[Címlap] [Aktuális] [Kultúra, szabadidő] [Cyberdoki] [Gazdaság] [Rendőrségi hírek] [Vélemény] [Archívum] [Hírlevél] [Viharsarok a weben] [Kijárat]

online.gif (25103 bytes)

AKTUÁLIS 

 

Elhunyt dr. Gulyás Mihály (99.07.16.)

Hosszan tartó súlyos betegség után 78 éves korában elhunyt dr. Gulyás Mihály, Orosháza újkori történetének első szabadon megválasztott polgármestere.
A köztiszteletben álló lokálpatrióta 1921. december 29-én született Kondoroson. A budapesti Állatorvos-tudományi egyetemen szerzett diplomát, majd Orosházára került, ahol a baromfi-feldolgozó vállalat megbecsült munkatársa lett. Hivatása gyakorlása mellett helytörténeti kutatásokat is folytatott. Mindezt számos cikk, tanulmány, kötet őrzi. Feldolgozta egyebek közt az orosházi baromfi-feldolgozás történetét, valamint neki köszönhető az egyik legteljesebb Kiscsákót bemutató munka.
1990-ben a Független Kisgazdapárt színeiben lett tagja az orosházi képviselő-testületnek, mely alakulóülésén polgármesterré választotta. A négyéves ciklust követően nem indult újra, ennek ellenére tényezője maradt a város kulturális közéletének. A város ebben az esztendőben ismerte el munkásságát az Orosháza Városért díjjal. Gulyás Mihály - Misi bácsi - szülőfalujához sem maradt hűtlen: Kondoros történetét kötetbe foglalta, mely a közelmúltban jelent meg. A kondorosiak díszpolgárukat gyászolják benne.
Orosháza önkormányzata saját halottjának tekinti Gulyás Mihályt, temetéséről később intézkednek.

Dancsó: sikeres volt az első esztendő (99.07.16.)

Az utóbbi napokban, hetekben az újkori harmadik szabadon választott kormány első évét értékeli politikus, politológus, publicista, és persze választópolgár. Ugyanerre kértük mi is dr. Dancsó József fideszes országgyűlési képviselőt, aki a párt megyei listájáról került a T. Házba. A harminc esztendős honatya sikeresnek tekinti az Orbán-Torgyán kabinet első esztendejét, melyet az utóbbi hónapok botrányai sem tudtak beárnyékolni. Képviselőként és gyakorló pénzügyi szakemberként Dancsó úgy vélekedik, hogy szükség van a Postabank-ügy teljes feltárására, hiszen a szakma becsülete is a tét. Az Orosházán élő politikus a helyi ügyek kapcsán hangsúlyozza: a viharsarki képviselők elsődleges feladata annak elérése, hogy Békés megye méltó pozíciót foglaljon el a dél-alföldi régióban.

- Számomra és a Fidesz - Magyar Polgári Párt számára is számos tanulsággal járt ez az esztendő - nyilatkozta a honatya . - Először került ugyanis tényleges döntéshozó helyzetbe a magyar közélet fiatal generációja. Mindezt jól példázzák az első intézkedések, hiszen óriási lendülettel kezdte meg ténykedését a kormány, emlékeztetnék a tb-önkormányzatok feloszlatására, a Postabank-ügy kezelésére, a Bokros-csomag által megszüntetett tandíjmentesség és egyéb szociális ellátási formák visszaállítására, az új családtámogatási rendszerek bevezetésére, valamint a bűnözés elleni szigorú fellépésre törvényalkotói és végrehajtói szinten. Úgy gondolom, sikeres volt a kormányzás első esztendeje.
- Akadt számos dolog azonban, amelyek beárnyékolták mindezt, csak néhányat sorolok fel: fantomcégek, kvázi lehallgatási botrány, parlamenti munkarend...
- A politikai ellenzék - funkciójának megfelelően - igyekszik fogásokat keresni a Fideszen és a koalíción, ami hozhat ugyan időnként látszateredményeket; de ez kevés ahhoz, hogy a miniszterelnök bizalma ne legyen töretlen például az egyébként rendkívül eredményesen dolgozó Simicska Lajos APEH-elnök iránt. A háromhetes parlamenti munkarend eredményességét pedig mi sem bizonyítja jobban, mint hogy az elmúlt fél évre kitűzött feladatát az Országgyűlés elvégezte. Ezzel párhuzamosan a bizottsági munka is gördülékenyebb, valamint a képviselőknek több idejük jut választókörzetükre. Az új munkarend kritikusait egyébként emlékeztetném rá, hogy annak idején Horn Gyula is támogatta ezt a fajta megoldást.
- Ön tagja a parlament számvevőszéki bizottságának, melyen belül albizottság alakult a Postabank szövevényes ügyeinek kivizsgálására. Hogyan állnak ezzel a munkával, különösen annak fényében, hogy a pénzintézet ügye politikai botránnyá duzzadt?
- Bizottságunk januárban állt fel Kósa Lajos vezetésével azzal a céllal, hogy az Állami Számvevőszék vizsgálódásainak felhasználásával megállapítsuk: milyen mértékű visszaélés történt az állami tulajdonnal, a köz vagyonával. A bizottság vélhetően szeptemberben lát munkához. Visszatérve az eredeti kérdésre: természetesen a bizottság kizárólag szakmai alapon közelíti meg az ügyet, hiszen a cél az igazság tisztázása, illetve az esetleges további pénzügyi visszásságok megelőzése. Jómagam banki szakemberként (dr. Dancsó az OTP Szegedi Igazgatóságának vezetője - a szerző) különösen fontosnak tartom a valóság szigorú feltárását, hiszen fennáll annak a veszélye, hogy ilyen ügyek miatt a társadalomban kedvezőtlen kép alakul ki a pénzügyi szféra más, becsületes szereplőiről. Ezért is vállaltam fel azt az interpellációt, amelynek nyomán az országos figyelem a VIP-listákra terelődött, s az érintettek közül többen levonták a szükséges politikai konzekvenciákat.
- A parlamenti munkarend kapcsán már szóba kerültek a helyi ügyek. Az ön választókörzete Békés megye, amelynek elmaradottságát felemlegetni már-már közhelynek számít. A kampány idején a jelenlegi koalíció tagjai az ígérték, hogy változtatnak ezen a helyzeten. Hogy áll ez a folyamat?
- Az érintett politikusok vállára rendkívüli felelősség nehezedik, hiszen a helyzet valóban elkeserítő: Békés megyében tovább csökkent a GDP. Ez az adat híven tükrözi az itteni káros jelenségeket: a munkanélküliséget, az elvándorlást, a mezőgazdaság gondjait, az infrastruktúra hiányosságait. Egy képviselőnek nézetem szerint egyébként nem csak megyében és térségben szabad gondolkodnia, hiszen a régiók egyre hangsúlyosabb szerepet kapnak. A hamarosan elfogadandó területrendezésről és -szervezésről szóló törvény mindehhez megteremti a jogi kereteket. Sajnos a régiós elképzelésekben Békés megye nem foglalja el a legjobb pozíciót, így elsődleges feladata a viharsarki képviselőknek, hogy ezen változtassanak. A kedvezőtlen jelek ellenére optimista vagyok, hiszen kiváló szakember a régióelnök, aki munkatársaival együtt azon dolgozik, hogy a dél-alföldi régión belül megyénk pozíciója is javuljon.
- Végezetül egy személyes kérdés: mivel tölti a nyarat?
- Természetesen dolgozom, az időm nagy részét szegedi munkahelyemen töltöm. Ezt a nyarat egyébként nagy valószínűséggel otthon, Orosházán tölti a család, mely ezekben a napokban bővül háromtagúvá: első gyermekünk megszületését várjuk nagy izgalommal.
Korbely György

Csorvásiak a bűn ellen (99.07.16.)

Helyi bűnmegelőzi program megalkotását határozta el a közelmúltban a csorvási képviselő-testület, ezzel párhuzamosan döntés született a Bűnmegelőzési Tanácsadó Testület felállításáról. Ez utóbbi munkájában az önkormányzat, a rendőrség, a polgárőrség, az érintett intézmények, illetve civilszervezetek képviselői és magánszemélyek vesznek részt. A bűnmegelőzési program két fő részből áll: tulajdon elleni szabálysértések, bűncselekmények, illetve gyermek- és ifjúságvédelem. Az előbbinél a program kidolgozói a felvilágosításra helyezik a hangsúlyt, annak tudatosítására, hogy a lakosságnak fokozottabban kell ügyelnie értékeire. Vonatkozik ez egyebek közt a kerékpárok és más járművek gondos lezárására, a lakások, üzletek biztonságának fokozására, az egymás iránti nagyobb figyelemre.
A gyermek- és ifjúságvédelem területén a csorvásiak az első helyre sorolják a hasznos elfoglaltságok szervezését a veszélyeztetett, csellengő gyermekek és fiatalok részére. Ebben elsősorban a helyi oktatási és kulturális intézményekre számítanak, de a feladatokból a rendőrség is kiveszi a részét, például az úgynevezett DADA-program keretében.
Az eredményes megvalósuláshoz szükséges anyagi fedezetet az önkormányzat mellett az érintett szervezetek igyekeznek előteremteni, de a programalkotók szándéka szerint állami forrásokat, illetve pályázati pénzeket is igénybe vesznek.

Virágos Magyarorszáért - negyedszer (99.07.15.)

A békéscsabai városháza udvaraAz idén negyedik alkalommal rendezik meg a Virágos Magyarországért elnevezésű versenyt - tájékoztatta lapunkat Soós Béla főtanácsos, a dél-alföldi zsűri elnöke. Jelenleg a nevezések értékelését végzi a bírálattal megbízott Magyar Önkormányzati Főkertészek Szövetsége, majd július végétől augusztus végéig folyik a tényleges zsűrizés. Az induló települések nevét még nem lehet tudni, annyi azonban bizonyos, hogy megyénkből a tavalyihoz hasonló létszámban érkeztek pályázatok.
Mint ismeretes, Soós Béla jelenleg perben áll az orosházi önkormányzattal: a tavasszal végrehajtott létszámleépítéssel az ő beosztása is megszűnt, ő pedig a munkaügyi bírósághoz fordult. Mindezek ellenére továbbra is bírja a főkertész-szövetség bizalmát, így a korábbi évek hagyományai szerint ő vezeti a dél-alföldi régió településeit elbíráló zsűrit, sőt meghívást kapott a szeptemberi augsburgi európai eredményhirdetésre is. Természetesen - tette hozzá -, ha Orosháza az idén is indul, továbbra sem vesz részt annak értékelésében.
Soós Béla arról is beszámolt munkatársunknak, hogy a közelmúltban Tatán megemlékeztek a főkertész szakmai szervezet jogelődje alapításának harmincadik évfordulójáról. A rendezvényt követő konferencia központi témája egyebek közt a korábbi tanácsi, megyei tanácsi kertészeti vállalatok sorsa volt. A jelenlévő szakemberek megállapították: az elmúlt évtized privatizációs folyamatát alaposan megsínylették ezek a közfeladatokat ellátó cégek, szinte kivétel nélkül tönkrementek. Egy kivétel akad, a siófoki, mely részvénytársasági formában továbbra is sikeresen látja el szűkebb és tágabb környezete parkjait és kertjeit.

A víz az úr? - nyolcvanmilliós belvízelhárítási intézkedéscsomag Orosházán (99.07.13.)

Megoldódni látszik Orosházán az Arany János, Észak és Mikes utcán lakók problémája. Az itt élő több tucatnyi család életét a belvíz keseríti meg. Legutóbb a hétvégén öntötte el udvaraikat, melléképületeiket a víz, sőt némelyek lakóháza is veszélybe került. Az önkormányzat koordinálásával megalakult rendkívüli válságstáb döntése értelmében kedden reggel nekiláttak a probléma kiküszöbölésének.

Lapunk munkatársát Ridegné Sári Julianna hívta fel pénteken reggel. Az éjszakai vihart követően a területen ugyanis ismét a víz volt az úr, melyet a tűzoltók szivattyúkkal igyekeztek megfékezni. Ezért a 47-es főút városi szakaszán a rendőrök terelték el a forgalmat. A Ridegék által vezetett, úgynevezett Észak utcai boltban panaszosok hada verődött össze. Rideg Sándor végigvezet a raktárhelyiségen, az udvaron, valamint a lakásba is bekukkantunk. Az udvaron áll a víz, a falak teljesen átnedvesedtek.
A zaklatott környékbeliek szerint a kialakult helyzet oka, hogy a közelben lévő úgynevezett Kiss István-gödör az időközben végrehajtott beruházások miatt elvesztette eredeti vízgyűjtő funkcióját: a hetvenes években felépült az MHSZ-székház, majd KGST-piac lett belőle, a kilencvenes évek derekán pedig ide épült a Jet-benzinkút és a Profi áruház.
- Eleink tudták, mit csinálnak - mondja az ugyancsak itt élő Csizmadia Ferenc, aki tagja volt a '90-ben megválasztott képviselő-testület kisgazda frakciójának -, annak idején négy gödörre építették a települést, ezzel megoldották a vízelvezetést.
Sin Tiborék gumijavító műhelyt üzemeltetnek az Észak utcán. A szerelőakna, s a benne lévő elektronikus berendezések gyakran beáznak, ami balesetveszélyes, továbbá az esős napokon a műhely munkaszünetre kényszerül. Ezzel nincs vége a panaszáradatnak: a kis boltba bezsúfolódott emberek egymás szavába vágva sorolják a belvízzel kapcsolatos rossz tapasztalataikat, melyek megoldásával kapcsolatban a város polgármesterétől kértünk választ.
- Két-három héten belül látványos eredmények várhatók az ügyben - nyilatkozta unknak Fetser János polgármester - az érintett szakaszon kedden megkezdődtek a munkálatok. Ezek lényege, hogy az itt képződő belvíz egyrészről a városi zárt rendszerbe, másrészről pedig a szakemberek elvezetik a Török Ignác utca irányába. Ehhez azonban szükség lesz a 47-es főút két helyen történő felbontására.
*
Több mint háromórás tanácskozást tartottak hétfőn délután az orosházi polgármesteri hivatalban a városban kialakult belvízhelyzet elhárításában érdekelt szervezetek. Az e célra megalakult bizottságban az önkormányzat, a Városgazdálkodási Kft., a tűzoltóság, a vízmű és a vízgazdálkodási társulat képviseltette magát.
A tanácskozáson egy 22 pontból álló intézkedéscsomagot fogadtak el, szeptember végi végrehajtási határidővel. A közel kéttucatnyi feladat gyakorlatilag a meglévő rendszer korrekciójára vonatkozik: főgyűjtők kitakarítása, átereszek beszintezése, helyretétele szerepel a feladatok között a város különböző pontjain. A legfontosabbnak ítélt feladatok végrehajtása már a tanácskozást követő napokon, kedden megkezdődött a Tompa Mihály utca és a Kettőssánc tér, a Kós Károly és Kelet utca, valamint az Arany János, Mikes és Észak utcák (lásd riportunkat) által határolt területeken. Ezzel párhuzamosan egy negyvenfős, közmunkásokból álló brigád végez kézi tisztítást a város kritikusabb pontjain.
Fetser János polgármester lapunknak elmondta: 1968 óta nem történt ilyen átfogó csatorna-karbantartás Orosházán. A végrehajtás költségei 80 millió forintot tesznek ki, ezért szükség lesz bizonyos költségvetési tételek átcsoportosítására. Felvetésünkre a polgármester elmondta: mindez nem érinti a fontosabb városi beruházásokat, így az uszoda megépítése sem kerül veszélybe.
Megtudtuk még, hogy állami forrásokra az önkormányzat nem számíthat, kivéve magánkárosultakat, akik a központi vis maior keretből kapnak támogatást. Az ő veszteségeik felmérését már végzi a polgármesteri hivatal.

Tragédia a 47-esen (99.07.10.)

(Békés Megyei Nap) Ketten meghaltak, egy ember életveszélyes, kettő súlyos és öt könnyebb sérüléseket szenvedett a 47-es számú főútvonal Telekgerendás és Csorvás közötti szakaszán, tegnap 14 óra után, amikor a 146-147-es kilométerszelvénynél összeütközött három gépkocsi. A karambolról 14 óra 45 perckor érkezett a bejelentés a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság ügyeletére.

Az eddigi ismeretek szerint egy Békéscsaba irányából érkező, Csorvás felé haladó Mitsubishi Pajero terepjáró a jobbra ívelő kanyar előtt belekezdett egy Lada 1500-as előzésébe. A két személygépkocsival szemben közlekedő nyerges vontató vezetője a baleset elkerülése érdekében fékezni kezdett, aminek következtében a pótkocsi kilengett és az úttesten keresztbe fordulva nekivágódott a Ladának, ami az árokba csapódott. Közben a terepjáró is az árokba hajtott és megállt. Az összeroncsolódott Ladát vezető férfi és a mellette ülő nő a helyszínen életét vesztette, a hátsó ülésen ülő egyik utasuk pedig súlyos sérüléseket szenvedett. További öt személy sérült meg, köztük a nyerges vontató vezetője. A Ladából a halálos áldozatokat és a sérülteket a tűzoltóság segítségével emelték ki. A helyszínelés, teljes útlezárás mellett késő délutánig tartott. A baleset körülményeinek tisztázása lapzártakor még tartott. A sérülteket a békéscsabai és az orosházi kórházba szállították a mentők, mint azt dr. Bumbera Józseftől, a békéscsabai mentők vezető főorvosától megtudtuk, egyrészt azért, mert a mentőautók ebből a két városból érkeztek, lévén a baleset helyszíne félúton a két település között, másrészt azért, mert egy ilyen balesetnél, ahol sok a sérült, igyekeznek úgy elosztani őket, hogy egyik kórházi ügyeletet se terheljék túl. A békéscsabai Réthy Pál Kórház baleseti ügyeletének munkatársától megtudtuk, hogy a hozzájuk került öt sérült közül egy életveszélyes állapotban volt és jelenleg műtét után az intenzív osztályon ápolják, a két súlyos sérült egyike is operációra szorul, a két könnyebb sérült állapota kielégítő. Az Orosházi Városi Kórházba három könnyebb sérültet szállítottak, akik már el is hagyták az intézményt.
Józsa Mihály

Tovább pusztul a kiscsákói kastély (99.07.09.)

Hamarosan ügyfélszolgálati kirendeltséget nyit az orosházi önkormányzat Kiscsákón - tudták meg a helyiek dr. Horváth Antal önkormányzati képviselő családias légkörben megtartott lakossági fórumán. A városatya azt is megígérte, hogy odahat: az innen befolyó adóbevételeket Kiscsákóra fordítsák, mint ahogy a Körös Volán illetékeseivel is megpróbál megegyezni: a hajnali és a késő esti buszok is kanyarodjanak be a zsákutcafaluba. Egyedül a kastély dolgában nem sikerült dűlőre jutni, holott ha annak sorsát sikerülne rendezni, minden másképp lenne Kiscsákón.

A Kondoros és Nagyszénás közt fekvő, ám közigazgatásilag Orosházához tartozó Kiscsákón mintegy százhetvenen élnek. Az aprófalu sok mindenben emlékeztet arra a Pusztaszőlősre, amelyre a közelmúltban óriási figyelem irányult az ott lefolytatott népszavazás kapcsán. Néhány évvel ezelőtt is felmerült a leválás gondolata, ám ez kudarcba fulladt. Persze van, amiben Csákó gyökeresen eltér Szőlőstől: itt legalább a helyi szövetkezet és az itt működő Lakszer Gmk. révén vannak munkahelyek és talán a földrajzi helyzete is kedvezőbb, hiszen néhány kilométerrel odébb található a 44-es főút. Mindezek ellenére sok a munkanélküli, a lakosság elöregedőben, az ellátás pedig csupán egy boltra és egy kocsmára szűkül. Ez utóbbi az egyetlen hely, ahol társasági életet lehet élni.
A lakossági fórumot a helyi szövetkezet apró étkezőjében tartották, ahol másfél tucatnyi ember szorong. Ráadásul odakint vihar készülődik, ezért az összes légy behúzódik. Horváth Antal mellett jelen van az önkormányzatból Dávid Zoltán, Pleskó Pál és Sticker János. Az idei költségvetés ismertetését követően előkerülnek a helyi problémák, melyeket Kiss János fogalmaz meg. Mint hangsúlyozza, ezek nem elsősorban anyagi eredetűek, sokkal inkább a város "odahatását" igénylik. Így például a bevezetőben említett buszjárat kérdése került terítékre, valamint a lepusztulóban lévő, önkormányzati tulajdonú kocsmaépület felújítása, a Nagy-tanyához vezető út rendbetétele, helyi közmunkások alkalmazása a falucska csinosítására. És persze a kastély, amely a kiscsákóiak büszkesége lehetne, viszont jelenleg a szégyenük, ráadásul senki nem tehet semmit.
Az üggyel korábban mi is sokat foglalkoztunk: egy német vállalkozó megvásárolta az ingatlant, majd nagyarányú felújítás kezdődött, ami - vélhetően pénzhiány miatt - abbamaradt. Jelenleg befóliázott tetővel áll ott a kastély, melyből tulajdonosa idegenforgalmi látványosságot szeretett volna létrehozni. Az elmúlt években gyakorlatilag nem nyúlt hozzá senki, az ingatlan pusztul, gyakorlatilag a kár nagyobb, mint az eredetileg befektetett összeg.
A kastély tőszomszédságában nemrégóta élő Füzes Miklós építész, természet úgy látja, hogy legalább hatvanmillió forintot kell rááldozni a teljes felújítás érdekében. A krisztusi külsejű Füzes úr szerint egyébként nem csak panzióként funkcionálhatna sikeresen a kastély, hanem szanatóriumként is. Mint természetgyógyász állítja ugyanis, hogy kiválóak a terület radiológiai tulajdonságai.
A tulajdonviszonyok tisztázásáig azonban patthelyzettel kell szembesülniük az érintetteknek: egyes vélemények szerint a műemléki felügyelőség a kastélyprogram keretében tehetne valamit a visszavásárlás érdekében. A tulajdonosban ugyanis már nem bíznak a helyiek: legutóbb márciusban járt itt és semmi biztatót nem mondott, ráadásul úgy tudják, akik találkoztak vele: új földesuruk nagyon beteg...
Korbely György


Korábbi cikkek az Aktuális rovatból


Vissza a címlapra