIS 

 

Csak az átmenő forgalom volt nagy (99. 08. 11.)

total.jpg (9823 bytes)A vártnál jóval kevesebb napvadász zarándokolt ki szerdán a megye legnagyobb napfogyatkozást váró eseményére, a gyopárosfürdői strandra, az önkormányzat által szervezett programra néhány százan voltak csak kíváncsiak. Ennek oka lehet a reggeli vihar, mely elbizonytalanította az érdeklődőket, illetve az, hogy a szegedi és a makói programok elcsábították a napimádókat. Ez utóbbira bizonyíték a 47-es főút zsúfoltsága: Orosházán 14 óra körül például a főút városi szakaszán szinte soha nem látott forgalmi dugók alakultak ki annak ellenére, hogy a lámpák jól működtek.
Az időjárás miatt sajnos a napfogyatkozás élménye nem lehetett teljes: gyakran felhők takarták el a napot. Ugyanezért szinte csak másodpercekre volt élvezhető az úgynevezett totalitás, azaz a közel kétperces teljes napfogyatkozás is. A strandra kilátogatókat azonban kárpótolta Blahó János gimnáziumigazgató szakszerű és közérthető nyelvezetben előadott kommentárja a ritka égi történésről. A gyopárosi kempingben nyaraló német és holland turisták dr. Abonyi Lajos, a helyi német kisebbségi önkormányzat elnöke, némettanár előadásában ismerhették meg a napfogyatkozás természeti hátterét.
A szervezők szórakoztató programokról is gondoskodtak: fellépett az Orosházi Fúvószenekar, a csorvási mazsorett-csoport, illetve Fülöp János tárogatóművész, délután pedig a BMX együttes lépett fel. Ezen túl hajómodell-bemutató, csillagászati témájú fejtörő színesítette a várakozás perceit.
Védőszemüveget egyébként az utolsó pillanatig vásárolhattak az érdeklődők, sőt a Magyar Posta olyan speciális képeslapokat hozott forgalomba, melyek védőfóliája által biztonsággal bele lehetett tekinteni a napba. Sőt, a postások alkalmi bélyegzést is végeztek a helyszínen, a gyűjtők nem kis örömére.
Az önkormányzat a rendezvényre meghívta azt a 95 polgárát, akik augusztus 11-én látták meg a napvilágot. Közülük mintegy kéttucatnyian mentek ki a strandra, őket Szilasi H. Tibor tanácsnok köszöntötte fel.
A napfogyatkozás egyébként nem járt rendkívüli eseménnyel Orosházán és térségében. Rácz Mihály őrnagy, az Orosházi Rendőrkapitányság sajtóreferense lapunknak elmondta: Gyopárosfürdőn megerősített rendőrjárőr teljesített szolgálatot, a közlekedésiek munkáját pedig a megyeszékhelyről érkezett kollégák is segítették. Kora reggel történt ugyan két koccanásos baleset - tudtuk meg -, ám ez nem írható a napfogyatkozás számlájára. Az orosházi mentőszolgálatnál is arról számoltak be, hogy nem történt rendkívüli esemény.

A napfogyatkozás menetrendje a Viharsarokban

Megyénkben, nagyjából a Békéscsaba-Gyula által meghatározott egyenestől délre lesz teljesnek látható a napfogyatkozás, amennyiben az időjárás kedvezően alakul. Úgy Békéscsabán, mint Gyulán a fogyatkozás csak részleges lesz, 99,8 százalékos, ami annyit jelent, hogy a látszó napátmérőben kifejezve, annak 99,8 százalékát fogja lefedni a holdkorong. A totalitás (teljesség) időtartamára vonatkoztatva Battonyán és Mezőhegyesen lesz a legkedvezőbb a helyzet, hiszen ezeken a helyeken ez a 2 percet is meghaladja. A fontosabb időpontokat néhány helységre vonatkoztatva az alábbiakban foglaljuk össze.

A teljes fogyatkozási sávban:
BATTONYA:
részleges fogyatkozás kezdete: 11 óra 31 perc 38 másodperc,
teljes fogyatkozás kezdete: 12 óra 55 perc 00 másodperc,
teljes fogyatkozás közepe: 12 óra 56 perc 06 másodperc,
teljes fogyatkozás vége: 12 óra 57 perc 11 másodperc,
részleges fogyatkozás vége: 14 óra 18 perc 38 másodperc.
OROSHÁZA:
részleges fogyatkozás kezdete: 11 óra 30 perc 59 másodperc,
teljes fogyatkozás kezdete: 12 óra 54 perc 24 másodperc,
teljes fogyatkozás közepe: 12 óra 55 perc 15 másodperc,
teljes fogyatkozás vége: 12 óra 56 perc 05 másodperc,
részleges fogyatkozás vége: 14 óra 17 perc 44 másodperc.

A részleges fogyatkozási zónában:
BÉKÉSCSABA:
részleges fogyatkozás kezdete: 11 óra 31 perc 41 másodperc,
részleges fogyatkozás közepe 12 óra 55 perc 51 másodperc,
részleges fogyatkozás vége: 14 óra 18 perc 08 másodperc.
GYULA:
részleges fogyatkozás kezdete: 11 óra 32 perc 02 másodperc,
részleges fogyatkozás közepe: 12 óra 56 perc 14 másodperc,
részleges fogyatkozás vége: 14 óra 18 perc 29 másodperc.

 

Stratégiát vált Nagyszénás és Gádoros (99. 08. 10.)

Eredménytelennek bizonyult Nagyszénás és Gádoros közös csatornázási pályázata, ezért a két település stratégiát vált a cél megvalósulása érdekében.
Mint arról korábban többször írtunk, a két település önkormányzata a Békés Mérnök Kft. szakmai bevonásával közös beruházásra készül, melynek költségei meghaladják az egymilliárd 700 millió forintot. Az elutasításról az érintettek még nem kaptak hivatalos értesítést, azonban informálisan közölték velük: a remélt céltámogatást nem nyerték el.
Czeglédi Mihály, a gesztor nagyszénási önkormányzat vezetője lapunknak elmondta: a közelmúltban Gádoroson tanácskozott a beruházás előkészítésére életrehívott bizottság, ahol úgy határoztak: a nagyszabású projektet öt részre bontják, így nagyobb mozgástere lesz a két településnek, kisebb programokkal ugyanis akár több helyre is pályázhatnak. A beruházás költségei időközben nőttek, már megközelítik a kétmilliárd forintot. Ennek oka az infláció mellett az is, hogy Gádoroson a korábbinál többen szeretnének csatlakozni a majdani szennyvízhálózathoz.

Mit tárt fel az ombudsmani vizsgálat megyénkben? (99. 08. 07.)

(Békés Megyei Nap) Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa - két lépcsôben - az idôsek otthonában élôk állampolgári jogainak érvényesülését és az otthonok finanszírozási kérdéseit vizsgálta országszerte. Megyénkben egy intézményt érintett az ombudsmani vizsgálat elsô szakasza, mely az állampolgári jogokra vonatkozott. Mint azt a megyei önkormányzat intézményfelügyeleti osztályán dr. Balog Erika osztályvezetô-helyettestôl megtudtuk, Békés megyében egy alapítványi működtetésű intézményre esett Gönczöl Katalin választása: nevezetesen a gyulai Segítô kezek Alapítvány által működtetett Siórét 2. szám alatt található idôskorúak otthonára.

- Mit állapított meg az ombudsmani vizsgálat az intézményben?
- A vizsgálat elsô szakasza 1998 novemberében zárult le, a szóban forgó gyulai alapítványi intézményt csak ez érintette, a második - a finanszírozásra vonatkozó - szakasz nem. Mivel nem a megyei önkormányzat fenntartásában működik ez az intézmény, ezért nekünk csak koordináló, szakmai orientációs szerepünk van. Más megyékben vizsgáltak megyei fenntartású intézményeket is, azonban
ez Békésben kimaradt. Az ombudsmannô ajánlást fogalmazott meg a vizsgálat végén, melyben kiemelte a Gyulán folyó szakmai munka színvonalát és a humánus szolgáltatást nyújtó otthon dolgozóinak  munkáját. Állampolgári jogok csorbulását nem állapította meg.
- Vajon miért egy alapítványi intézményt választott az országgyűlési biztos?
- Talán azért, mert ebben az intézményben az idôskorúak felét a megye más településeirôl vették fel az otthonba, s csupán a lakók fennmaradó ötven százalékát Gyuláról és környékérôl. A reprezentatív választásra azért is szükség lehetett, mert a tizenkilenc megyében lehetetlen lett volna valamennyi fenntartású - önkormányzati, egyházi, alapítványi, magánintézményt bevonni a vizsgálatba.
- Az országos vizsgálatban szerepelt egy olyan - nem megyénkbeli önkormányzati - intézmény, melyben az ombudsmannő tapasztalatai alapján sérültek a gondozottak alkotmányos jogai: az idősek nem jutottak hozzá a zsebpénzükhöz, az italozó gondozottaktól pedig sokszor megvonták a kimenőt.
? Szerencsére a vizsgált megyei intézményben ez nem jellemzô. Az intézmények házirendjének megalkotását a szociális törvény írja elô. Volt olyan intézmény, ahol a házirendben a rendbontó intézménylakók esetében - az ismételt írásos figyelmeztetést követôen - akár a bentlakási jogviszony megszüntetése is szerepelt. Gönczöl Katalin ajánlásában ezt nem tartotta megnyugtatónak, bár a házirendben foglaltak realizálására gyakorlatilag sohasem került sor a körültekintô eljárásoknak köszönhetôen. Kiemelem, hogy az intézmény vezetése az ombudsmannô ajánlásait teljes egészében elfogadta.
V. A.

Patikaháború Nagyszénáson (99. 08. 05.)

A lakosság jobb ellátása, a vállalkozásszabadság eszméje, illetve egy gazdasági kör politikai befolyásolástól sem mentes támadása - e két márkáns állásponttal értelmezik a hónapok óta tartó nagyszénási patikaháborút annak ellenérdekelt szereplői. Az ügy elsőszámú beszédtéma a nagyközségben, a döntő szót azonban nem helyben mondják ki, ugyanis a közforgalmú patikák alapítását és működtetését igen szigorú törvény szabályozza, melyektől csak indokolt esetben térhet el a döntéshozó, az országos főgyógyszerész.

Az előzmények az év elejére nyúlnak vissza. Ekkor határozta el egy helyi vállalkozó, a főként kereskedelemben és vendéglátásban érdekelt Vida Mihály, hogy újabb patikát létesít a falu szívében, a volt húsbolt helyén. Mint mondja, szándékát a józan üzleti megfontolások mellett lakossági rábeszélés is megerősítette. A létesítendő patikában jómaga csak csendestárs lenne, a szakmai irányítást Sáfrán Istvánné, a Nagyszénáson élő, ám Orosházán dolgozó gyógyszerész végezné.
A pénzét a gyógyszerkereskedelembe fektetni szándékozó Vida Mihály ez év februárjában az önkormányzathoz fordult, elvi hozzájárulást kérve a létesítendő patikához. A képviselő-testület 17/1999-es határozatában ezt minden további nélkül megadta.
A szándékot ismerte Gógl Árpád miniszter is - korábban az egészségügyi tárca vezetője mondta ki a patikaalapításhoz szükséges áment -, aki azt javasolta informátoraink szerint, hogy az önkormányzati nyilatkozat mellé szerezzenek be lakossági támogatásokat is.
Ekkor aláírásgyűjtés kezdődött a nagyközségben, melynek során viszonylag rövid idő alatt több mint ezren szignálták a következő szöveget tartalmazó íveket: "A Nagyszénás nagyközség képviselő-testülete által egyhangúan támogatott újonnan létesítendő gyógyszertár megnyitását aláírásunkkal támogatjuk a lakosság jobb ellátása érdekében. A jelenlegi gyógyszertár működésével nem vagyunk megelégedve."
***
Ekkor kapcsolódott be az ügybe Nagy Mihály megyei és helyi önkormányzati képviselő.
- A lakosság részéről már korábban is több panasz hangzott el a jelenlegi közforgalmú gyógyszertárral szemben - mondta lapunknak Nagy - A probléma nem szakmai, hanem emberi: nagyon sok beteg panaszolta el, hogy sokat kell várni a gyógyszerre, s a bánásmód is kívánnivalót hagy maga után. Ezért nagyon sok szénási inkább Orosházán váltja ki az orvosságot. Ha az új patika csak ezt a piaci részt szerezné meg, már biztosan eredményes lenne a működése.
A képviselő ezért felkereste a megyei gyógyszerész kamarát, kérve hogy a testület tekintse át az ügyet. Mindez meg is történt, ám a dr. Endrész Adrienn vezette etikai bizottság túl általánosnak találta a helyben megfogalmazott kifogásokat, amelyeket nem tudott összevetni a Magyar Gyógyszerész Kamara Etikai Kódexével, ezért illetékesség híján nem állapított meg vétséget.
***
Ramuska Józsefné, a nagyszénási patika vezetője azzal fogad, hogy alaposan megviselte az ügy. Mint fogalmaz, ilyen alapon bárki lejáratható. Amikor emlékeztetem az ezret meghaladó aláírásra, elmondja aggályait: értesülései szerint kocsmában gyűjtötték őket, ráadásul az aláírók közül többen jelezték felé, hogy elkerülte a figyelmüket az utolsó, személyét is érintő mondat. Volt, aki egy virágcsokrot szorongatva állított be és követte meg - emlékezik vissza. A gyógyszerész asszony véleménye szerint a háttérben kőkemény gazdasági érdekek húzódnak meg, s ennek képviselői, miután törvényi akadályokba ütköztek, a személyeskedéstől sem riadnak vissza. Ramuskáné egyébként egymaga látja el a gyógyszerészi feladatokat, így előfordulhat, hogy a betegek várakozásra kényszerülnek. Ilyenkor hangzavar támadhat, s nem titkolja: előfordult már, hogy csendre kellett inteni a hangosabban beszélgetőket. A gyógyszerész asszony azt sem érti, hogy a képviselő miért nem hozzá fordult a betegek állítólagos panaszaival.
- A nagyszénási önkormányzat fontosnak tartja a vállalkozói szabadságot, illetve a lakosság minél szélesebbkörű ellátását, ezért is született meg egyhangú szavazati aránnyal februári egyetértő határozatunk - nyilatkozta lapunknak az ügy kapcsán Czeglédi Mihály polgármester hozzátéve azonban, hogy a helyhatóság azonban nem lehet partner mások személyiségi jogainak megsértésében (az aláíróív tartalmát helytelenítette Sáfrán Istvánné is, legalábbis aláírt egy ilyen tartalmú nyilatkozatot). Az önkormányzat egyébként nem kíván belefolyni az eseményekbe, hiszen hivatalosan egyik fél sem kereste fel a helyhatóságot.
***
- A patikalapítást szigorú törvényi háttér szabályozza - avat be a jogi részletekbe Sándor Csaba gyógyszerész, a megyei kamara titkára. Mindezeknek a nagyszénási kérelmezők nem felelnek meg, ezért a javaslattételi joggal rendelkező megyei kamara nem támogatja a kezdeményezést.
A feltételek egyike, hogy egy patikára minimum ötezer lakos jusson. Nagyszénáson hatezerkétszázan élnek, így a megyei kamara elsősorban ezért mond nemet. De ha ez a feltétel rendben is lenne, akkor ott a másik: a jelenlegi és a tervezett gyógyszertár között kisebb a távolság, mint az előírt 300 méter. Sándor Csaba kifejti: a gyógyszer speciális árucikk, amelyre nem vonatkozhatnak a szabad verseny szabályai. Fennállhat ugyanis a veszélye, hogy ha az 5-10 ezer lakosú településeken újabb patikák nyitnak, akkor gyakorlatilag káosz alakulhat ki: egyik sem rendelkezik azzal a forgalommal, amely szükséges a biztonságos működéshez, különösen az idei évtől, amikor amúgy is szigorodtak a finanszírozási feltételek. Arról nem is beszélve, hogy a patikaprivatizációhoz a kormány egyetlen fillért nem biztosított, a gyógyszerészek többsége több tízmilliós adóssággal vágott neki a vállalkozói életnek. Legvégső esetben is biztosítja a törvény az ellátást: az ÁNTSZ hatósági gyógyszerészt rendelhet ki a településre.
A nagyszénási patikaháború résztvevői jelenleg tehát állóháborút folytatnak, a végső döntést az országos főgyógyszerész mondja ki hamarosan.

Sümeghy Csaba lett a kamarai kormánybiztos (99. 08. 04.)

(Békés Megyei Nap) Sümeghy Csaba, a Fidesz országgyűlési képviselôje a Békés Megyei Napnak kedden hivatalosan megerôsítette: augusztus elsejétôl a gazdasági kamarák átalakítását felügyelô kormánybiztosi megbízatást kapott. Ezt a várható fejleményt a Népszabadság július 24-ei száma már elôre jelezte. A jogi diplomával rendelkezô, Békéscsabán élô politikus 1994 óta a Fidesz parlamenti képviselôje, 1998-ig a Magyar Iparszövetség elnöke volt, jelenleg a Békés Megyei Iparszövetség elsô embere. Mindkétszer a Fidesz országos listájáról került be a törvényhozásba.Sümeghy munkatársunknak kifejtette: kormánybiztosi megbízatása 2000. december 31-éig szól, és a tervek szerint 2001. január elsejétôl megújult, a kor és a vállalkozók igényeinek megfelelô kamarák működnek az országban.
A politikus korábbi kijelentéseit megerôsítve aláhúzta, hogy a jelenleg érvényben lévô szabályokkal szemben az önkéntes tagdíjfizetés híve. Ehhez hozzátette, mivel a kamarák közfeladatokat látnak el, ezért állami támogatásban részesülnek, ez viszont maga után vonja, hogy az Állami Számvevôszék (ÁSZ) ellenôrzi gazdálkodásukat. - Nagyon valószínű, hogy a jelenlegi három kamarából - kézműves, agrár-, valamint ipari és kereskedelmi - a jövôben csak kettô, esetleg egy lesz - jegyezte meg Sümeghy. Ugyanakkor jelezte, a híresztelésekkel ellentétben a jövôben nem csökken, hanem növekszik a kamarák feladatköre. Azt viszont elismerte, hogy az összevonások után az apparátusok fenntartási költségei mérséklôdnének.
Sümeghy legfôbb teendôjének a kamarai törvény módosításának a parlament elé terjesztését, valamint az új kamarai választások elôkészítését és lebonyolítását nevezte. Mint elmondta, elsô alkalommal augusztus 16-án ül le tárgyalni a kamarák országos szervezeteinek vezetôivel. Kérdésünkre azt hangsúlyozta, nem érez ellenségességet a kamarák irányítóval kialakult kapcsolataiban, vélekedése szerint sokkal inkább az együttműködési készség a jellemzô. Végül Sümeghy Csabától megtudtuk, kormánybiztosi munkáját ingyenesen látja el.
Bod Tamás

Helyreállítási és újjáépítési stratégia Békésben (99. 08. 03.)

(Békés Megyei Nap) A budapesti székhelyű Magyar Építô Rt. augusztus végéig elkészítené azokat a típusterveket, amelyek alapján - a kormányzati szándékokkal megegyezôen - szabott árakon felépítenék az ár- és a belvíz sújtotta településeken megsemmisült házakat - adta hírül a hétfôi Magyar Hírlap. Az építôipari cég ebben az ügyben folyamatos tárgyalásban áll az újjáépítést levezénylô kormánybizottság vezetôjével. Mint kiderült, egyelôre hatszáz ház újjáépítésérôl van szó.
Ez a kezdeményezés túl nagy visszhangot nem váltott ki Békés megyében - tudta meg lapunk. Több kárt szenvedett viharsarki település vezetôje a Békés Megyei Nap érdeklôdésére elmondta: minden bizonnyal többségében központi forrásból, de a helyi építési vállalkozókra támaszkodva kezdik meg a helyreállítási és újjáépítési munkálatokat. Mások azt hangsúlyozták: sokkal olcsóbb a megsemmisült lakóingatlan helyett házat vásárolni, mint újat építeni. Mint köztudott, Békés megye fogyó népessége miatt, fôként a falvakban nagyon sok eladó ház van. A viszonylag olcsóbb árak miatt felébe-harmadába kerülhet egy-egy eladó lakóingatlan, mint egy új építése.
A Békés Megyei Nap az elmúlt hét közepén beszámolt, hogy az elôzetes, így nem végleges adatok
szerint a megyében a Medárd-napi esôk nyomán a kötelezô feladatokat ellátó önkormányzati intézményekben 167 millió forintos kár keletkezett, míg 441 lakóingatlanban 250 milliós. Takács Árpád ezzel kapcsolatban megjegyezte: négy kategóriára osztják a sérült házakat. Az elsô csoportba azok az lakóingatlanok kerülnek, amelyek a belvíz nyomán csak megsérültek, a benne lakóknak pedig van biztosítása. A másodikba azok a megsérült házak, amelynek nincs biztosítása, de a benne lakók hitelképesek. A harmadik kategória a megsérült, biztosítással nem rendelkezô és nem hitelképes bentlakókkal rendelkezô házaké, míg a negyedik a megsemmisült ingatlanoké. Azt egyelôre nem tudni, hogy a medárdi esôzések nyomán mennyi összedôlt vagy helyreállításra nem alkalmas ház van a Körösvölgyben ? tudta meg lapunk.
Az azonban biztos, hogy a tavaszi belvizek nyomán Békés megyében 136 lakóingatlan semmisült meg, a júniusi-júliusi károk összegzése a hét második felére várható - tájékoztatta munkatársunkat Csaba Márton, a Békés Megyei Közigazgatási Hivatal munkatársa. Vélekedése szerint a hamarosan felálló térségi helyreállítási és újjáépítési bizottságnak - bár a korábbi kárenyhítésre nem
terjed ki a kompetenciája - mégis valamilyen módon foglalkoznia kell a tavasszal megsemmisült házak problémájával is. Tavasszal harminchat, júniusban és júliusban pedig huszonegy megyei település küzdött a belvízzel.
Bod Tamás

Támogatás kell! (99. 08. 03.)

(Békés Megyei Nap) Kondoroson egyelőre csupán a főutca alatt vezet szennyvízcsatorna, melyre az ottani lakásokon kívül még néhány nagyobb cég csatlakozik. A település szennyvíztisztítóját csak 20 százalékban használják ki. Szükség lenne a hálózat bővítésére, de a beruházás megvalósítására csak állami segítséggel van esély. Pályázatot nyújtottak be a megyei területfejlesztési tanácshoz hagyományos gravitációs és vákuumos csatornarendszer fejlesztésére is. A tanács szakmai testülete egyértelműen a teljesen zárt, vákuumos megoldást részesítette előnyben. A település lakói szívesebben választanák a hagyományos módszert, mert bár a vákuumos rendszer kiépítése olcsóbb, az üzemeltetése drágább lesz. Dankó Béla polgármester azonban megerősítette, hogy központi segítség nélkül a csatornarendszer kiépítése meghaladja Kondoros lehetőségeit. A vákuumos rendszer támogatása a területfejlesztési tanács részéről már nem kérdéses, viszont mivel a kassza üres, leghamarabb csak jövőre jelenhet meg pénz formájában.
K. Zs.

Megalakul a megyei helyreállítási bizottság (99. 07. 31.)


(Békés Megyei Nap) A miniszterelnök utasítására a belügyminiszter létrehozta a Helyreállítási és Újjáépítési Kormánybizottságot, amelynek a tizennégy bel- és árvízkárt szenvedett megyében megalakulnak a térségi szervezetei - jelentette be tegnapi megyeházi sajtótájékoztatóján Domokos László, a megyegyűlés elnöke és Szabó Árpád megyei polgárvédelmi parancsnokhelyettes. A Békés megyei bizottság tagjainak névsorát a jövô héten hozzák nyilvánosságra.
A megyei helyreállítási bizottság legfontosabb teendôjének azt nevezte Domokos, hogy a védekezés befejeztével minél zökkenômentesebben kezdôdjenek meg a kárenyhítési és újjáépítési munkálatok. Egyúttal elengedhetetlennek mondta a megyei közgyűlés elnöke, hogy a térség felkészüljön hasonló természeti katasztrófákra.
Leszögezte: a védekezés költségeit és az önkormányzati tulajdonokban keletkezett károk teljes értékét megtéríti a kormányzat, míg a települési utakban keletkezett kár felét állja a központi költségvetés és segít a magáningatlanokban keletkezett károk enyhítésében is. Egy összesítés szerint Békésben a személyi tulajdonokban keletkezett károkra áprilissal bezárólag 626 millió forintot kap a térség, ehhez a késôbbiekben hozzáadódik a Medárd-napi pusztítás kárenyhítése.
Takács Árpád arról beszélt, hogy napi 24 órás ügyeletet tart a polgári
védelem, bejelentéseket a (66) 441?006-os telefonszámon várnak. A parancsnokhelyettes megjegyezte: a megyei helyreállítási bizottság
legsürgetôbb feladata az újjáépítési stratégia kidolgozása és a benne
részt vevôk munkájának összehangolása. A fenti telefonszámon minden segítségnyújtási kezdeményezést elfogadnak
. B. T.

Eladósodott lakásbérlők Orosházán (99. 07. 31.)

Orosházán az elmúlt fél évben félszázzal csökkent ugyanis a díjhátralékos önkormányzati lakások száma, azonban a kinnlévőség összege nem csökkent jelentősen, megállni látszik viszont a további eladósodási folyamat - derül ki a Városgazdálkodási Kft. munkaanyagából, melynek megállapításait a héten ismertette Bánfalviné Feldmann
Ágota ügyvezető igazgató a képviselő-testület előtt.
A június végi adatok szerint jelenleg 142 lakásban összesen 16 milliós adósság halmozódott fel, ebben az elmaradt lakbér mellett a ki nem fizetett közműtartozás is szerepel. Többnyire központi energiaellátású társasházakról van ugyanis szó, így a kommunális szolgáltatók felé a közpénzekből gazdálkodó kft. egyenlíti ki a számlát.
A helyzetet bonyolítja, hogy a végrehajtás igen lassú, ezért a kinnlévőség akár kétszeresére, háromszorosára is növekedhet az eljárás ideje alatt. Orosházán eddig hat alkalommal történt kilakoltatás, az érintettek közül a gyermekesek szükséglakást kaptak. Akad egyébként olyan család is, ahol már az egymilliós nagyságrendet közelíti a tartozás, melyet megfelelő megoldás híján a város lesz kénytelen állni.
Lapunk felvetésére Bánfalviné Feldmann Ágota elmondta: kézenfekvőnek látszik az ötlet, hogy az érintettek esetlegesen közmunkásként ledolgozhatnák adósságukat a város felé, erre azonban a jogszabályok nem adnak lehetőséget.

 

Senki nem mond le Hunyán (99. 07. 30.)

(Békés Megyei Nap) Számos fontos napirendi pont szerepelt a hunyai képviselő-testület tegnapi, csütörtöki ülésén, melyen a polgármester, Hunya Tiborné, betegsége miatt nem volt jelen. Ez esetben vélhetően összefüggés van a polgármester asszony egészségi állapota és a napirend között. A képviselők ugyanis ezen az ülésen várták Hunya Tiborné feleletét korábban megfogalmazott kérésükre: mondjon le tisztségéről a falu első embere. Választ egy levélből kaptak, melyet az ülés előtt juttatott el hozzájuk a polgármester. ?...sem erkölcsileg, sem jogilag nem tartom megalapozottnak a képviselő-testület kezdeményezését? - írja. Felajánlja, hogy a képviselő-testület kollektív lemondása esetén ő maga is visszaadja megbízatását.
A képviselők többsége ezúttal is kifejtette, milyen kifogásai vannak a polgármester asszony munkájával kapcsolatban. Szóba került egy elmaradt balesetvédelmi oktatás, mely komoly anyagi következményekkel járt egy baleset folytán; az, hogy elkésett az általános művelődési központ igazgatói pályázatának kiírása; megfogalmazódott a bizalmatlanság; a polgármester kellő aktivitásának hiánya.
A testület kollektív lemondását elvetették a képviselők, mint egyikőjük megfogalmazta: komoly feladatok előtt áll a falu, szükség van a döntéshozókra. Abban állapodtak meg, etikai okokból várnak a polgármester asszony felépülésére, egyelőre - augusztus közepéig - elhalasztják döntésüket arról, induljon-e fegyelmi eljárás Hunya első számú vezetőjével szemben. K. Zs.

Nincs meg az elveszett fiú (99. 07. 30.)

Fazekas Ferenc felvétele(Békés Megyei Nap) A gyulai tűzoltókat szerdán életmentéshez riasztották a Szanazug gyulai oldalához, a Fehér- és a Fekete-Körös összefolyásához nem sokkal este hét óra elôtt - ahogy errôl lapunk csütörtökön beszá molt. A lapzártánkkal egy idôben zajló mentési munkálatokról csütörtöki számunkban nem tudtunk beszámolni. A Békés Megyei Nap a gyulai tűzoltóság ügyeletesétôl tegnap kora délután megtudta, hogy eredménytelenül zárult szerdán a 23 óra 15 percig tartó kutatás. Az eltűnt személyrôl annyit sikerült kiderítenünk, hogy vélhetôen román állampolgárságú, 24 éves, akirôl egy másik informátorunk úgy tájékoztatott, hogy nagyváradi egyetemista. A gyulai tűzoltók négy órán át csónakról bedobott csáklyával keresték a vízben eltűnt férfit, hiába.
Mindez aligha jelenthet mást, mint hogy gyakorlatilag semmi remény nem maradt, hogy az eltűnt fiatalember élve elôkerülhet. Az ügyeletes tűzoltó tájékoztatása szerint hasonló esetben a víz a  holttestet 48?72 óra elteltével dobja felszínre. B. P.

Feltehetően annak a fiatalembernek a holttestét találták meg pénteken este (18.30 óra tájban), akit napok óta kerestek a megye tűzoltói, rendőrei. A megyei ügyeletesek lapzártakor még csupán annyit tudtak mondani, hogy Szanazugban, a dobozi oldalon, a Tulipán utca környékén akadt rá valaki az élettelen emberi testre. A vizsgálat e sorok írásakor még javában tartott, így nem állítható biztosan, hogy annak a szerdán, a Fehér- és a Fekete-Körös összefolyásánál eltűnt 24 esztendős, romániai fiatalembernek a teteme, akinek kereséséről már írt lapunk, ám igencsak valószínűsíthető.

Vigyázzon a Sonnyval! (99. 07. 30.)

(Békés Megyei Nap) A Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség ellenőrzés és laboratóriumi vizsgálat alapján megállapította, hogy a papírdobozos csomagolású, 0,2 literes Sonny fantázianevű almaital - gyártója: Sonny Kft. Budapest, Kiskároshíd utca - egészségre ártalmas vegyi anyagot tartalmaz. A Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség a ?000608?, azaz 2000. június 8. minőségmegőrzési idejű tétel további forgalmazását megtiltja, egyúttal felszólítja a kereskedőket, hogy a termék árusítását azonnal szüntessék be, és az ilyen termékkel jelentkező vevőket kártalanítsák.
A főfelügyelőség felhívja a fogyasztók figyelmét arra, hogy a sárga alapszínű papírdobozba csomagolt, magyar és szlovák nyelvű, illetve cirill betűs feliratú, két deciliteres Sonny almaital (minőségét megôrzi: 000608) ne fogyasszák, azt vigyék vissza a vásárlás helyére. Sz. Cs.

Béremelés szeptemberben (99.07.30.)

Szeptember elsejétől az orosházi önkormányzat megemeli a nem pedagógus közalkalmazottak bérét is - jelentette be szerda este újságírók előtt Szilasi H. Tibor tanácsnok, aki Kovács Lajos alpolgármester és Bánfalviné Feldmann Ágota képviselő, a pénzügyi bizottság elnöke társaságában tartott sajtótájékoztatót. Szilasi elmondta: az emelésre az MSZP és az SZDSZ közös képviselőcsoportja tett javaslatot, miután megismerkedtek az idei költségvetés várható féléves eredményeivel.
A sajtótájékoztató fő témája az a határozat volt, melynek elfogadásáról tegnap írtunk. A részletekről megtudtuk: a százmilliós költségvetés-átcsoportosítás gyakorlatilag a város stratégiai tartalékait érinti, ezen belül is a közműrészvény-vagyont. Szó sincs róla azonban, hogy ezáltal veszélybe kerülne bármilyen városi beruházás, jelesül az Eötvös téri tanuszoda - jelentették ki az önkormányzati vezetők.
A sajtótájékoztatón Kovács Lajos alpolgármester a százmilliós belvízelhárító munkálatok műszaki paramétereit ismertette, míg Bánfalviné Feldmann Ágota - aki egyben a Városgazdálkodási Kft. ügyvezető igazgatója - a végrehajtás gyakorlati feladatairól tájékoztatta a meghívott újságírókat.

Hatvanmilliót meghaladó belvízkár Orosházán (99.07. 28.)

Orosházán hatvanmillió forintot meghaladó kárt okozott a csapadékos időjárás, ám ez a szám még növekedhet, ugyanis még mindig érkeznek a polgármesteri hivatalhoz kárigények - hangzott el a helyi képviselő-testület szerda délutáni ülésén. Az önkormányzati tulajdonú, kötelező alapfeladatot ellátó épületek közül kilenc sérült meg (a kár 22 millió forint), a magántulajdonú ingatlanok közül pedig 56, melyek kárértéke közel húszmillió forint. Önkormányzati utakban és közművekben ugyancsak húszmillió forint kár keletkezett, belvízkár-védelemre pedig a kritikus időszakban a városi önkormányzat közel ötmillió forintot költött.
Minderről Fetser János polgármester beszélt azt megelőzően, hogy a képviselő-testület elfogadta a csapadékvíz-elvezető rendszer rekonstrukcióját megelőző beavatkozásokról szóló határozatot. Ennek lényege: megelőzendő az újabb katasztrófákat a város az érintett szervezetek bevonásával mielőbb elvégzi a szükséges felszíni és felszín alatti beavatkozásokat. Az előzetes számítások szerint mindez 100 millió forintba kerül (50 a helyreállítás, további 50 millió a szükséges berendezések beszerzése), melyet a költségvetési tételek átcsoportosításával old meg az önkormányzat.

Több mint félmilliárdos belvízkár (99.07.28.)

(Békés Megyei Nap) A megyei területfejlesztési tanács és a megyei közigazgatási hivatal elôzetes összesítést készített arról, hogy a júliusi esôzések és az ezek nyomán kialakuló belvizek nyomán az önkormányzatoknak mekkora védekezési költségeik merültek fel. Emellett a két szerv azt is egybegyűjtötte, milyen nagyságrendű károk keletkeztek az önkormányzati tulajdonban lévô szilárd burkolatú közutakban és építményekben, valamint a személyi tulajdonban lévô lakóépületekben.
A nem teljes körű végeredmény az elôzetes becslések szerint meghaladja a félmilliárd forintot ? tudta meg a Békés Megyei Nap. A felmérést azért nem lehet teljes körűnek mondani, mert abban nem szerepel a személyi tulajdonban lévô, de nem lakóépület célját szolgáló ingatlanokban keletkezett kár. Másrészt értelemszerűen a mezôgazdaságban keletkezett károk nagyságrendjét a megyei földművelésügyi hivatal összegezi.
A Békés Megyei Területfejlesztési Tanács felmérése szerint a júliusi csapadékos idôjárás miatti vészhelyzetek elleni védekezés költségei az érintett tizenhat településen meghaladják a 55 millió forintot. A legnagyobb védekezési költségek ebben az idôszakban Kondoroson merültek fel, ahol ez az összeg 22,5 millió forint volt.
Emellett csaknem 10 milliós volt a védekezési költség Szarvason, míg Gyulán megközelítette a 7 milliót. Összesen 41 milló forint kár keletkezett az önkormányzati tulajdonban lévô szilárd burkolatú utakban a megye nyolc településén, amelyek becsült helyreállítási költsége eléri majd
a 44 millió forintot. Ebben a tekintetben Orosháza szenvedte a legnagyobb kárt a maga 20 millió forintos összegével ? tájékoztatta lapunkat a megyei területfejlesztési tanács részérôl Nátor István.
- A megyében az önkormányzati tulajdonban lévô, kötelezô feladatok ellátását szolgáló épületekben a júliusi esôzések nyomán jelentôs károk keletkeztek. Ezeknek becsült helyreállítási költsége 166,7 millió forint lesz ? mondta a Békés Megyei Napnak Csaba Márton, a megyei közigazgatási hivatal munkatársa. Ennek az összegnek a helytállóságát az is bizonyítja, hogy mindezt az önkormányzatokat felügyelô Belügyminisztérium már vissza is igazolta.
Emellett a közigazgatási hivatal a júliusi esôzések és az ennek nyomán kialakuló belvizek miatt egybegyűjtötte, hogy a m
egyében a személyi tulajdonban lévô lakóépületekben mekkora károk keletkeztek, s ezek helyreállítási költségei milyen nagyságrendűek. Itt csaknem 250 millió forintos összegrôl van szó, s összesen 441 lakóingatlanban keletkezett kár. Mindehhez Csaba Márton hozzátette, a melléképületekben keletkezett károkat ebben az összesítésben nem vették figyelembe. A Medárd-napi esôzések a Körös-völgyben 17 települést érintettek. A nagyságrendek és az összehasonlítás érdekében Csaba Márton megjegyezte: a tavaszi belvízkor a lakóépületekben keletkezett kár a mostaninak mintegy ötszöröse volt. A júliusi esôzések a legnagyobb kárt Kétegyházán okozták, ahol az önkormányzati épületekben 53 millió forintos kár keletkezett, míg csaknem száz lakóépületben 40 milliós. Ugyancsak jelentékeny károkat szenvedett Szarvas, Szeghalom, Orosháza és Gyula.
B. T.

Elfogadható-e még az ötezres? (99.07. 28.)

(Békés Megyei Nap) Nagy volt az ijedség országszerte az ötezres-mizéria kapcsán, hétfőn hosszú sorok kígyóztak a bankintézetek, posták előtt, mindenki igyekezett megszabadulni a régi formátumú, barnás színű bankójától. Nem volt ez másként az Országos Takarékpénztár és Kereskedelmi Bank Rt. Békéscsabai Igazgatóságán sem, ahol az elmúlt napok tapasztalatairól Szekeres Istvánt, az igazgatóság vezetőjét kérdeztük.
-  Ijedségre valójában nem volt ok - nyilatkozta a Napnak Szekeres István igazgató -, hiszen ugyan a régi típusú ötezerforintos hétfőn éjfél utántól megszűnt, mint hivatalos fizetőeszköz - azaz kereskedelmi és magánforgalomban nem kell elfogadni -, a bankok, pénzintézetek november 23-áig kötelesek beváltani.
- A hétfői nagy rohamnak mik a tapasztalatai?
- Akadtak, akik százasával jöttek ötezres bankjegyekkel, csak hozzánk összesen körülbelül kétezer darabot hoztak. Ez a szám az átlagos heti beszállításunknak mintegy öt-hatszorosa.
- Tegnapra csökkent az ötezres-forgalom?
-  Igen, sokkal kevesebben jelentkeztek beváltási szándékkal.
- Fontos kérdés: találkoztak-e hamis pénzzel?
- Találkoztunk, de nem hamisnak nevezném, inkább hamis-gyanúsnak. Érdekes módon, a múlt héten és tegnap több is került hozzánk, míg a legnagyobb forgalmú hétfői nap ilyen szempontból csendes volt.
- Mi a sorsa a lefülelt gyanús ötezerforintosoknak?
- Természetesen nem adjuk vissza, lefoglaljuk, és jegyzőkönyvet veszünk fel az esetről. A pénzt néhány napon belül megvizsgálják a Magyar Nemzeti Bank szakemberei, s ha megerősítik a gyanút, azaz valóban hamis, vizsgálat indul. A rendőrség megkeresi azt, aki a pénzt hozta, s nyilván - anélkül, hogy gyanúsítaná az illetőt - érdeklődik afelől, honnan származik a bankjegy. Az információk talán elvezethetik a bűnüldözőket a hamisítókhoz.
- A hamis pénzt beváltani akaró, de vétlen lakos pénze ezzel elvész?
- Amennyiben bebizonyosodik, hogy a bankjegy hamis volt, igen. Egyéb esetben természetesen megkapja a pénzét. Egyébként szinte biztos, hogy találkozunk még majd hamis ötezresekkel, a gyakorlat szerint a nagyobb kötegekbe rejtenek el egy-egy darabot belőlük. Ezért azt javaslom mindenkinek, ne fogadják el senkitől ezentúl a régi típusú ötezerforintosokat.
Szigeti Csaba



Korábbi cikkek az Aktuális rovatból
Vissza a címlapra