Háziorvosunk az antidohányos törvényről
cigi.gif (12746 bytes)Hétfőtől lép életbe az a nemdohányzók védelméről és a dohánytermékek fogyasztásának, forgalmazásának egyes szabályairól szóló törvény, amely nézetem szerint túlzás nélkül nevezthető az előkészítetlensége és a szankciói miatt brutálisnak.
Úgy vélem a jómodort nem tudja az ÁNTSZ felügyelni. Jóérzésű pedagógus eddig sem dohányzott a tanítványai, orvos a betegei előtt. A vendéglátó helyekre vonatkozó rész "vendéglátó helyeken, ahol nem, vagy csak kiegészítő jelleggel fogyasztható hideg- és melegkonyhai vagy cukrászati termék" szintén tilos a dohányzás. Azt hiszem a füstös kocsmák nem fognak sem megszűnni sem bezárni.
Magam ezt az amerikai, orosz, és magyar alkoholtilalomhoz tudom csak hasonlítani. Arra gondolok amikor az üzletekben és vendéglátóhelyeken nem lehetett alkoholt kapni reggel 9 óra előtt. Emlékezetem szerint azt a rendelkezést is kijátszották és ezért vissza kellett vonni.
Nem a céllal van tehát baj, az valóban fontos, hogy a fiatalkorúak ne szokjanak rá a cigarettára és a drogra, hiszen a fiatal szervezet számára méginkább károsak ezek. A tiltást ilyen formáit nem látom eléggé célravezetőnek. Értelmes nevelés, a felnőttel példamutatása az USA-ban, Japánban remek eredményeket hozott, ott már szégyen ha valaki dohányzik. Ettől a mai magyar közgondolkodás távol áll, úgy vélem a nemdohányzók érdekeit, -amelyek védelme valóban jogos, nem lehet ilyen adminisztratív eszközökkel hétfőtől megvédeni. Ehhez a médiák segítségetől a veszélyeztetett korcsoport személyes tájékozatásáig sokat kell tenni, a Magyar Közlöny önmagában kevés lesz.

Dr. Hanyecz Vince

Hepatitis B vírus elleni védőoltás

A téma aktualitását az adja, hogy ebben a hónapban (októberben) kapják az általános iskola nyolcadikos tanulói az új oltási rendnek megfelelően a első Hepatis B elleni védőoltást. A teljes védettség kialakítása három oltásból áll, egy és hat hónap múlva szükséges a még egy-egy oltás.

Mi az a hepatitis B?

hapatitisb.jpg (41390 bytes)Olyan vírus által létrejött májgyulladás, mely az esetek kis százalékában a fertőző betegség kialakulásakor is lehet halálos kimenetelű, más esetekben krónikus májelégtelenséghez vezethet, és kimutatottan a májrákok jelentős részéért felelős. A megbetegedettek csak tünetileg kezelhetők, speciálisan a vírusra ható készítmény nem áll rendelkezésre, ezért a megelőzés kiemelkedő fontosságú.
A betegséget okozó vírus a fertőzött egyén vérével terjed, leggyakrabban szexuális úton. A vírust tünetmentesen is hordozzák egyébek úgy, hogy erről magunk sem tudnak, miközben a fertőzést továbbadhatják, hiszen átmentileg tünetmentes vírushordozás lehetséges! Becslések szerint Magyarországon 100.000 ember hordozza ezt a vírust.
Ezért döntött úgy az egészségügyi vezetés, hogy a legveszélyeztetettebb korosztály számára a már eddig is kapható védőltást ingyesen elérhetővé teszik. (A három oltás ára több. mint 15.000 Ft) Ezzel az oltott korosztály gyermekei sem kapják meg a terhesség során a betegséget, aminek megelőzése eddig folyamatos szűrővizsgálattal volt csak lehetséges.

Veszélyes-e az oltás?

Természetesen az oltás veszélye minimális, hiszem az oltóanyagot nem emberi vérből készítik, így azzal sem AIDS, sem bármilyen más virust nem adhatnak be. A hepatitis B virus felszíni antigénjét élesztősejtekkel termeltetik meg, ezt hívják recombináns gén technológiának. Ezen antigén ellen fog a szervezet ellenanyagot termelni.
Ellenjavallatot csak az oltóanyag valamely össztevőjére való túlérzékenység jelent, nagy betegeganyagon végzett megfigyelések során enyhe helyi érzékenységen, fájdalmon kívül mellékhatás (izomba adandó) gyakorlatilag nem fordult elő.

Az idén bevezetett kötelező védőoltás a jelenlegi korosztályon kívül ajánlott még a leginkább veszélyeztetteknek:

Ezen a potenciálisan súlyos kimenetelű betegség megelőzése tehát lehetséges!

dr. Hanyecz Vince

Vissza a címlapra

Korábbi Cyberdoki-cikkek

Dr. Hanyecz Vince honlapja