VÉLEMÉNY

Szuli bácsi és az ő fagyija
Minden városnak kell rendelkeznie valamivel, amit a vidéki rokonoknak, ismerősöknek idelátogatásukkor megmutathat, amit mindenki ismer, amire büszke lehet, egyszóval ami csak az övé. Orosházának van egy "Musztafája". Ez ugyan nem egy bámulatos építészeti ritkaság, nem egy szó-szoros értelmében vett idegenforgalmi nevezetesség, de egy hangulatos, mindenki által szívesen felkeresett kis cukrászda, finom, egyedi ízű és formájú süteményekkel. Biztos vagyok benne, hogy az orosháziaknak a nyál is összefut a szájukban a névnek csupán az említésekor.
Ami a szomorú aktualitását adja annak, hogy minderről néhány gondolatom adódott az, hogy a közelmúltban ennek a cukrászdának a névadója, kitalálója, a finom ízek mestere Musztafa Szulimán szíve megszűnt dobogni. Személyesen nem jutottam vele köszönőviszonyon túl, ezért életéről nem nekem tisztem írni. Ismertem viszont, hiszen láttam nap-nap során azt a példamutató, szorgalmas és könyörtelenül kitartó mentalitását, amely már a hetvenes években - már amikortól koromnál fogva élő emlékképeim vannak - egy hírnevével a város határain is túlnövő vállalkozást indított be. És bizony akkoriban a vállalkozás fogalmát még kimondani is nagy merészség volt! Az akkori miliőben, társadalmi viszonyok között elkezdeni valamit, nagy bravúrnak számított. Nem folytattam levéltári kutatásokat, de talán nem túl nagy merészség leírni, hogy Szuli bácsi Orosháza egyik első igazi vállalkozója volt.
Ki nem emlékszik azoknak a fagyinak az ízére, amelyek az állami vendéglátó-ipari egységek - korabeli nevükön presszók - csokoládé, vanília, puncs kínálatával szemben különlegesnek számítottak. Eper, málna, barack, citrom és a többi gyümölcs, amelynek íze még ma is, amikor leírom e sorokat, a számban van. Ráadásul, mert már akkor verseny volt, 50 fillérért per gömb. Tudom, hogy a ma felnövő generációnak, gyermekeinknek ezek nem jelentenek már újdonságot a sztracsatella, kapuccsinó, kornetti és más - képzavarral kifejezve - fagylattól roskadozó pultok előtt állva.
A cukrászda közelében lévő egykori Kaland-játszótér "jótékony hatása" miatt nyaranta szinte nyitástól zárásig álltak sorba a melegben kitikkadt és talán még a szomjúkat is fagyival oltó gyerekek, akik többnyire otthon azért kaptak egy ötöst, tízest fagyira. Első randevúk első sétája vezetett sokszor "Musztafához", ahol esetleg a fagyi mellett, leülve valamelyik sarokba még egy szelet sütivel is kedveskedett az ifjú lovag párjának. De sokan voltak, akik leugrottak a Musztafába és magukkal vitt üvegben - rendszerint egy literes befőttes - "amennyi belefér" mennyiségben vitték haza a vasárnapi ebéd mellé a desszertet. Utólag visszagondolva talán nem csak a cukrászdának, de azoknak a fagyiknak és sütiknek is ízük és hangulatuk volt.
Szuli bácsi talán anélkül, hogy tudott volna róla, hiszen ő csak a munkáját végezte, generációkat, embereket kapcsolt, kötött össze és mutatott sok, időben jóval utána kezdő vállalkozónak mintát. Merészség leírni, hiszen ezt a szót az utóbbi időben sajnos lejáratták, de cukrászdája polgári hangulatot adott és ad még ma is városunknak. Emlékszem arra, hogy először az ő üzlete előtt volt december elejétől, huszonnegyedikéig karácsonyfa feldíszítve, aminek hangulatát még az üzlet falára kifüggesztett hangszórókból áradó karácsonyi dalokkal is fűszerezte. Ezt a szokását a mai napig megőrizte és szerencsére mára már egyre több követője is akad. És egyáltalán egész évben rendkívül gondosan és ízlésesen díszítette a cukrászdát, ahová nem csak be, hanem ki is jó érzéssel jött az édesszájú. A már említett füstös presszók ebben nem tudtak és nem is próbáltak vele konkurálni.
Mára a füstös presszókból füstös sörözők, jobb esetben kávézók lettek, de "A Musztafa" maradt. A Musztafa működik. Ha a Piactérre kell irányítanom Orosházán egy idegent, akkor én magyarázom, ő pedig mondja, "van ott egy cukrászda is". Igen van ott egy cukrászda is. Sajnos a cukrász elment. Isten veled Szuli bácsi!
Volencsik Zsolt

Egy éve a győztes oldalon
nato.gif (2674 bytes)Szinte napra pontosan egy évvel ezelőtt, 1999. március 12-én csatlakozott hazánk az egykor katonai-stratégiai szövetségként megalakult, ám azóta már jócskánt megváltozott jellegű, felépítésű és feladatú politikai-stratégiai szövetséghez, a NATO-hoz. Valószínűleg már a szervezet megnevezésének megváltozása jelzi azt a változást, amelyen - az elmúlt évtizedben ugyancsak jelentősen átalakuló magyar politikai rendszer mellett - végigment az Észak-Atlanti Szövetség addig, amíg bekövetkezett hazánk NATO-csatlakozása.
Tavaly, a csatlakozás napján Martonyi János, hazánk külügyminisztere ünnepi beszédében úgy fogalmazott, hogy a szabadságért és függetlenségért vívott küzdelmek során a magyar népben megerősödött a nyugati demokráciák közösséghez való tartozás tudata. A magyar külpolitika irányítója akkor leszögezte: a magyar nép szabad akaratából, külső befolyás nélkül hozta meg történelmi jelentőségű döntését, amikor felvételét kérte a történelem legszilárdabb biztonsági szövetségébe, a NATO-ba. A külügyminiszter hozzátette ugyanakkor, hogy a csatlakozásunk nemcsak biztonságpolitikai okokból fontos. NATO-hoz való csatlakozásunk egyúttal Magyarország természetes közegébe való visszatérését is jelenti. Sorsunk rendelése alapján csatlakozunk most újra azokhoz a nemzetekhez, akikkel értékeink, érdekeink és céljaink közösek - mondta akkor Martonyi János.
A külügyminiszter beszéde sok szempontból figyelemreméltó volt. Éreztette elsősorban is azt, hogy hazánk a NATO-csatlakozással elsősorban nem egy katonai szövetséghez csatlakozott (ahogyan azt pár nappal később Orbán Viktor is megfogalmazta: a háborúhoz elegendő az ellenfél. A békéhez azonban szövetségesekre van szükség). Magyarország a NATO tagjaként nem elsősorban a katonai biztonságát és hadserehét erősítette meg - kétségkívül azt is, gondoljunk csak a NATO-tagság miatt (is) elkerülhetetlenné vált haderő-reformra -, hanem saját diplomáciai pozícióit is.
Ma NATO-tagnak lenni ugyanis elsősorban diplomáciai erősséget jelent, nem véletlen, hogy Martonyi János már egy éve is főként a csatlakozás külpolitikai hatásairól beszélt. Magyarország számára a NATO-tagság megteremtette annak lehetőségét, hogy - poltikai-diplomáciai értelemben legalábbis - közép-európai nagyhatalom legyen. És megteremtette a nemzetközi, nagypolitikai ismertséget és elismertséget is. A NATO-tagság a politikában olyan, mint a minőségbiztosítás az üzleti életben: aki egy ilyen tanúsítvánnyal rendelkezik, az bátran felidézheti az egykor volt bankkártya-reklámot: ?komolyan vesznek?.
A NATO-tagság emellett komoly iskola is: előképző a majdani EU-integrációhoz. Aki a NATO-tagság kritériumainak megfelel - ezek ugyan nem terjednek ki az élet megannyi területére, mégis érzékeltetnek valamit a ?nyugati elvárásokból? -, az bízva bízhat abban, hogy jó lesz majdani uniós tagállamnak is. Aki azonban már a NATO-hoz sem tud "alkalmazkodni", az aligha remélheti, hogy szerves tagja lehet az Európai Uniónak. Eddig mindenesetre úgy tűnik, Magyarországnak esélye van arra, hogy az előbbi kategóriába kerüljön (még ha a csatlakozás dátuma ismét bizonytalannak tűnik is). És ha ez sikerül, akkor valószínűleg tényleg érvényesek lesznek Orbán Viktor miniszterelnöknek a tavaly márciusban mondott szavai: "Ennek a civilizációnak részei voltunk ezer éven át. Magyarország most szövetségesként tér vissza oda, ahonnan sohasem szakadt el: a nyugati népek közösségébe."
Haász János

Gyönyörű képességünk, a rend
bilincs1.jpg (8545 bytes)Az 1998-as választások idején a jelenlegi kormánykoalíció pártjaira vagy a MIÉP-re szavazó állampolgárok jelentős része azért nevezett jobboldali pártokat támogatta szavazatával, mert azok rendet ígértek (ezt nem én mondom, szociológiai kutatások mondják). Ígértek persze gazdasági fejlődést, szociális biztonságot és sok egyebet is, de ezt ki nem?, A "rend", az viszont ilyen szempontból speciálisan jobboldali "találmány" volt. Bejött, legalábbis ami a választások eredményét illeti. A nép rendet akart, s ezalatt nemcsak a közbiztonságot értette - bár elsősorban azt -, hanem többek között a politika "piszkos dolgainak", a Xénia-lázhoz és a Tocsik-ügyhöz hasonlatos jelenségeinek megszűnését is.
A győztes választást követően a kormány nem sokáig teketóriázott, hozzálátott a rend-teremtéhez. Így, két szóban. A rendteremtés ismerjük, ez azonban ennél többet jelentett. A polgári kabinet által játszott "egészpályás letámadás" lehetett volna csak rendteremtés - vagyis a meglévő gondok kezelése -, azonban ennél több volt. A fiatal demokraták - és a kisgazdák - új pályát akartak maguknak, s ahogyan azt megkapták, folytatták, amit eleik megkezdtek: Tocsik jett jött Simicska, a xéniások helyett Josip Tot, Kaya Ibrahim és a többiek. A kormányzati arroganciát rövid ideig palástolta a fiatalos lendület, most azonban, épp a nagy átverés után - amikor úgy tűnt, hogy Kövér és a Fidesz, mint párt eljátsszák a Nagy Konfrontátor szerepét, miközben Orbán Viktor a nemzeti egység hőse lesz - mindinkább világossá válik, hogy a kormányzati stílust jobban befolyásolta Kövér új pozíciója, mint az Orbánnak tervezett új szerep.
bilincs3.jpg (9263 bytes)Ebben a konfrontációs politikai stílusban a rend persze ismét előkelő helyre kerül. A Fidesz ugyanis nemcsak a politikában, hanem a mindennapokban is rendet akar. És ehhez - nem sokkal a rendszerváltás lezárultát jelző korményfői szónoklat után - a nem is annyira puha kádári diktatúra eszközeit veszi igénybe, vélekednek egyre többen. Egy internetes fórumon a szabálysértési bírságok radikális emelése (alappélda: ötvenezer forintos büntetés egy rossz irányjelző miatt) miatt egyre többször hangzik el a rendőrállam kifejezés, Torgyán József pedig a mezőgazdasági demonstrációkon résztvevőket a rendszámuk alapján kívánja azonosíttatni és kizáratni az állami támogatások köréből. Mindeközben fővárosi MIÉP-es képviselőhöz közel álló rádió működhet majd a fővárosban, igencsak kétséges módon, kizárólag kormánypárti politikusokkal működnek a médiakuratóriumok és az ennek törvényességét firtató legfőbb ügyésznek lehet, hogy mennie kell.
Megvalósult gyönyörű képességünk, a rend. Legyünk boldogok?
Haász János

TV3: sem télen, sem nyáron
tv3grave.jpg (10199 bytes)Én már csak ilyen érzelgős vagyok: kedden reggel nem kapcsoltam be több éve kialakult szokásaimmal ellentétben a tévét, a hajnali csendet csak a számítógép billentyűzetének monoton kopogása töri meg. És persze Hardy Mihály hangja, amit az internetről töltöttem le éjszaka. A magyar médiatörténet legszebb búcsúbeszédét mondta el ugyanis hétfőn este fél nyolckor az ismert tévés személyiség, a legnagyobb kábeltévé hírigazgatója, miközben az épületben már a céget felvásárló, a TV2-t is birtokló SBS által felbérelt izomagyúak garázdálkodtak. Ezzel párhuzamosan megkezdődött a teljes pusztítás: nem csak a képernyő sötétült el, hanem azonnal levették a TV3 honlapját is a világhálóról. És persze eltűnt egyebek közt a HÍR3, a 72 óra, a Jövőnéző, az Időjós, no és a Napkelte.
A döntést anyagi okokkal magyarázzák, amit legfeljebb a legnézettebb csatorna nézői hisznek el. Hiszen a TV3 nézőit elsősorban azok alkották, akik nem kértek a "nagyok" lagzilajcsis-eszmeraldás-stáljuditos-fókuszos agymosásából, valamint akik nem kértek a közszolgálatinak nevezett adók álmos manipulációiból, s akik minden hirdető álmaiban első helyen szerepelnek: fiatalok, értelmesek, fizetőképes keresletet jelenthetnek a napjainkban legfontosabb termékekre és szolgáltatásokra (komputer, mobil, gépkocsi stb.). Amerikai típusú televízió volt a javából a TV3, természetesen a szó jó értelmében: a nézőt felnőttszámba vette, nem alacsonyította a már felsorolt műsorszámok szintjére.
Ki járt jól ezzel a megszüntetéssel? Gyakorlatilag minden média- és politikai tényező: a TV2, mert tulajdonosának döntésével megszerezte a TV3 milliárdos értékű filmkészletét (persze kíváncsi vagyok, hogy a Hegyi doktor, a Rex felügyelő és a Dáridó rajongója mit kezd majd a Simpsonokkal és a Rém rendes családdal?), reményei szerint magához édesgeti a már említett kvalifikált nézőket (habár ők inkább külföldi csatornákra nyergelnek át, vagy hagyják a francba a televíziót); nyertes még a konkurens RTL Klub, hiszen lapértesülések szerint a jogutód SBS eláll attól a pertől, amely akár a másik nagy csatorna létét fenyegetheti. És persze nagy haszonélvezője a döntésnek a politika, legalábbis rövid távon: a Gyárfás-féle Napkelte átkerül az ATV nevű tévétársasághoz, mellyel csak egy baj van: kizárólag AM-mikrón fogható, talán majd egyszer a magyar vidék is kaphat egy korrekt reggeli műsort.
No és kik a vesztesek? Az állítólagos négy százalékos nézettséget jelentő magyar lakosság mindenképpen, de ezáltal a magyar kultúra is, amit persze nem az általános és középiskolában belénk sulykolt fogalom szerint kell értelmeznünk ebben az összefüggésben. Hanem: a magyar szellemi leépülés elleni harc újabb bástyája esett el, és már több bástya nemigen létezik, legalábbis ebben a műfajban.
Béke poraikra.
Korbely György

A ViJo tündöklése és...
vijo.jpg (9133 bytes)A ViJo Tejben-Vajban Fürösztelek Rt. 1998-ban kapta meg koncesszióba Magyarországot. A pályázat elbírálása teljesen szabályos volt, valóban a ViJo tette le a legjobb ajánlatot az elbírálók asztalára: a cég az átvilágítás során (erkölcsi) tőkeerősebbnek és szakmailag jobbnak látszott, mint ellenfele - a koncesszió előző birtokosa -, a GyuGa Tocsikügy és Zsurkivodka Rt., mely a közbeszerzési bizottság szerint nem jól sáfárkodott a rábízott vagyonnal.
Ám a ViJo menedzsmentje és tulajdonosi köre hiába erős marketingben és vállalati egész pályás letámadásban, mindig akad egy-két menedzser és beosztott, akik miatt az üzleti partnerek és a (főként a kis-) részvényesek elfordulni látszanak a cégtől. Ott volt például egy Simicska nevű pénzügyes, akinek a Kaya Ibrahim és Joszip Tot nevű alvállalkozókkal kötött üzletei már a köztörvényes bűnözés határait súrolták. De említhetnénk Pepót, a parkkarbantartók főnökét. Pepó igazságtanul meghurcolt egy Aradi nevű, mindenki által elismert udvarost, akinek a szíve nem bírta a feszültséget és ágynak esett. Pepó számlájára írják azt is, hogy a fűmag árát teljesen szabálytalanul fordította a Zöld Sasok elnevezésű megyehármas focicsapat szponzorálására. De a legnagyobb kárt a ViJo-nak mégsem ők okozták, hanem a vezérigazgató, Kövér, aki arról híresült el, hogy nem különösebben tartja be a tisztességes piaci verseny szabályait, a konkurenciát ahol teheti, gyalázza. A rendészek ráadásul közvetlenül Kövér alá tartoztak, így a vezér profi besúgóhálózatot hozott létre az rt.-n belül és azon kívül. A csalódott üzleti partnerek és a kisrészvényesek elsősorban azt vetik Kövér szemére, hogy az itt megszerzett információkkal rendre visszaél. Természetesen a névadó tulajdonosok, Viktor és József is vitatott személyiségek: a részvények többségével rendelkező Viktornak azt róják fel, hogy koravén és arrogáns, szemben a pályázat idején tanúsított kisfiús, értelmes mosollyal, míg Józseffel az a baj, hogy könnyen király lehet belőle.
A piac csalódott szereplőit már csak az vigasztalja, hogy a ViJo koncessziója 2002-ben lejár, s újabb pályázatot írnak ki. Beszélik, hogy a korábbi koncessziós társaság, a GyuGa atomjaira hullott, a két névadó alapító szétvált, s saját cégeik megerősítésével vannak elfoglalva. Hallani olyan pletykákat, hogy a MiKi Rt. nagy eséllyel pályázhat 2002-ben a ViJo-val szemben, róluk azonban még igen keveset lehet tudni. Sőt, az elnevezésből megfejteni is csak annyit sikerült, hogy a "Mi" az egy Miklós nevű bankárt takar, a "Ki" pedig azt jelenti, hogy a cégnél még nem tudják: ki az, aki hajlandó Miklóssal együtt koncesszióba venni Magyarországot.
Korbely György

Lökés van, avagy B. exhatárőr aláír
katona1.jpg (12696 bytes)Lökés van - e magyartalan kifejezés a honi katonai szleng egyik legnagyobb feszültséget kiváltó tőmondata. Ha katonaember meghallja, szíve szaporábban ver, légzése elakad és a rendelkezésére álló percek, másodpercek alatt igyekszik maga körül mindent a szolgálati szabályzattal szinkronba hozni. Lökés van - azt jelenti: elöljáró érkezik váratlanul, ellenőrzésre.
Az utóbbi napok legnagyobb "lökése" maga a miniszterelnök nevéhez fűződik, Orbán Viktor a kiszivárgott hírek szerint ugyanis a minap minden előzetes bejelentés nélkül - a honvédelmi tárca közigazgatási államtitkára, Wachsler Tamás társaságában - meglátogatta a kalocsai laktanyát, mely az agyhártyagyulladásos esetek kapcsán híresült el NATO-szerte. Arról azonban nem szóltak a jelentések, hogy az ellenőrzés hogy sikerült, csillogott-e megfelelően az ügyeletes bakancsa, hajviselete előírásszerű volt-e, illetve ragyogott-e a hosszú folyosó az Ultrától. Még izgalmasabb kérdés, hogy a sereget annak idején sorkatonaként ismerten nehezen viselő miniszterelnök (lásd: Kéri László: Orbán Viktor című interjúkötetét, Századvég kiadó 1994, 20-22 p.) mit érzett az ántivilágban első lépcsősnek mondott kiképzőközpontban? Feltámadt-e benne az a fajta déja vu, amely az elmúlt hetekben Magyarország férfilakosságának nagy részében ott motoszkál?
B. exhatárőr sem kivétel ez elól, bár ő hálás lehet a sorsnak, merthogy 1984-ben nem a "nyuszikhoz" (ez is egy katonai szakkifejezés, a barnaparolis honvédeket takarja) vonultatták be, hanem az azóta kizárólag hivatásosokból álló határőrséghez, afféle elitkatonaként, az akkor még idehaza csúcstechnikát jelentő telexgépek billentyűit nyomogatni, azok lyukszalagos adattárába ki- és belépő magyarok és külföldiek adatait rögzíteni a ferihegyi repülőtéren. Operettkatonaságnak mondták akkoriban ezt, hiszen az utasokkal való közvetlen érintkezés miatt mindennap jutott meleg víz, fogyasztható ennivaló (plusz a Malév cateringtől leeső maradék), sőt az eltávozásokkal sem voltak gondok itt. Mindezt nem akárki erősítheti meg: a jelenlegi fő-katasztrófaelhárító, aki akkoriban fiatal főtisztként parancsnokuk volt, meg is fenyítette őt egyszer-kétszer.
Elviselhető emlék is lehetne az a bizonyos másfél év, ha ő is akarta volna, s ha mindezt nem előzi meg embertelen kiképzés az adyligeti laktanyában. Akkor, húszévesen világosodott meg benne igazán a rendszer (melyet a politikai rendszerváltás sem tudott megváltoztatni, legfeljebb annyiban, hogy mostmár biológiai fegyvert - az agyhártyagyulladást - is bevetnek a fegyelmezésre) működésének elve: a hivatásos tisztek az oszd meg és uralkodj ősi receptje alapján kiemelték társaik közül a legbunkóbb sorkatonákat - náluk egy Maci becenevű másfél mázsás, kigyúrt püspökladányi vasutast -, akik aztán kedvükre gyakorolhatták a kisstílű civil életben nélkülözött hatalmat. B. úr néha még most is azt álmodja hogy ott van, háta mögött Maci mennydörög - mondanom sem kell, hogy mit érez ébredés után. Így hát az utóbbi hetekben dühödten olvassa, amikor felelős katonai vezetők cáfolják a rossz körülményekre, bánásmódra panaszkodó kiskatonák és szülők állításait.
B. exhatárőr csodálkozik is, amikor a honi - rendszerváltó és nem rendszerváltó - pártok közül csak egy akad, aki radikálisan változtatna a jelenlegi gyakorlaton, mármint fiatal magyar hímnemű polgárok több hónapon át tartó kényszerű fogva tartásán. Rendkívül elavult és cinikus nézet, hogy a katonaság segíti a szocializációt, azaz itt lesz férfi a férfi. Ugyan miért? Mert rászokik a dohányzásra, az ivászatra és a káromkodásra? Vagy azért, mert néhány napos kedvezményért spiclivé válik? Ja, a hazát megvédeni? Hát, az nem biztos, hogy megalázott, frusztrált fiatalemberekkel menni fog, főleg a virtuális hadviselés korában.
Az SZDSZ a közelmúltban radikálisan felvállalta a profi hadsereggé válás meggyorsítását (az igazsághoz hozzátartozik, hogy minden politikai erő erre törekszik, csak éppen később , mondván: ej, ráérünk arra még). A szabaddemokraták törekvése nemes, egyetlen szépséghibája, hogy kormányzati tényezőként hatékonyabban és főleg hitelesebben tudták volna mindezt képviselni. Mindenesetre sorkatonaság intézményének eltörlését célzó aláíróívek hétfőn kerülnek forgalomba, melyet B. exhatárőr is alá fog írni.
A saját múltjáért, a gyermekei jövőjéért és persze az emberi jogok néven emlegetett, kissé korszerűtlen, de általa még mindig vallott eszméért.
Korbely György

A cenzúra éve
Ezerkilencszázkilencvenkilencre leszámoltunk minden korábbi illúzióval, ami a rendszerváltáskor, illetve később, a kereskedelmi televíziókra várva, illetve ezek megjelenésekor élt bennünk. Cenzúra volt, cenzúra van, és ha nem történik valami csoda (mondjuk nem teszünk ellene valamit), akkor cenzúra lesz is.
A cenzúra szó jelentését nem kell megmagyarázni, ragaszkodjunk azért a pontos definícióhoz: "(latin) 1. A nyomtatásra szánt irodalmi, művészeti, film- stb. művek előzetes (néha utólagos) politikai szempontú felülvizsgálása; olykor postai küldeményeké is 2. tört: a cenzor hivatala az ókori Rómában" (Bakos Ferenc: Idegen szavak és kifejezések szótára, Akadémiai Kiadó). Esetünkben természetesen nem érdekes az ókori jelentés, mint ahogy a postai küldemények cenzúrázásával sem kívánunk foglalkozni, bár tudjuk, a levélbontogatásnak nem szakadt vége a demokráciában sem, azonban nehezen bizonyítható, hogy ezt politikai szándékkal teszik, vagy éppen "operatív eszközökkel folytatott megfigyelésről" van szó. Különben is: a hagyományos levelezés ideje lejárt, a potenciális célszemélyek mára már telefonon, mobilon, faxon és e-mailen cserélnek információt.
Miért éppen 1999 volt a cenzúra éve médiakritikai szempontból? Hiszen a Magyar Televíziót korábban is becserkészte az aktuális hatalom, a helyi lapokat is cenzúrázta a polgármester, az illetékes elvtárs/úr (legyen vörös, barna, piros-fehér-zöld vagy éppen narancsszínű) odaszólogatott a megfelelő helyre. Igen ám, csakhogy ebben az évben vált nyilvánvalóvá, hogy nincs sok remény: újságírókat, szerkesztőségeket tesznek tönkre holmi államtitkokra hivatkozva (holott, ha komolyan vesszük a demokráciát, az állam mi vagyunk, a tízmillió adófizető, így hát szabadjon már tudnunk, mi folyik itt!), függetlennek vélt kereskedelmi tévéket és rádiókat megbüntetnek mondvacsinált marhaságok miatt (Szent Korona-blaszfémia, cenzornak nem tetsző film stb.), műsorokat, (rajz)filmsorozatokat pedig egyszerűen betiltanak (Dragon Ball).
A legfrissebb botrány éppen az egyik legsikeresebb műsor, a Heti Hetes körül robbant ki: a népszerű Verebes István egy talk show vendégeként kijelentette: a felvett és a leadott műsor közt túl nagy a különbség, s bizony a Fideszre vonatkozó poénok nagy része hiányzik. A kijelentésből néhány napon belül komoly botrány kerekedett (elsősorban az interneten terjedt el a hír), Hernádi Judit megerősítette az információt, míg a többiek elhárították a riporteri kérdéseket. Aztán a következő műsorban Verebes hamut szórt a fejére: állítását alapjaiban nem cáfolva kijelentette, hogy lehetett volna lojálisabb a műsort sugárzó tévécsatornához. Holott előzőleg a sokoldalú művész-showman a 60-as, 70-es éveket emlegette az esettel kapcsolatban az egyik internetes újságnak, az [origo]-nak, illetve a Sláger Rádiónak nyilatkozva. Igazolva látszik tehát Juszt László egy korábbi kijelentése, miszerint nem csak a közszolgálatinak nevezett médiát kebelezte be a politika, hanem a fiatal kereskedelmi médiumokat is sakkban tartja: az RTL-t azért, mert annak koncessziója forog veszélyben, a TV2-t azzal, hogy többmilliárdos hitele van. A legintelligensebb kereskedelmi tévé, a csak kábelen elérhető TV3 ilyen szinten nem fogható meg, ám ott van a politika trójai falova, az ORTT, amely folyamatosan, kötelességszerűen bünteti a korábban Baló György által vezetett csatornát: hol a reklámidő-túllépés, hol egy-egy erőszakosabb film miatt, hol azért, mert nem volt rajtuk sapka.
Ám ne higgyük, hogy csak a nagypolitika huncutsága a cenzúra, és azt se, hogy csak a jobboldal szereti magát udvari krónikásokkal körülvenni. Az önkormányzati lapoknál sem jobb a helyzet, sőt: a cenzúra nem egy városban ennél jóval direktebb. Maga a polgármester (ellenzéki vagy kormánypárti, egyre megy) vagy fullajtárja egy az egyben gyakorolja a cenzori jogokat úgy, hogy elvonul a helyi lap szerkesztőségébe, anyagokat rakat be vagy éppen vetet ki, sőt képszerkesztésre is vállalkozik: saját magát szereti látni a címlapon. Az ott dolgozó szerkesztők, újságírók pedig tűrnek, mert kell a pénz, mert máshol nincs álláslehetőség, meg különben is: visszamenni tanítani nem túl vonzó perspektíva. Marad hát a frusztrált panaszkodás, az olvasó pedig - ha át is lát a szitán - nem emeli fel a szavát, merthogy ennél jóval nagyobb disznóságok folynak az országban és a városban, a sajtószabadság, mint eszme, legfeljebb értelmiségi nyavajgások tárgya.
Hál Istennek a nyomtatott sajtó jól bírja az ütéseket: a független országos és megyei napilapok jó része a saját véleménye ura, ám a minőségi sajtót is gyötrik kényszerek, igaz teljesen más előjellel. A minap kezembe akadtak 20-30 éves újságok, a kádári diktatúra sűrűjéből. Kíváncsiságból kezdtem bele olvasgatásukba, s bizony egynémely lapszám kifejezetten izgalmasnak bizonyult. Például az úgynevezett szolgáltatói rovatok: a kisember, s az ő panaszai nyomán az újságíró minden különösebb szívfájdalom nélkül tárt fel fogyasztóvédelmi jellegű visszaéléseket, nem kímélve az akkori ipari, kereskedelmi szféra szereplőit. Jó, tudom, ez volt az egyetlen lázadozási lehetőség a diktatúrában: bíráld a szocialista gazdaság visszásságait, olyan mintha a kommunistákat szidnád. Hiszen ugyanezek a lapszámok áhítattal és alázattal írtak a párt országos és helyi vezetőiről a címlapon, de az ötödik oldalon ott volt: folyik a zacskós tej, átvertek öt deka párizsival, az áruházban nem köszön az eladó. Ma pedig: hülye a miniszter, cezaromán a miniszterelnök, nem dolgozik a képviselő - olvasható az újságokban, ám az újságírók áhítattal és alázattal írnak a legkisebb butikról is, hiszen a tulajdonosi érdek ezt diktálja: a lapban hirdet, vagy lehet, hogy hirdetni fog. Nem tudom, 20-30 év múlva mit gondol erről az utókor, talán azt, hogy gazdasági cenzúra működött az ezredfordulón.
Az új médium, az internet egyelőre ellenáll a cenzúrázási törekvéseknek, igaz ez sajátosságaiból következik: bárki, bármit feltehet és ezt bárki megnézheti, feltéve, ha rendelkezik megfelelő technikai háttérrel. Azonban ne higgyük, hogy ezt annyiban hagyják az illetékesek: egy új jogszabály szerint az interneten megjelenő bármilyen információ közlésee "nagy nyilvánosságot" jelent, s január elsejétől megkezdi munkáját a rendőrség cyber kommandója, melynek nem lesz más dolga, mint a világháló figyelése...
Cenzúra volt, van - lesz?
Korbely György

Bársonyszék és gyerekszoba
Az utóbbi időben kocsmai szintű botrányoktól hangos a hazai közélet: a honatyák immár nem csak indulataikkal nem bírnak, nyelvük "bűnének" sem képesek megálljt parancsolni. Néhány hónappal ezelőtt Szabó Zoltán MSZP-s honatya, volt kulturális (!) államtitkár mormolt el egy-két keresetlen szót, amikor kifutott az idejéből (b...ssza meg, a k...a életbe!), most pedig Pécs polgármestere, az ugyancsak szocialista országgyűlési képviselő, Toller László jelentette ki újságírók előtt, hogy a "Fidesz bekaphatja..., és ezt meg is írhatjátok".
Mindez persze nem azt jelenti, hogy csak a szocialisták célozták meg a bizonytalan szavazókat eme új stílussal, sőt e rövid kis írás célja sem az, hogy a magára találni nem tudó, Messiását váró pártot - stílszerűen - cseszegessem. Hiszen a mocskos beszéd nem párthovatartozás, hanem kulturáltság kérdése. Az erre való lehetőség adott minden pártban, hiszen a fideszes lendület is magában hordoz egy-két "bazmeget", a kisgazda tradíciók egy-egy veretes "bakfittyet", a szabaddemokrata intellektusban, az MDF-es helykeresésben, a MIÉP-es indulatokban is ott rejlik néhány szalonképtelen kifejezés. A kereszténydemokraták látszólag nem férnek bele ebbe a körbe, hiszen alapfilozófiájukat nevük is tükrözi, ám gondoljunk csak bele korábbi viszályaikba: nehezen hihető, hogy a pártot korábban szétverő kizárások, eltávolítások szeretetteljes hangnemben, úri modorban zajlottak le.
Még a Szabó-botrány idején tervezgette a kisgazda Horváth Béla, hogy törvénybe, vagy legalábbis a házszabályba kéne foglalni a mocskos beszéd tiltását a parlamentben, a közélet szentélyében. Azóta csend van az elképzelés körül, ami nem csoda: talán maga a képviselő is rájött, hogy fáradozása felesleges. Sok mindent nem lehet törvénybe foglalni, egyebek közt azt sem, hogy tilos orrot piszkálni, étkezés előtt mossunk kezet, a piszoárba nem dobunk csikket stb.
Hiszen mindez gyerekszoba kérdése, azt pedig még kétharmados többséggel sem lehet kiutalni - visszamenőleg.
K. Gy.

A jótékonyság ideje
Az ex-szépségkirálynő fehérneműit bocsátja áruba, a nyálpop koronázatlan ura a szemébe lógó hajtincset sorsolja ki, a legnépszerűbb tévécsatorna számlát nyit egy egészségügyi intézmény javára, a neoparaszt mulattató produkciója bevételét ajánlja fel jótékony célra, nem beszélve a Whiskey-s rabló jéghokis mezéről, melyet hasonló célokra árvereznek el - és tovább sorolható, akár végtelenségig az idei karácsonyt megelőző országos és helyi jótékonysági-marketing akciók sora. Művészek, showmanek, pártok, pártközeli és tényleges civil szervezetek gyűjtenek adakozva, minden korábbi karácsonyi jótékonysági akciót felülmúlva. Még mielőtt bárki szívtelenséggel, antiszociális gondolkodással vádolna, leszögezem: magam is adakozó típus vagyok, talán a balek kategóriáján is túl.
Ám ami most folyik, az stílustlanság a javából, ami nem szolgál mást, csak magamutogatást, megspékelve nagy adag lelkiismeret-furdalással és világvégepánikkal, tisztelet persze a kivételnek.
A magamutogatást nem kell magyarázni: ismert vagy éppen erre vágyó emberekről, szervezetekről van szó, akiknek elsődleges célja, hogy beszéljenek róluk. Ezek az ismert emberek és szervezetek részei a karácsonyi biznisznek, egy CD, egy sok századik karácsonyi dal, hasznosítható reklámidő szempontjából, vagy éppen a rájuk irányuló lankadó figyelmet kell újra beélesíteni.
A lelkiismeret-furdalás össznépi, hiszen a társadalom az úgynevezett szeretet ünnepe táján döbben rá, hogy bajok vannak a sokat emlegetett társadalmi szolidaritással: állam bácsi segítő kezei nem képesek segíteni, ebből igenis ki kell vennie részét a civil társadalomnak, a polgárságnak. A szó jó értelmébe vett polgárság sajnos erre még nem képes, míg a rossz értelemben vett polgárság pedig nem is akar adni az összeharácsolt százmilliókból, milliárdokból, mondván, más is mérettessen meg a piacon. Mármint a gátlástalanság, a tisztességtelenség piacán, merthogy a piac jelenleg nem vevő a klasszikus polgári értékekre: megbízhatóság, tisztesség, korrektség. A karácsony persze más, ilyenkor ennek van szezonja: ki a kevésből ad sokat, ki a sokból keveset.
A világvégepánik nem csak a közelgő ezredforduló miatt sarkall jótékonyságra boldog-boldogtalant. Elég volt csak bele-belefülelni az utóbbi napok híradásaiba: a világ legdinamikusabban fejlődő gazdasági-kulturális Mekkájában, Seattle-ben bebizonyosodott, hogy rossz felé halad a világ: a világkereskedelmi konferencia gyakorlatilag eredménytelenül zárult, a jelenlegi struktúra csődje nyilvánvalóvá vált, ám a kivezető útra nincs megoldás. Mindeközben odakint kisebbfajta forradalom zajlott, a világhálón keresztül megszervezett anarchisták és zöld aktivisták könnyűszerrel megbénítottak egy jól működőnek hitt, a világ elé példának állított orginizmust, Seattle városát.
Így tehát készülünk fel az elkövetkező napok műszeretet-áradatára, így lesz ez egészen a karácsonyi vásár befejeztéig. Két adakozási felhívás között azonban gondolkodjunk is: ha már itt világvégéről, tisztességről, szeretetről esett szó, nyúljunk autentikus forráshoz, a Bibliához és ennek alapján háborodjunk fel, vagy éppen mosolyogjuk meg a körülöttünk zajló áradatot: "Te pedig amikor alamizsnát osztogatsz, ne tudja a bal kezed, mint cselekszik a te jobb kezed; Hogy a te alamizsnád titkon legyen; és a te Atyád, a ki titkon néz, megfizet néked nyilván" (Máté evangéliuma 6, 3-4.).
Korbely György

Kártyapénz
B. úrnak általában imponáltak a modernnek mondott élet áldásai és persze azok külsőségei: oldalán mobil fityeg, komputerén esténként a világhálón böngész, tárcája tele ilyen-olyan kártyákkal.
Látva, hogy a honi kereskedelem is az információs társadalomhoz akar tartozni - ha kell, vért izzadva is - B. úr általában nem sok pénzt tartott magánál, éppen csak egy-két ezer forintot. Ez volt B. úr magán-Európája, bár ez utóbbit már másként látja.
Történt ugyanis, hogy hó eleje lévén feleségével kiautózott kisvárosa kedvelt raktáráruházába, hogy beszerezze a háztartásban szükséges és szükségtelen havi tartós fogyasztási cikkeket, mint ahogy ez már a fejlett Nyugaton is szokás. Annak rendje és módja szerint teletömték bevásárlókocsijukat az ilyenkor szokásos hasznos és haszontalan holmikkal, majd besoroltak a pénztár elé. Áru szalagra, vonalkód leolvas, bankkártya átnyújtva.
A pénztáros kisasszony az információs társadalom magabiztos tagjaként lehúzza a kártyát, B. úr beüti a PIN-kódot és vár. A kisasszony újabb kísérletet tesz: kártya be, kód beírva. A határozott szőkeség egyre bizonytalanabb, a leolvasó berendezés ugyanis az istenért nem akar a pénzintézet adatbázisára kapcsolódni. Még három-négyszer megismétlik a kísérletet, mire a pénztáros hölgy kiböki: nincs maguknál annyi készpénz? A válasz persze riadt fejrázás.
Időközben egyre hosszabb sor kígyózik, a vevők felváltva szidják B. úr hülyeségét, az áruház tehetetlenségét, a távközlési cég alkalmatlanságát. Mindeközben B.-ék egyre megszégyenültebben állnak a pénztárnál, hiszen a polcok közt kiskocsival lavírozó távoli szemlélődők - van belőlük jónéhány - csak azt látják, hogy valami gond van körülöttük: Jééé, nem tudnak fizetni!
Végül kompromisszumos megoldás születik: B. asszony ott marad zálogban, B. úr pedig keres egy működő bankautomatát, ami hasonlóan kalandos vállalkozásnak tűnik e késői órán. Útját félórás autókázás után siker koronázza, pénz a zsebben, megtörténik a fizetés, egy órán belül a család túlvan a kellemetlen közjátékon.
Azért egy halk elnézéskérést elmormolhattak volna - mondja hazafelé autózva B. úr, miközben a rádióban valaki az információs társadalomról kezd el beszélni.
Korbely György

Rokkantak országa
Éljen a társadalmi igazságosság! Éljen a szabadság! Éljen az egyenloség! Éljen a testvériség! Éljen a rendszer! Mert ugye mindannyian ezt akartuk?! Miért mindig a kisembereknek, a szegényeknek, az esélyteleneknek kell megszenvedniük a változásokat? Nem hosszú még egy emberölto a tisztes, biztonságos jólét megteremtéséhez egy olyan
embernek, aki egész életében abban a reményben dolgozott, hogy majdan munkája gyümölcsét élvezheti nyugdíjasként? Várhatja. Ha nem bukik fel 62 éves kora elott a munkahelyén, mert ugye mostmár a betegállomány ideje alatt is elküldhetik, és ezért még táppénzre sem nagyon mer elmenni, akkor bármikor számíthat rá, hogy az utcára kerül. Az én apám negyven év munka után lett munkanélküli, ebbol tizenkilenc évet a koolajbányászatban töltött el. Mivel elküldték, mint majdnem mindenkit a cégnél, és bizonyos jogszabályok módosultak, elesett a bányászokat
megilleto nyugdíj kedvezménytol is. A negyven év, különösen az utóbbi
rendkívül nehéz, hóban-fagyban végzett munkával telt 20 év, bizony
rajtahagyta nyomát, és a sok betegség kezeltetésére mostmár van ideje,
sajnos, hálistennek. Orvosi javaslatra, kérte rokkantsági
nyugdíjaztatását, de az orvosi bizottság csak olyan minosítést adott, 50 %-ot, ami ugye közmondásosan az éhenhaláshoz, a gyógyszerre sem elég.
Valószínuleg nem voltak jól megkenve a kerekek. Holott például tokeerosebb, kevesebb viszontagságnak kitett emberek, megfelelo helyen és idoben befektetett összeggel játszi könnyedséggel biztosíthatják maguknak a biztos jövedelmet, nem is beszélve arról, hogy egyes testületeknél, megbukott 38-40 éves embereket "kényszernyugdíjaznak". Éljen az egyenloség! Ez hasonló ahhoz a helyzethez, hogy helyzetük javítására csak annak van esélye eredményes sztrájkot folytatni, aki stratégiai ágazatban dolgozik. Egy ilyen embernek, aki végigdolgozta az életét, abban a hitben, hogy a jövojéért, és másokért is dolgozik (holott mint kiderült csak néhány, vagy inkább jó sok ingyenélo, haszonleso, gerinctelen emberért, többek között a privatizáció "kedvezményezettjeiért"), ki ad válaszokat jövoje kérdéseire, ha olyan felháborító ügyekre sincs megnyugtató válasz, hogy hová tunt az olajszokítésbol származó jogtalan jövedelem, amely 10 év alatt az ország 10 évi költségvetésének több mint 20 %-át jelentette, vagyis egy évi költségvetés, jelenlegi értékének két és félszeresét? Ha a parlamentben is elbagatellizálnak, elütnek viccel olyan, a politikusok anyagi érdekeltségeit érinto dolgokat, amelyek jogtalanságáról a közvélemény meg van gyozodve? Meddig hihetik a politikusok azt, hogy nem látunk át a szitán, mikor olyan dolgok derülnek ki, mint a Postabankos VIP ügy, amikor az a képviselo, aki kihasználta az ebben rejlo lehetoséget, nem pazarolva az energiáját etikai kérdéseken való töprengésen, és csak a botrány kipattanásásakor volt hajlandó lemondani a jogtalan kedvezményrol, még mindig a parlamentben ül. Vagy a garázda, kábítószert fogyasztó képviselo, aki szintén nem mondott le. Mondja valaki, hogy a politikai karrier nem jelent anyagi elonyöket, azért nem ragaszkodnak hozzá! Igaz?
Éljen az egyenloség! Csak akkor léphetnénk valamennyien elore a jólét felé, ha a politikának esélye sem volna összefonódni a gazdasági érdekekkel, ne adj Isten, a szervezett bunözéssel! Az én apám mindenesetre köszöni, hogy dolgozhatott! Éljen a testvériség!
Kiss András

Vissza a címlapra

Korábbi Vélemények