Évértékelési láz: a Polgári Frakció 2000-ről
Közleményben értékelte a 2000-es esztendőt az orosházi önkormányzat Polgári Frakciója.
A Volencsik Zsolt frakcióvezető által aláírt anyag négy pontba sűrítve foglalja össze a helyben ellenzékben politizáló fideszes, kisgazda és MDF-es városatyák meglátásait: várospolitika, politika, tájékoztatás és idei várakozások, törekvések.
(Az értékelés teljes szövege itt >>>)
A Polgári Frakció valamennyi, a város fejlődését elősegítő kezdeményezést konstruktív módon támogatott, beleértve a bevételek növelését, a munkahelyteremtést, az idegenforgalom fellendítését és a bérlakás-program megvalósítását célzó döntéseket - tartalmazza a városértékelés megjegyezve, hogy nem tudtak egyetérteni az intézményszűkítéssel, az OMTK ellehetetlenítésével, valamint azokkal a - meg nem nevezett - többletforrás-felhasználásokkal melyek a helyi konzervatívok szerint szűk csoportérdekeket szolgálnak. Ugyancsak értetlenül szemlélik, hogy a város szocialista polgármestere "érthetetlen és értelmetlen kirohanásokat produkál a megyei közgyűlés vezetőivel és a köztársaság kormányával szemben".
A belső ügyekről szólva a frakció megállapítja, hogy bizonyos kérdésekben nem képviseltek egységes álláspontot a tagok, ám ezt a demokrácia velejárójának tekintik, szemben a többségben lévő baloldali koalícióval, melynek tagjai korábbi álláspontjukat is felülvizsgálva, fegyelmezetten szavaznak. Mindennek hátterében a közlemény kibocsátói szerint a közvélemény számára nem látható háttéralkuk húzódnak meg.
A tájékoztatásban fontos szerepet betöltő ingyenes helyi lap munkatársaira érzékelhető nyomás nehezedik Volencsikék szerint, ezért annak objektivitása megkérdőjelezhető. Éppen ezért a helyi ellenzék továbbra is nagy hangsúlyt helyez a közvéleménnyel való közvetlen kapcsolatra, elsősorban lakossági fórumok tartására.
A közelgő választásokra való tekintettel a frakció a politikai villongások fokozódására számít, mindkét oldalról. Ezzel együtt a koalíciós pártok továbbra is korábbi markáns politizálását kívánja folytatni, azaz hangot ad ellenvéleményének, ha erre szükség lesz, de konstruktivitásukat sem adják fel: "továbbra is támogatunk minden olyan kezdeményezést, amelyek összhangban vannak a kormányzati törekvésekkel. Különös tekintettel a fiatalok lakáshoz jutására, a közalkalmazotti bérek rendezésére és a város értelmiségi rétegének megtartására irányuló városi ösztöndíjak összegének emelésére."
Korbely György