A BÉKÉS MEGYEI NAP és a Viharsarok Online informatikai melléklete
2002. 01. 09.

Megjelenik kéthetente - szerkeszti Korbely György
Virtuális változat 


Olcsóbb internet: az áttörés elmaradt
2002. január 9. 22:00
Immár bizonyosnak tűnik, hogy elmaradt a várt áttörés a telefontarifák terén, különösen igaz ez a modemes internetelérésre. Annak ellenére csalódottak az internetezők, hogy immár hatósági tarifákkal mérnek a szolgáltatók, s működik a költségmegosztás rendszere is. A december utolsó napjaiban megjelent rendelet szerint a nappali időszakban (hétköznap 7 és 18 óra között) áfa nélkül 4,88 forintos (áfával 6,10 forintos), míg a kedvezményes időszakban pedig 2,60 forintos (áfával 3,25 forintos) percenkénti távközlési díj számítható fel a telefonvonalon történő internetezésre. A percdíjakból az új egységes hírközlési törvény és azt kiegészítő bevételmegosztási rendelet nappal 30 százalék, a kedvezményes időszakban a nettó percdíjakból pedig 10 százalék illeti meg az internetszolgáltatót. Információink szerint a számlázás módja is megváltozik: immár egy számlára kerül internetezés összes költsége, melyet az ISP (internetszolgáltató) bocsát ki, majd ő továbbítja a telefondíjat - visszatartva saját 10, illetve 30 százalékát.
Mindez csak első hallásra jelent könnyebbséget a főként otthonról internetezőknek, hiszen nem nehéz észrevenni, hogy az éjszakai tarifák óránként 185 forintra emelkednek az eddigi 144 helyett. Kétségtelen: a nappali díjak csökkenése tekintélyes - 489,60 ról 366 forintra óránként -, azonban az internetezési szokásokat tekintve kis esély van a csökkenésre, sőt nem kizárt, hogy többe kerül majd a világháló használata.
Mindezek persze csak a maximumot jelentik, a hatósági tarifa alá mehetnek a szolgáltatók, kérdés, hogy ezt megteszik-e. Éles verseny esetén minden bizonnyal. A távközlési liberalizációból logikusan következő versenynek azonban egyelőre se híre, se hamva.

Korbely György

Játszani is engedd...
2002. január 9. 22:00
Hát igen, a játékok. Kevés szó esik róluk (e hasábokon is), azonban nincs az a felhasználó, aki ne töltene több-kevesebb időt ezek bűvölésével, a szülők, a tanárok, no és a munkahelyi vezetők, rendszergazdák nem kis bosszúságára. Most enyhítünk mulasztásunkon, amikor ismertetjük 2001 legjobb számítógépes játékait, melyek rangsorát az egyik legpatinásabb játékmagazin, a Game Spot olvasói állították össze szerte a világból, magyarul pedig az Index informatikai rovata hozta nyilvánosságra.
A lista a következő:
1. Serious Sam: The First Encounter;
2. Max Payne;
3. Civilization III;
4. Return to Castle Wolfenstein;
5. Commandos 2:Men of Courage;
6. Dark Age of Camelot;
7. Black & White;
8.NASCAR Racing 4;
9. Operation Flashpoint: Cold War Crisis;
10.Wizardry.
A komputeres játékfüggők értékelték a játékprogramok egyéb tulajdonságait is. A szavazatok alapján a legjobb zene a Tropico-é, a legjobb hangokat a Clive Barker's Undying-ből lehet kicsiholni, a legjobb sztorit pedig Anachronox fejlesztői alkották. 3D grafika kategóriában a legendás Wolfenstein legújabb verziója bizonyult a legtetszetősebbnek, míg a legszebb művészi grafika a Clive Barker's Undying-é. Mesterséges intelligencia kategóriában a Black & White bizonyult a legjobbnak, míg a legtöbb újítást a Shattered Galaxy-ben fedezték fel a játékosok.
További eredmények: a legjobb egyjátékos akció: Max Payne; többjátékos akció: Return to Castle Wolfenstein; kaland: Myst III:Exile; legjobb autós játék: NASCAR Racing 4; egyjátékos szerepjáték: Wizardry 8; többjátékos szerepjáték: Dark Age of Camelot; sci-fi szimulátor: Independence War 2: Edge of Chaos; szimulátor: IL-2 Sturmovik; sporttémájú játék: FIFA Soccer 2002; legjobb egyjátékos stratégia: Civilization III; többjátékos stratégia:Shattered Galaxy.
Természetesen a negatívumokra is rákérdeztek a magazin kérdőívének szerkesztői. Ennek megfelelően az év legnagyobb csalódása a Ruins of Myth Drannor volt, az év legrosszabb játéka pedig Survivor: the Interactive Game.


(MS)as és a légy
2002. január 9. 22:00
A sas nem kapkod legyek után - tartja a régi mondás, most azonban úgy látszik, mégis. A világ leggazdagabb embere által irányított, a világ legnagyobb vállalataként jegyzett Microsoft ugyanis ugyanis perre készül egy kis magyar cég, a Multiráció Kft. ellen. Az ok: a társaság piacra dobta MagyarOffice elnevezésű, rendkívül olcsó irodai csomagját, amely egy-két csicsától eltekintve hasonló tudással bír, mint a méregdrágán megvásárolható Microsoft Office, sőt kezeli is annak fájljait.
A cég amerikai központja egy multimenő ügyvédi irodát bízott meg azzal, hogy alázza porig a kis céget. Az órás arra hivatkozik, hogy magyar versenytársa megtéveszti a fogyasztókat, hiszen a hazai fejlesztésű irodacsomag logója kísértetiesen hasonlít az MS Office logójához. A kis cég ezt vitatja ugyan, hiszen csak színbeli azonosságot ismernek el (az office kifejezés nem védett, számos irodai program viseli ezt a nevet, lásd StarOffice), de a félreértések elkerülése végett azonban honlapjukon és a további kiadásokban az egyik "díszítőelemet" kifehérítették. A program potom 18 ezer forintért továbbra is megvásárolható, de a sas továbbra is ott kering a szaküzletek felett...


Jótanácsok Windows-felhasználóknak
2002. január 9. 22:00
Hogyan előzhetük meg a modemes vonalszakadásokat? A leggyakoribb ok, hogy a hívó és a fogadó gépek modemei a kapcsolat kezdetén, összefütyüléskor "állapodnak meg" a protokollban és a sebességben, de később ezen már nem tudnak korrigálni. Célszerű a modemnek kiadni egy olyan parancsot, amellyel maximálható a sebesség, így nem fogja túlkalkulálni magát, illetve marad némi tartalék is, ha netán romlana a vonali minőség.
1. Nyissuk meg a Start -> Vezérlőpult -> Modemek -> Tulajdonságok -> Kapcsolat adatlap.
2. A Speciális -> Különleges beállítások mezőbe írjuk be a következő parancsokat, saját rendszerünktől függően:
- AT+MS=12,1,32000,42000 (digitális vonal, V.90)
- AT+MS=56,1,32000,42000 (digitális vonal, K56Flex)
- AT+MS=11,1,300,33600 (analóg vonal, V.34)
*
Hogyan tiltsuk le a CD automatikus indítását?
Sokaknak okoz bosszúságot, ha egy kompaktlemezt a behelyezésekor az azonnal beindul. A probléma a következőképpen iktatható ki.
1. A Registry Editorral nyissuk meg a HKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/CurrentControlSet/Services/CDRom nevű kulcsot.
2. Az AutoRun nevű, DWORD típusú bejegyzés értékét változtassuk 0-ra.
*
Gyorsabb fáljkezelés és futtatás hálózaton
Sok esetben tapasztaljuk, hogy rendszerünk alapértelmezett beállítása miatt pontosan 30 másodpercet kell várnunk arra, hogy elérjük a megosztott fájlokat a hálózaton keresztül.
Az ezt előidéző beállítás némi ügyességgel megváltoztatható.
1. A Registry Editorral nyissuk meg a
HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/Windows/Current Version/Explorer/RemoteComputer/NameSpace nevű kulcsot.
2. Töröljük a {D6277990-4C6A-11CF-8D87-00AA0060F5BF} nevű kulcsot.
(forrás: Terminál, PC World)


Mobil hírek, trendek
2002. január 9. 22:00
Az országos lefedettségű készenléti kommunikációs rádióhálózat (TETRA) kiépítésére meghirdetett pályázat mindkét jelöltjével megkezdik a szerződéskötési tárgyalásokat a Magyar Posta Tetra Rt. Igazgatósága döntésének értelmében. A posta szakértői testülete a pályázati anyagok áttekintése után úgy véli, hogy mindkét jelentkező - a Nokia és a Motorola - eleget tett a pályázati kiírásnak. A szakértői testület azért tett az igazgatóságnak mindkét jelölt esetében tárgyalási javaslatot, hogy annak keretében lehetőség nyíljon a versenyeztetésből származó előnyök kiaknázására - szól a hivatalos indoklás.
*
A Pannon GSM előfizetői 90-es körzetszámú tartalomszolgáltatóktól emelt díjas SMS-ben kérhetnek le különböző információkat. A január 10-én indult szolgáltatás keretében jelenleg két cég tartalma elérhető, az ügyfelek zenéket, operátorlogókat, képüzeneteket vásárolhatnak az SMS díjáért. A 90-es hívószámok a számlás előfizetők számára is kizárólag egy előre feltöltött egyenleg terhére hívhatók.
*
Tavaly év végén összesen 37 millió francia rendelkezett mobiltelefonnal, ami 61,6 százalékos telítettségnek felel meg. Három hónappal korábban - az év végi karácsonyi forgalom előtt is - csak 57,6 százaléknak volt mobiltelefonja. Tavaly a francia mobilpiac bővülése az előző évhez képest. A napokban publikálták az ukrajnai adatokat is: itt mindössze kétmillió 250 ezer embernek van mobilja, ám ez is 160 százalékos növekedést jelent a 2000-es évhez képest.
*
A Motorola és a Freeplay Energy Group kifejlesztett egy olyan FreeCharge névre keresztelt új akkumulátort, amely tekeréssel tölthető fel. 45 másodperces betekeréssel nagyjából 5 perces beszélgetési időt, vagy néhány órányi készenléti idő nyerhető, további tekeréssel az akkumulátort lehet tölteni. A FreeCharge-on egy jelzőfény villog, amely megmutatja, hogy mennyire töltődött fel, illetve mutatja az optimális tekerési sebességet is. A szerkezet a megtermelt áramot vészhelyzet esetén a működés fenntartására fordítja, ám a telefon akkuját is lehet vele tölteni, sőt maga a FreeCharge is képes áramot tárolni. A Motorola márciusban 65 dolláros áron dobja piacra a Freecharge-ot.
*
A laposkijelzős új iMac-sorozat mellett Steve Jobs elnök bemutatta az új iBook noteszgépeket és iPhoto fényképkezelő szoftverét is. A legolcsóbb iBook árát 1299-ről 1199 dollárra mérsékelték, míg az 1499 dolláros modell kapott egy CD-úraíró/DVD-olvasót, az 1799 dolláros darabot 12,1 inches kijelző helyett ezentúl 14 inchessel szállítják. Az új modell 600MHz-es PowerPC G3-mas processzorral, 256MB memóriával, 20GB-os merevlemezzel és CD-RW/DVD kombinációval veri a korábbi példányokat.
*
A tavalyi karácsonyi hardvereladások minimálisan, de meghaladták a 2000-es forgalmat főként az olcsó noteszgépeknek köszönhetően, állítja az NPD Intelect. A piackutató cég szerint november 25 és december 24 között a csökkenő PC-eladásokat némileg ellensúlyozták a noteszgépek. Az NPD bíztató jelnek értékelte, hogy míg az asztali gépek eladása tavaly októberig 30 százalékkal csökkentek, karácsonyig csak 10 százalékot rontottak a tavalyi számokhoz képest. A noteszgépek forgalma októberig 9 százalékot csökkent, ám az ünnepek idején 5 százalékos növekedésbe fordultak az eladások.
*
Egy hete bemutatták a Nokia 6340-et. A világ vezető mobiltelefon-gyártójának számító finn vállalat új modellje GSM és az USA-ban honos TDMA szabványú infrastruktúrával is használható. A Nokia 6430 emellett WAP-böngészővel és elektronikus vásárlást lehetővé tevő alkalmazással is rendelkezik.


Hasznos címek - Magyarok a világban
Erdély
Transindex portál - www.transindex.ro
Csíki Székely Krónika - clmc.topnet.ro/tortenelem/csikikronika.html
Erdélyi Napló - hhrf.org/erdelyinaplo
Gyergyói Kisújság - www.server.ro/users/kisujsag
Hargita Népe - www.topnet.ro/hargitanepe
Háromszék, független napilap - www.3szek.ro
Krónika, közéleti napilap - www.kronika.dntcj.ro
Romániai Magyar Szó - www.hhrf.org/rmsz
Szatmári Friss Újság - www.hhrf.org/frissujsag
Székely Hírmondó - www.hhrf.org/szekelyhirmondo
Tasnádi Tükör - www.hhrf.org/tasnaditukor
Nagyváradi Állami Színház - www.szinhaz.hu/szigligeti
RMDSZ honlapja - www.rmdsz.ro
Csángó magyarok - www.csango.hu
Erdélyi honlapok gyüjteménye - www.erdely.com/webring

Nyugat-Európa
BBC magyar oldal - www.bbc.co.uk/hungarian
Hollandiai Magyar Szövetség - www.federatio.org
Egy magyar Párizsban - www.multimania.com/magyarthun
Németországi Magyar Szervezetek Szövetsége - www.buod.de/H/kere-h.htm
Genfi Magyar Egyesület - www.ahg.ch

Egyesült Államok
Amerika Hangja rádió - www.voanews.com/hungarian
Dallasi Magyar Szó - home.flash.net/~igazda/index_hu.htm
Magyar Öregdiák Szövetség - www.hhrf.org/bessenyei/magyar.htm
Magyarok az Angyalok városában - lahungarians.com
Massachusetts-i Egyesület - www.epixmed.com/hunsocma
Magyarok az USA-ban - parizs.tripod.com/usa

Felvidék
'Szlovák rádió magyar oldala - www.slovakradio.sk/patria/magyar/index.html
#pamacs - Chat-oldal - www.linuxee.sk/~pamacs
Szálláskínálat Szlovákiában - www.limba.sk/index.php?idjaz=7
'FÓRUM - társadalomtudományi szemle - www.salamon.sk/forum/szemle.html
IFI magazin - www.hhrf.org/ifi
Irodalmi Szemle - home.nextra.sk/madszu/szemle.htm
ÚJ SZÓ online - www.ujszo.com
Magyar Koalíció Pártja - www.mkp.sk/index.php
Csemadok - www.csemadok.sk
Szlovákiai magyar weboldalak - www.magyar.sk/index1.php

Kárpátalja
BeregNET portál - www.bereg.uzhgorod.ua/bereg/hun/index.htm
BeregPress, Kárpátaljai újságok - www.bereg.uzhgorod.ua/beregpress
BeregInfo Online - www.bereginfo.com
Kárpáti Igaz Szó - www.hhrf.org/karpatiigazszo/index.htm
'KMKSZ Magyar honlap - www.karpatok.uzhgorod.ua/index2.html

Délvidék
Népújság, muravidéki hetilap - www.nepujsag.8k.com
Új Magyar Képes Újság - www.hhrf.org/umku
Horvátországi magyar szervezetek - jagor.srce.hr/maho/szrvztk.htm
B92 rádió magyar oldalai - www.b92.net/archive/m/
Szabadkai Rádió - www.radiosubotica.co.yu/hu
Palicsi Rádió - www.radiopalic.co.yu/MOnama.htm
Hét Nap, vajdasági hetilap - www.szabadhetnap.co.yu
Magyar Szó online - www.magyar-szo.co.yu
Vajdasági Magyar Szövetség - www.vmsz.org.yu
Jugoszláviai magyar oldalak - www.fodacomm.co.yu/yuhu

Vissza a címlapra

Előző inforMánia

Fórum

Támogatóink:

Prakticomp Kft.

Fiprog Kft.

i