Perújrafelvétel a Farkas Helga-ügyben?
2002. március 12. 23.00
Újabb fordulat várható egy országos vihart kavart orosházi ügyben: a Farkas Helga elrablásával és meggyilkolásával vádolt Csapó József ügyvédje perújrafelvételre készül. Jován László új tanúkat, illetve egy amerikai igazságügyi szakértői véleményt kíván felvonultatni védence ártatlanságának bizonyítására.
Mint emlékezetes, kis híján tizenegy esztendeje tűnt el az ismert orosházi-szegedi vállalkozó, Farkas Imre lánya. A rendőrség nagyon sokáig nem jutott eredményre, a család pedig minden eszközt - még világszerte ismert parafenoméneket is - bevetett, ugyancsak kevés eredménnyel. Végül a Kovács Lajos vezette "döglött ügyek osztálya" közvetett bizonyítékok alapján helyeztette vád alá a gádorosi Csapó Józsefet. Teóriájuk szerint - amelyet a gyakorlatilag az ügyészség és a bíróság is osztott - a Jokó becenévre hallgató Csapó bűntársával, az időközben gyilkosság áldozatául esett Juhász Benedekkel együtt rabolta el a lányt az édesapától remélt váltságdíj reményében, ám miután az akció sikertelennek bizonyult, végeztek a diáklánnyal. Ugyanezen álláspont szerint Juhászt is bűntársa gyilkolta meg, félve, hogy az kiadja közös titkukat.
Az elsőfokú bíróság bűnösnek találta Csapót a rárótt bűncselekményekben, és életfogytiglani fegyházbüntetésre ítélte, míg a Legfelsőbb Bíróság Juhász meggyilkolását nem látta bizonyítottnak, így tíz évre mérsékelte a büntetést.
- Szándékosan a perújrafelvételre törekedtem - nyilatkozta a Magyar Nemzetnek a napokban Jován László ügyvéd, aki egyebek közt Tocsik Mártát is védi. Álláspontja szerint ez több ok miatt is indokolt: több tanút - aki esetleg Csapó mellett érvelt volna - nem hallgatott meg a bíróság, továbbá kétség merült fel a bizonyítékként felhasznált hangfelvétel (mely azt a beszélgetést rögzíti, melyben a zsarolók pénzt követelnek Farkas Imrétől) szakértői vizsgálatával szemben. A Magyar Rádió hangmérnökei ugyanis ellentmondásba keveredtek akkor, amikor a nyomozati szakban 70, a bírósági szakban 90 százalékos bizonyosságról beszéltek. Az ügyvéd jelenleg egy Egyesült Államok-beli szakértői véleményre vár, amely megítélése szerint megkérdőjelezi a magyar vizsgálatok hitelességét (mellesleg a tudományos akadémia nyelvészei is kizárták, hogy Csapó vagy Juhász beszél a szalagra). A tanúkkal kapcsolatban pedig azt nyilatkozta Jován a polgári napilapnak, hogy öt olyan tanú meghallgatását kéri a perújrafelvétel során, akik Farkas Helgát eltűnése után látták, de nem Csapó társaságában.
Továbbra is együttműködnek segítőikkel a rendőrök
2002. március 12. 23.00
A tavalyi esztendőt értékelése és az idei feladatok áttekintése szerepelt az Orosházi Rendőrkapitányság, illetve a vele együttműködő szervezetek keddi tanácskozásán. A résztvevők közt voltak a térségi polgárőr szervezetek - szám szerint hat településről -, az orosházi roma önkormányzat vezetői, valamint a megyei horgászszövetség helyi képviselői. Ebbe a körbe tartoznak még a területi vadásztársaságok, illetve a nemzeti park.
A jelenlévők egyetértettek abban, hogy továbbra is szükséges az együttműködés, hiszen bizonyos területeken csakis az önkéntes segítők révén lehet eredményes a bűnüldözés. Abban is megállapodtak, hogy folytatódnak a korábban már eredményesnek bizonyuló közös akciók - tájékoztatta lapunkat Rácz Mihály őrnagy, a kapitányság közrendvédelmi és közlekedési osztályvezetője.
Javultak a rendőrök munkafeltételei
2002. március 08. 22.00
Az Orosházi Rendőrkapitányság 2001-ben teljesíteni a lakosságnak és az elöljáróknak tett vállalásait, bár az eredmények néhány tizedszázalékkal elmaradtak a korábbi esztendő adataitól, igaz, ezek az idei esztendőre áthúzódó sorozatügyek miatt alakultak így - hangzott el pénteken délelőtt a kapitányság állománygyűlésén, melyen a társ szervezetek vezetői mellett részt vett dr. Kurucz Ferenc dandártábornok, megyei főkapitány is.
Dr. Gáspár Lajos alezredes, a kapitányság vezetője egyebek közt hangsúlyozta: a vizsgált időszakban lényegesen javultak az orosházi rendőrök munkafeltételei, beleértve a számítógépes ellátottságot, a gépkocsipark állapotát, s nem utolsó sorban az elhelyezési körülményeket (az állománygyűlésnek a rendőrségi épület közelmúltban elfoglalt új szárnya adott otthont).
Gáspár alezredes elismerően szólt az önkormányzati, illetve a civil kapcsolatokról, melyek elősegítették a hatékony bűnüldöző, -megelőző munkát. A lakosságot irritáló bűncselekménytípusok csökkentek, ennek megfelelően kevesebb például a közterületen elkövetett esetek száma. Ugyancsak visszaszorulóban van a szervezett bűnözés: 2001-ben nem találkoztak a rendőrök erre utaló bűnesettel, mint ahogy nem történt gépkocsilopás, illetve pénzintézet sérelmére elkövetett bűncselekmény sem.
Emelkedő tendenciát mutatnak viszont a vagyon elleni bűncselekmények, ezen belül lakásbetörések, ám ez esetben is elsősorban a lakatlan ingatlanok szolgálnak célpontul. Az intézmények, vállalkozások viszont egyre inkább kezdik felismerni a riasztó- és egyéb jelzőrendszerek telepítésének szükségességét, s ennek meg is látszik a gyümölcse a térségben - hangsúlyozta a kapitány.
Reggeli csattanás
2002. március 06. 23.00
Szerencsés kimenetelű baleset történt szerdán reggel Orosháza egyik legforgalmasabb pontján, a Táncsics utca és a Rákóczi út találkozásánál. A szemtanúk elbeszélése szerint a Rákóczi útról a Táncsics utcára kanyarodó Trabant vezetője nem adta meg az elsőbbséget a szabályosan arra haladó Skodának, melynek következtében összeütköztek. A koccanás során a Trabant egyik utasa, egy idősebb hölgy könnyű sérülésekkel kórházba került.
Régi idők krimije A hullákkal kereskedő közszolgák
2002. március 06. 23.00
A XX. század húszas éveiben egy rendkívül morbid ügy rázta meg a magyar közvéleményt, sőt az ügy hullámai egész Európán végigsöpörtek. Az ügy szereplői nem loptak, csaltak, lányokat futtattak vagy éppen gyilkoltak, hanem - hullákkal kereskedtek.
Az ismeretlen személyazonosságú, illetve a hozzátartozók nélküli elhunytak holttesteit az említett időszakban a törvényszéki orvostani intézetbe szállították, ahol a fiatal medikusok képzését szolgálták. 1922-ben a törvényszéki orvosoknak feltűnt, hogy meglehetősen megcsappant az ide szállított holttestek száma. Gyanújuk akkor erősödött, amikor jelezték nekik kórházi kollégáik: bizony semmivel sem csökkent az elmúlt időszakban a szerencsétlen emberek holttesteinek száma. A professzorok a rendőrséghez fordultak, majd nagyszabású nyomozás kezdődött. A dolgot bonyolította, hogy az egyébként rutinos pesti zsaruknak fogalmuk sem volt, mi ilyenkor a teendő, egyáltalán, mi lehet a rejtély hátterében?
Rövidesen kiderült, hogy a háttérben anyagi érdekeltség húzódik meg, s a szálak jó messzire vezetnek. A nyomozók rájöttek, hogy a Rókus Kórház halottasházának altisztje összejátszik az anatómiai intézet főpreparátorával, H. Lajossal és két közvetlen munkatársával. A bűnbanda tagjai az anatómiai intézetbe szállított holttesteket a lehető legsürgősebben preparálták, aztán ládákba csomagolták, majd a küldeményeket külföldi nagyvárosokba irányították, ahol anatómiai intézetek és magáncégek vásárolták meg őket jó pénzért. Komoly piaci kereslet volt ugyanis a holttestekre, Európában ugyanis ekkor már nem engedélyezték az oktatási és tudományos célú boncolást sem, a hullákat elhamvasztották.
A hullakereskedők nem túl hosszú ideig űzték tevékenységüket, ám mint a nyomozás kiderítette: alaposan meggazdagodtak, hiszen egy-egy hamis vámdokumentációval külföldre juttatott holttestért akár harmincezer koronát is fizettek megbízóik, ami abban az időben meglehetősen tekintélyes összegnek számított. H. Lajos főpreparátor például szegényes otthonát egy Pest környéki családi házra cserélte, melyhez gyümölcsöst is vásárolt.
Az ügy nem csak morbiditása miatt kavart nagy indulatokat, hanem azért is, mert az elkövetők közszolgák voltak, amely a múlt század elején még megbecsült státusz volt. Mindannyiukra súlyos börtönbüntetést rótt ki a bíróság, sőt vagyonukat is elkobozták.
A korabeli sajtó is sokat cikkezett az ügyről. Az egyik legtalálóbb (egyben a legmorbidabb, de hát mit tehetünk, az egész ügy morbid volt) megjegyzés egy pesti bulvárlapban jelent meg: azok a szerencsétlenek, akik életükben talán soha nem hagyták el lakóhelyüket, holtukban Európa legpompásabb városaiba jutottak el: Bécsbe, Párizsba, Londonba. Korbely György
Kondoroson találták meg az elveszett gádorosi fiút
2002. március 06. 23.00
Öt napig kereste családja, illetve a rendőrök K. V. gádorosi lakost. A fiatalember február 25-én iskolába indult el otthonról, ám oda nem érkezett meg. A gádorosi körzeti megbízott március 1-jén akadt rá ismerőseinél Kondoroson, miközben ellenőrizte a fiú lehetséges tartózkodási helyeit.
S. E. pusztaföldvári lakost gyanúsítják azzal, hogy február 25-én a nappali órákban az orosházi kórházban ellopott egy táskát. A fiatalkorú hölgy a belgyógyászati osztályon tévedt meg, amikor egy nagyszénási férfi táskáját vitte magával, benne 22 ezer forinttal és a tulajdonos irataival.
Egy ambrózfalvai testvérpárt gyanúsítanak azzal, hogy február 23-án egy tótkomlósi családi ház tetejéről lefeszítették, illetve elvitték a hullámlemezt. A fiatalkorú J. L és nővére, az ugyancsak fiatalkorú J. I. ellen lopás miatt folyik eljárás.
Körözött bűnözőt fogtak a napokban az orosházi rendőrök. B. S.-t - aki ellen a Győri Városi Bíróság adott ki elfogató parancsot - rutinellenőrzés során fogták el. Ugyancsak a helyi zsaruk érdeme, hogy akció közben értek tetten egy gépkocsi-fosztogatót a napokban. A férfi éppen egy autórádió kiszerelésén dolgozott, amikor a járőrök rajtaütöttek és előállították.
Rablók, garázdák az orosházi utcán 2002.02.20.
19:01:20
Rablás miatt
folyik eljárás Orosházán Cs. T. helyi lakos és két ismeretlen társa ellen.
A három férfi február 12-én hajnalban a város egyik kevésbé forgalmas pontján
megtámadott egy helyi lakost, akit ketten lefogtak, egyikük pedig átkutatta
a zsebeit. A zsákmány kétezer forint készpénz, illetve egy mobiltelefon volt.
A rendõrség egyelõre csak Cs. T.-t tudta azonosítani a rablók közül, õt õrizetbe
vették.
Ugyancsak ismeretlenek
azok a garázdák, akik február 11-én fényes nappal Orosházán megtámadtak egy
fiatalembert. A kis csapat - egyelõre nem tudni, mi okból - se szó, se beszéd
ütlegelni kezdték a férfit, majd a járókelõk közeledtével elszaladtak. Az
ismeretlenek ellen csoportosan elkövetett garázdaság miatt folyik eljárás.
Súlyos testi
sértés miatt indult eljárás a napokban B. Z. pusztaföldvári lakos ellen,
aki az egyik helyi vendéglõ elõtt összeszólalkozott egy ugyancsak pusztaföldvári
férfival, majd alaposan helybenhagyta azt. Az áldozat nyolc napon túl gyógyuló
sérüléseket szenvedett.
Régi idők krimije Az árulkodó bal cipő
2002. február 13. 22.00
Bár a bűntényt profi módon szervezte meg a szerelmespár, egy apróságon azonban
rajtavesztettek. Az ügy Az elővigyázatlan féllábú betörő esete néven vonult
be a magyar kriminalisztika történetébe.
A húszas évek derekán ismeretlen tettesek behatoltak Korbuly Árpád budapesti
ügyvéd lakásába. A hívatlan látogatók 40 ezer koronát és ötszáz dollárt vittek
magukkal. Minden jel arra utalt, hogy a betörők az ajtó felfeszítésével jutottak
be, azonban a detektíveknek már kezdettől gyanús volt a behatolók céltudatossága,
mely a terep alapos ismeretére utalt. Egy személy volt csak, aki ezzel rendelkezett
az ügyvéden kívül, a szobalánya. Ő azonban meglehetősen precíz alibivel rendelkezett:
az adott estét egy étteremben, majd egy külvárosi szállóban töltötte barátjával.
A nyomozók ellenőrizték az alibit, mely tökéletesnek bizonyult, többen igazolták
azt. Sőt az áldozat lakásának házmesterei is eskü alatt vallották meg: a
házba azon a bizonyos vasárnap éjszakán senki nem közlekedett a házban.
A nyomozás megfenekleni látszott, ezért a rendőrök egy újabb fordulóra hívták
össze az ügy szereplőit: a sértettet, a tanúkat és az esetleges gyanúsítottakat.
Mindenki elismételte a maga verzióját: a szobalány azt, hogy kimenője megkezdése
előtt elköszönt az ügyvédtől, majd a randevúra sietett. A szerető, Kucsera
János kereskedő mindezt megerősítette, mint ahogy más szemtanúk is ezt tették,
bár az egész éjszakára természetszerűleg nem tudtak alibit igazolni.
A levegő akkor fagyott meg a rendőrségi kihallgatóhelyiségben, amikor megérkezett
a kifosztott ügyvéd.
- Elnézést kérek a késésért, de cipőt kellett vásárolnom, az én használható
cipőimet ugyanis ellopták, pontosabban azoknak csak a jobb felét.
A rendőrök arcán rövid meghökkenés után felvillant a felismerés és egy emberként
Kucsera Jánosra pillantottak: a férfi ugyanis féllábú volt. Ettől a kereskedő
olyan zavarba jött, hogy nem igényelt különösebb furfangot a kivallatása:
rövid időn belül beismerték mindketten, hogy régóta kitervelték tökéletesnek
vélt bűntényüket. Tudták, hogy az ügyvéd ilyenkor házon kívül tölti az éjszakát,
gondoskodtak a megfelelő alibiről, majd a házat a kerítés felől megközelítve,
a házmesterlakás kikerülésével törték fel.
Kucsera János a börtönben bizonyára ezerszer elátkozta mohóságát, hiszen
a zsákmányolt pénzből nem egy, nem két cipőt, hanem akár egy cipőboltot is
vehettek volna. Korbely György
Lakások, üzletek fosztogatói
2002. február 13. 22.00
Az utóbbi időben számos lakásbetörés ad munkát a rendőröknek Orosházán és
környékén. Betörő járt egyebek közt egy orosházi családi házban, mégpedig
fényes nappal. A még ismeretlen tettes 180 ezer forint értékű aranyékszerrel
távozott. Egy másik helyi családi házból 11 szál kolbásszal és egy festménnyel
távoztak ugyancsak ismeretlen betörők.
Nagy mennyiségű baromfit loptak el ismeretlen tettesek a napokban egy Orosháza
környéki tanyáról. A hívatlan látogatók 40 darab három kilogrammos tyúk mellett
az ott talált libákat, kacsákat és gyöngytyúkokat is magukkal vitték, sőt
15 mázsa tűzifának is nyoma veszett. Az okozott kár 55 ezer forint.
A lakások mellett az üzletek is kedvelt célpontjai a bűnözőknek. A napokban
betörtek például az egyik orosházi régiségkereskedésbe. A hívatlan látogatók
vélhetően lopott kulccsal jutottak be és közel 200 ezer forint értékű antik
dísztárgyat vittek magukkal. Ugyancsak betörők jártak egy közeli mobiltelefon-szaküzletben,
akik tizenhat darab, összesen 350 ezer forint értékű készülékkel távoztak.
Ugyanezen az éjszakán hatoltak be a Jack Daniels Pubba is: innen márkás
italokat és 116 ezer forint készpénzt vittek magukkal.
Garázdák és zsebtolvajok
2002. február 13. 22.00
Egy szilveszteri ügy miatt folyik eljárás egy békéssámsoni férfi ellen. K.
T. a helyi diszkóban megrendezett mulatságon minden különösebb előzmény nélkül
lefejelt majd megrugdosott egy másik helyi lakost. Az áldozat szerencsére
könnyebb sérülésekkel úszta meg, így K. ellen garázdaság miatt indult eljárás
- tudtuk meg az Orosházi Rendőrkapitányság legutóbbi sajtótájékoztatóján.
Az egyik helyi diszkóban verekedett, ezért eljárás indult Sz. Sz. orosházi
lakos ellen. A férfi február 3-án bántalmazott egy ugyancsak helyi fiatalembert,
aki súlyos sérüléseket szenvedett. Zsebtolvajt fogtak a minap Orosházán,
ellenük a helyi kapitányság folytat eljárást. G. A. és G. S. helyi lakosokat
azzal gyanúsítják, hogy a város egyik rosszhírű szakaszán, a Kutasi utcán
egy férfi zsebéből kirántották annak pénztárcáját és mobiltelefonját.
Fosztogattak a biztonságiak
2002. február 6. 23.00
Az őrzésükre bízott értékeket dézsmálták a biztonsági őrök, ezért az Orosházi
Rendőrkapitányság lopás miatt folytat ellenük eljárást. A két gádorosi férfi
közúti ellenőrzés során bukott le.
J. Gy. és P. L. gádorosi lakosok gépkocsijában a rendőrök nagy mennyiségű
élelmiszert találtak. A csomagtartó és az utastér 30 kilogramm pulykacombot,
28 szál pulykakolbászt és három doboz libamájkonzervet rejtett. Ezek származásáról
nem tudtak megnyugtató választ adni, ezért bevitték őket a kapitányságra.
Itt kiderült: a két fiatalember bizonsági őrként dolgozik a helyi baromfi-feldolgozónál,
s a húsféléket innen lopták el.
A kocsiban hét doboz zárjegy nélküli cigarettát is találtak, ezeket a férfiak
a piacon vásárolták, így ez ügyben a VPOP illetékes szervezi nyomoznak.
Csalók, tolvajok
2002. február 6. 23.00
Egy makói férfit csapott be a közelmúltban D. G. orosházi lakos - legalábbis
az Orosházi Rendőrkapitányság a sértett feljelentése szerint erre gyanakszik.
A bonyolult ügy lényege, hogy D. G. meghatalmazást adott későbbi áldozatának,
hogy járjon el nevében egy gépkocsi ügyében. A megbízott saját pénzéből fizetett
be D. helyett több mint hatszázezer forintos tőketartozást, aki ezt nem adta
meg neki, sőt nem is hajlandó erre.
Ugyancsak csalás miatt folytat eljárást az orosházi rendőrkapitányság S.
Sz. orosházi lakos ellen. A férfit egy helyi magánszemély feljelentése alapján
azzal gyanúsítják, hogy egy általa megvásárolt szórakoztatóelektronikai berendezést
nem fizetett ki határidőre. A kár ötvenezer forint.
F. M. tótkomlósi lakost azzal gyanúsítják a rendőrök, hogy egy helyi tanya
műhelyéből ellopott két sarokcsiszoló gépet. A berendezések értéke harmincezer
forint.
Régi idők krimije Hol szorít a
cipő?
2002.02.01. 08:00:50
Az 1920-as évek elején úgynevezett
kényszerkölcsönt vezettek be a magyar-osztrák közös pénzre, s a bankjegyeket
felülbélyegzéssel látták el, s csak ezek minősültek hivatalos fizetőeszköznek.
A kényszermegoldás természetesen megindította a bűnözők agyát is, sőt akadtak
olyan - egyébként korábban tisztes - üzletemberek, hivatalnokok, mérnökök
is, akit a gazdasági kényszer a bűn útjára vitt.
1920-ban egy tavaszi napon az egyik
legnagyobb fővárosi bankból jelentették, hogy nagy mennyiségű hamis bélyezővel
ellátott pénzzel fizettek. Kiderült, hogy 69 ezer koronája nagy részét egy
pesti cipőgyáros, bizonyos Steinfeld hamis bankókban fizette be. A cipőgyárost
mindenki megbízható úriembernek ismerte, ezért kételkedtek, hogy ő áll a
hamisítási ügy mögött, azonban a rendőrök úgy döntöttek: figyeltetni fogják.
Néhány nap után kiderült, hogy Steinfeld
naponta találkozik egy fiatalemberrel az egyik jónevű kávéházban, s e randevúkon
egy-egy boríték rendszeresen gazdát cserél. A fiatalemberről kiderült, hogy
egy Simon nevű fővárosi alkalmazott, aki a találkákat követően egy Királyi
Pál utcai lakásba indul. A figyelés harmadik napján Simon egy huszonéves férfival
jött le a lakásból. Együtt elsétáltak az Emke kávéházba, ahol megvacsoráztak,
és elülbélyegzett ezressel fizettek.
Ennél több bizonyosság nem is nagyon
kellett a rendőröknek: már csak a megfelelő alkalom hiányzott a tettenéréshez.
Erre néhány nap múlva sor is került: lesben állva megvárták a férfi, Czinkotai
Károly elbocsájtott mérnöki rajzoló hazatérését, s amikor éppen ki
akarta nyitni a Királyi Pál utcai
lakás ajtaját, lecsaptak rá. Az albérleti szobában megtalálták a felülbélyegzéshez
szükséges eszközöket, valamint 120 darab felülbélyegzetlen
és 30 darab felülbélyegzett bankjegyet.
A férfi nem látta értelmét tagadni, hiszen minden bizonyíték ellene szólt.
Vallomásában elmondta: kezdetben csak saját pénzét bélyegezte felül, hogy
néhány száz koronáját megmentse a kényszerkölcsöntől, de barátja, Simon jó
üzletet látott a jól sikerült hamisításban, s vállalkozott a bélyegzendő bankjegyek
beszerzésére. Így került a képbe a cipőgyáros, aki az anyagi csődöt elkerülendő
lépett a bűn útjára.
Korbely György
Két hét szobafogság?
2002.02.01. 08:00:50
Két hétig tartottak fogva egy öcsödi
férfit egy orosházi lakásban a közelmúltban, aki kihasználva őrzői éberségét
tudott csak megszökni - legalábbis állítása szerint. Az ügy hátterében családi
viszály áll, a rendőrség személyes szabadság megsértése miatt folytat eljárást.
A Szolnok megyei férfi élettársával, az asszony nőrokonával, valamint annak
élettársával élt közös háztartásban Orosházán. A nyomozás eddigi adatai szerint
a későbbi feljelentő és élettársa, valamint a család többi tagja közt megromlott
a viszony, melynek alapja anyagi eredetű volt. Innen azonban kétféle verzió
feszül egymásnak: a férfi azt állítja, hogy rázárták az ajtót és nem hagyhatta
el a lakást, sőt bántalmazták is fogva tartói. A meggyanúsított családtagok
szerint ilyesmiről szó sincs, a volt élettárs bosszút akar állni rajtuk.
Rendőrségi forrásból úgy tudjuk:
a nyomozást nehezíti, hogy a férfi nem tudja bizonyítani vádjait, sőt állítólagos
bántalmazásáról nem vetetett fel látleletet. Ugyancsak bonyolítja a helyzetet,
hogy miután elhagyta a lakást, azonnal Öcsödre utazott, s csak a területi
rendőrkapitányságon tett feljelentést.
Orosházi hírmix
2002.02.01. 08:00:50
Két Rolex óra volt a zsákmánya annak
az ismeretlen tettesnek, aki a napokban feltört egy autót egy orosházi parkolóban.
A gádorosi sértett kára kétmillió forint.
*
Közel félmillió forint értékű ékszert,
valamint készpénzt loptak el ismeretlenek egy orosházi lakásból. Az ismeretlen
tettes a lakástulajdonos szerint álkulcs használatával jutott be.
*
December 28-a és január 18-a között
ismeretlen tettesek leszedték egy tótkomlósi hétvégi ház tetőszerkezetéről
az össze hullámpalát. A tulajdonos kára 300 ezer forint.
*
Nem mindennapi lopási ügy hever
az orosházi nyomozók előtt: egy asszony azért tett feljelentést volt élettársa
ellen, mert az állítása szerint ellopott tőle három darab 40 kilogrammos
süldőt. A kár 60 ezer forint.
*
Ritkán indul eljárás női ittas vezető
ellen, most azonban Orosházán ez történik. N. S.-né helyi lakos a nyomozás
eddigi adatai szerint alkoholos állapotban ült a volán mögé, míg a város egyik
forgalmas pontján, a Könd utcán meg nem állították a rendőrök.
*
Hamis adásvételi szerződéssel iratta
át Mercedes tehergépkocsiját B. F. nagyszénási lakos, ezért okirathamisítás
miatt indult ellene eljárás. A nyomozás az APEH megyei igazgatósága jelzését
követően indult meg az orosházi kapitányságon.
*
Két és fél kilométernyi aluminium
vezetéket loptak el ismeretlen tettesek Nagyszénás külterületén egy DÉMÁSZ-hálózatról.
Az ismeretlen � és vélhetően hozzáértő � tettesek másfél millió forintos kárt
okoztak.
Régi idők krimije
Az álarisztokrata esete az álénekesnővel
2002. január 24. 09.00
A szerelem okozta a
huszadik század elejének egyik legismertebb nemzetközi szélhámosának vesztét,
aki nem is akárkibe szeretett bele, hanem abba a rendőrnőbe, aki csapdát
állított neki.
Sipos József, a megnyerő
modorú és vonzó külsejű magyar szélhámos Európa-szerte szedte főúri áldozatait.
Módszere végtelen egyszerű volt: az unatkozó, férjük által elhanyagolt, vagy
éppen kalandvágyó egyedülálló dámákat az ujja köré csavarta, majd odébbállt
pénzükkel, ékszerükkel, vagy egyszerűen csak élősködött egy darabig a nyakukon,
többnyire lord Lingskey, Chetan márki, vagy éppen Bontorillé gróf álneveken.
Éppen egy londoni szállodában
pihente ki hódításainak fáradságát, illetve élte fel friss zsákmányát, amikor
a recepción egy orosz énekesnővel ismerkedett meg. A szigetország fővárosában
járatlan hölgy hamar a bizalmába fogadta, sőt milliókat érő ékszereit szeme
láttára helyezte el a bankban. A szélhámos természetesen amint tehette, viaszmintát
vett a széfkulcsról, s várta a megfelelő pillanatot.
Ez azonban váratott
magára, hiszen a pár egyre jobban összemelegedett, az álarisztokrata férfit
pedig eddig nemigen tapasztalt érzés kerítette hatalmába. Ezért igyekezett
kihasználni az együttlét minden percét. Igazi románc alakult ki az énekesnő
és az annyi női szívet összetörő férfi között, talán mert az asszony sokkal
hűvösebbnek, tartózkodóbbnak bizonyult, mint a korábbi hódítások naiv áldozatai.
Sőt, néhány nap múlva Sipos József célzásokat tett a házasságra is - ezúttal
tiszta szívből.
"Egyik este az Apolló
páholyában szerelmes csókokkal árasztottam el gyönyörű, hófehér kezét. azután
egy másik nap este, amikor az ajtaja előtt elbúcsúztunk, oly sokat ígérően
mosolygott� Másnap már egy kis otthonról is beszéltem neki, ahol majd élnék,
ha egyszer rászánom magam a házasságra. Ő felnevetett, és kételkedve azt mondta:
A házasságot nem magának találták ki, márki!" - emlékezett vissza egy korabeli
újság lapjain.
A fordulat egy ragyogó
délutánon történt meg: a Hyde parkba indultak lovagolni. Egy kietlen szakaszon
a férfi leugrott lováról és színpadias mozdulattal az énekesnő elé térdelt:
legyen a feleségem! Válasz helyett azonban két ostorcsapást kellett elviselnie,
a bokrok mögül pedig két detektív ugrott elő és megbilincselték: megvagy!
Kiderült, hogy a Scotland Yard ügynöke volt az "orosz énekesnő", akinek későbbi
karrierjét alapozta meg a nemzetközi szélhámos leleplezése.
Korbely György
A bíró szerint a tolmács alkalmatlan Elnapolták a gyilkossággal
gyanúsított ukránok büntetőperét
2002. január 22. 09.00
A tolmács alkalmatlanságára
hivatkozva egy hétfőn megkezdett tárgyalást napolt el a Békés Megyei Bíróság
egyik büntetőtanácsa. Az ügyészség a perben azzal vádolja az ukrán Szergej
Kupinszkijt és Igor Kovalenkot, hogy 1999 novemberében egy piachoz közeli
békéscsabai lakásában előre kitervelten, nyereségvágyból megölte és kirabolta
G. Ilonát és albérlőjét, Gy. Györgynét.
Az ügy érdekessége,
hogy tavaly decemberben azért napolta el ugyanez a büntetőtanács a per tárgyalását,
mert a vádlottak elmondták: bár ukrán nemzetiségűek és ukrán állampolgárok,
ám az anyanyelvük az orosz, így az ukrán nyelvre lefordított vádiratot nem
értik tökéletesen. A hétfői tárgyaláson többször felmerült a kétely a bíróban,
hogy a szó szerint és szabatosan adja-e vissza az elsőrendű vádlott vallomását
a tolmács. A tanácsvezető bíró kérdésére a fordító elmondta: a hetvenes években,
a Szovjetunióban szerzett diplomát, ehhez hozzátette, legutóbb két évvel
ezelőtt végzett szinkrontolmácsolást.
Baur Péter, a Békés
Megyei Bíróság elnökhelyettese, sajtószóvivő érdeklődésünkre elmondta: általában
bírósági végzés után az Igazságügyi Minisztérium szakértői névjegyzéke alapján
rendelik ki a tolmácsokat. Emellett figyelembe veszik, hogy nyomozati szakban
kik segítették fordításukkal a rendőrség munkáját. A bírósági szóvivő megjegyezte,
nemegyszer az ügyvédek kérik a fordítást végző szakember alkalmatlanságának
megállapítását. De volt olyan eset, amikor egy iráni kamionsofőrhöz kihívott
perzsa tolmács maga jelezte, hogy másik nyelvjárást beszél, mint a vádlott,
ezért megbízatásának nem tud eleget tenni.
B. T.
Egy gyulai emberrablás története Két férfi, egy eset
2002. január 21. 22.00
Már hírül adtuk,
hogy az elmúlt év decemberében, hogy a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság
meghallgatása után őrizetbe vette, majd a Békéscsabai Városi Bíróság előzetes
letartóztatásba helyezte Sólyom Sándor budapesti pénzügyi vállalkozót. Nem
másról, mint az időközben megszűnt Falcon Bróker Kft. volt tulajdonosáról
és az Újpesti Torna Egylet (ÚTE) labdarúgó-csapatának egykori legfőbb támogatójáról
van szó, akinek nevét az utóbbi időszakban a HVG és néhány országos napilap
többször összefüggésbe hozta az ÁPV Rt. nemrégiben kinevezett vezérigazgatójával,
Pomázi Csabával. Hajdú Antal ezredes, bűnügyi igazgató érdeklődésünkre elmondta:
Sólyom ellen emberrablásban való bűnsegédi részvétel gyanúja merült fel.
A két részletben "kiegyenlített" váltságdíj nagysága valamelyest meghaladta
az 53 millió forintot, amit egy gyulai ügyvéd szurkolt le - értesült lapunk.
"Tavaly nyáron hallottunk valamit arról, hogy P. Sándort elrabolták, de nem
vettük túlságosan komolyan, mert tudtuk: vele minden, és annak az ellenkezője
is megtörténhet" - mondta érdeklődésünkre egy neve elhallgatását kérő jó
nevű Békés megyei ügyvéd kollégájáról.
Hajdú Antal ezredes,
a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi igazgatójától megtudtuk: tavaly
semmilyen hivatalos tájékoztatót nem adtak ki arról, hogy saját feljelentése
nyomán tett vallomása szerint élettársával, valamint barátjával együtt elrabolták
és fogva tartották ismeretlen elkövetők dr. P.-t, akitől nagy összeget csikartak
ki. A nyilvánosság mellőzésére - emlékezett vissza az ezredes - az ügyvéd
személye és az ellen folyó büntetőügyek miatt volt szükség. A bűnügyi igazgató
elmondta, hogy a nem mindennapi ügyben a történtek után egy hónappal tett
feljelentést a sértett ügyvéd, így forrónyomos nyomozásra esélyük sem volt.
Ötvenhárom millió forint
A rendőrség az eltelt
hónapokban kiterjedt nyomozást folytatott, így világossá vált, hogy mi történt,
az egyelőre viszont kevésbé, hogy miért történt. Az ezredes elmondta, hogy
az elmúlt hónapokban többször meghallgatták a budapesti Falcon Bróker Kft.
egykori tulajdonosát, Sólyom Sándort, és ellene összegyűlt bizonyítékok nyomán
2001. december 21-ei meghallgatása után őrizetbe vették, majd két nappal
később a Békéscsabai Városi Bíróság elrendelte a harminc napos előzetes letartóztatását.
Az azóta eltelt időben a rendőrség kérte a bíróságtól a letartóztatás meghosszabbítását.
Sólyom nem működik együtt a hatóságokkal, és eddig nem tett vallomást. A
jelenleg is folyó nyomozás érdekeire hivatkozva Hajdú Antal nem árult el
többet az emberrablásos ügyről, ám annyit még megjegyzett: bűnsegédi gyanú
merült fel a fővárosi pénzügyi vállalkozó ellen.
Névtelenségüket kérő
forrásaink arról tájékoztattak, hogy tavaly májusban Gyulán járt Sólyom Sándor,
aki egy, a Várfürdőhöz közeli házban szállt be, amely történetesen dr. P.-é
volt. Kettejük ismeretsége több évre visszamenő, de nem tudni pontosan, hogy
mikortól datálható. Egyes informátoraink nem zárják ki, hogy akkor ismerkedtek
meg, amikor a futballisták játékjogával is rendelkező és ezzel kereskedő
gyulai ügyvéd eladta az Újpesti Torma Egyesületnek (ÚTE) a Békéscsabán futballozó
Árgyelán Jánost, akit 1995-ben az Év labdarúgójának választottak.
A tavaly májusi napon
együtt sétált a békési fürdővárosban dr. P. és élettársa, K. Márta, valamint
Sólyom Sándor. Ekkor telefont kapott az ügyvéd, hogy az általa árult házat
egy érdeklődő megnézné. Éppen ebben az ingatlanban lakott Sólyom Sándor.
Amikor hárman a helyszínre értek, ott két álarcos ember lesben várta őket,
akik erőszakkal lefogták és megkötözték a két férfit és a nőt. Hármójukat
durván és életveszélyesen megfenyegették, ha nem fizetnek nekik több tízmilliós
összeget. Ennek hatására dr. P. Sándor telefonon felvette a kapcsolatot a
bankjával, ezt követően másnap Sólyom elment a pénzintézetbe, és dr. P. meghatalmazását
bírva felvette az addigra összeszedett 16 millió forintot. A pénzt visszavitte
a fogva tartókhoz, akik annak fejében engedték el túszaikat, hogy további
37 milliót egy héten belül átadnak nekik egy budapesti bevásárlóközpont parkolójában.
Ez utóbb - állítólag - megtörtént. Így összesen 53 millió forinttal "könnyítették
meg."
Háromfajta értelmezési lehetőség
Amikor több hét múlva
dr. P. feljelentést tett az ügyben a Békés Megyei Rendőr-főkapitányságon,
akkor az ügyet vizsgálók nem értették, miért csak akkor fordult hozzájuk
a sértett. De szöget ütött fejükben, hogy miért bíztak meg mind az álarcos
banditák, mind az ügyvéd és élettársa Sólyom Sándorban, aki a bankba küldtek
a nagy összegért. A történtek óta eltelt több mint félévben a békési rendőrök
többször kihallgatták Sólymot, aki az idézéseknek eleget tett. Értesüléseink
szerint december végén telefonos híváslisták alapján rendelték el Sólyom őrizetbe
vételét, majd előzetes letartóztatásba helyezését.
Informátoraink között
akad olyan, aki szerint az emberrablásos történetet legalább háromféleképpen
lehet értelmezni. Így elhihető, hogy minden úgy igaz, ahogy a látszat mutatja.
Azaz: három embert elraboltak, és egyikőjüktől - életveszélyes fenyegetések
hatására - nagy összeget tudtak kicsikarni. A másik verzió szerint Sólyom
kétfelé játszhatott. Látszólag fogva tartott volt, de nem elképzelhetetlen,
hogy szándékegységben volt az emberrablókkal. (Ezt erősítheti, hogy a postás
szerepét eljátszó Sólyom Sándor a bankba menet vagy onnan jövet nem értesítette
a rendőrséget, pedig módjában állt volna. És egyelőre nem tudni, kik állhattak
megbízóként az emberrablás hátterében, s nem tudni, ki volt a két álarcos.)
Végül azt sem lehet kizárni, hogy az egész történet "kamu", és arra szolgál,
hogy esetleges hitelezői előtt dr. P. Sándor bizonyítani tudja: nem tud fizetni,
hiszem rendesen "megkopasztották".
Dr. P. megkeresésünkre
egynapi gondolkodási időt kért, hogy eldöntse: nyilatkozik-e vagy sem. Végül
ez utóbbi mellett döntött, de annyit elárult: nem tartozik senkinek pénzzel,
másrészt, nagyot csalódott Sólyomban. A harmadik, "kamu-verzió" esetében is
bűncselekmény gyanújáról beszélhetünk, mert az ügyvéd élettársa nem volt
a történtekbe "beavatva", így az emberrablás továbbra is fennáll, más vonatkozásban
a hatóság félrevezetéséről is szó lehet.
Dr. Juhász István,
a Békés Megyei Ügyvédi Kamara elnöke kérdésünkre elmondta: megfelel a valóságnak,
hogy a testület fegyelmi bizottsága eljárást folytat dr. P. ellen. Minderre
azért került sor, mert jelenleg több büntetőügyben folyik eljárás az ügyvédi
kamara tagja ellen, ezek jogerős lezárásáig a kamara felfüggesztette a megindított
eljárást.
Kárpótlási panama?
Több független forrás
erősítette meg, hogy dr. P. ellen folyó ügyek közül egy, a kárpótlási földekkel
összefüggő a legfajsúlyosabb.
A Békés Megyei Napló
dr. Fazekas Gézától, a Békés Megyei Főügyészség vezető munkatársától, sajtószóvivőtől
megtudta: közokirat-hamisítás bűntette miatt 2001. január 18-án emelt vádat
a Szarvasi Városi Ügyészség három vádlott ellen, akik között ott találjuk
dr. P. S. gyulai ügyvédet. (Több elfogultsági indítvány miatt az ügyben még
egyetlen tárgyalást sem tartottak. - B. T.) Az ügyészi vádindítványból kiderül:
a történet 1993-ig nyúlik vissza, amikor a három későbbi vádlott elhatározta,
hogy a Békéscsabához közeli Csabaszabadi környékén kárpótlásra jogosult személyek
közreműködésével termőföldet szerez. A kárpótoltak meghatalmazást adtak a
harmadrendű K. G.-nek, hogy kárpótlási jegyeiket felhasználva licitáljon a
földekre, ám előre megállapodtak a kárpótlási jeggyel rendelkezőkkel, hogy
a földeket bizonyos idő után eladják nekik. A későbbi vádlottak 1994-ben betéti
társaságot alapítottak azzal a céllal, hogy a kárpótlás révén földet szerzők
az ingatlant apportként beviszik a bt.-be, ennek ellenértékét a társaság
tagjai kifizetik, így a bt. tulajdonába kerülnek a földek.
A bt. bejegyzési kérelmét
többszöri hiánypótlásra történt felszólítás után 1996-ban elutasította a
Cégbíróság, ugyanis a földek tulajdoni lapjait a bt. tagjai nem csatolták
be. Ez azonban azt jelentette, hogy így a földterületek beapportálása sem
történt meg a bt.-be, így a földek tulajdonjoga a kárpótoltaké maradt. 1998
végén és 1999 elején a három későbbi vádlott iratokat nyújtott be a békéscsabai
földhivatalhoz. Ezek olyan adásvételi szerződések voltak, amelyek valótlan
helyrajzi számokat és az árverések előtti, meghamisított dátumokat tüntettek
fel. A jogászok ezt nevezik "intellektuális közokirat-hamisításnak", ugyanis
hatósághoz olyan iratot, jelen esetben adásvételi szerződést adtak be, amelyről
tudván tudták, hogy hamis adatokat tartalmaznak, ám az eljárás végén hivatalos
közirattá lesz a földhivatali dokumentum.
A vádirat szerint harmincegy
tétel földterületről van szó, ezek egy része átfutott, másik része fennakadt
a békéscsabai földhivatal hálóján. Az ügyben dr. P. S. a másodrendű vádlott,
az első- és a harmadrendű társa "civilek", ami ebben az esetben annyit jelent,
hogy nem ügyvédek. A vád szerint P. S. tizenhat befejezett közokirat-hamisításban
és nyolc esetben ennek kísérletében vett részt. A Szarvasi Városi Ügyészség
dr. P. S.-re felfüggesztett börtönbüntetést kért, mellékbüntetésként pedig
azt, hogy tiltsák el a foglalkozásának gyakorlásától. A vádlottak az eljárás
során nem ismerték el bűnösségüket, ártatlanságukat hangoztatják.
A beígért golyó
Néhány hónapja Békés
megyei rendőri, jogászi és alvilági körökben tarja magát az a vélekedés,
hogy az ismert gyulai, de békéscsabai irodával rendelkező - és azt megtartó
- ügyvéd gyors és a külső szemlélő számára érthetetlen Szentendrére történt
költözése mögött az a fenyegetés állt, amely szerint egyesek golyót ígértek
neki. Mások úgy vélik, nem volt ilyen súlyos a helyzet, de forró lett a talaj
az ügyvéd lába alatt, és az elrablása volt a végső lökés, hogy megváltoztassa
lakhelyét.
Kollégái közlése szerint
dr. P. az utóbbi években már kevésbé foglalkozott klasszikus ügyvédi tevékenységgel.
Ingatlanokat vett és adott, labdarúgók játékjogát vette és adta tovább, valamint
a kárpótlással kapcsolatos földügyletek környékén ténykedett.
Feltűnő azonosságok
Legutóbb dr. P. Sándor
ügyvéd neve akkor merült fel a sajtóban, amikor a Békés Megyei Bíróság büntetőtanácsa
előtt elkezdődött az az egymilliárd forintos olajper, amelynek elsőrendű vádlottja
a gyulai. Dávid Péter. Dr. P. hivatalosan az ő meghatalmazott védője ma is,
ám eddig egyetlen tárgyaláson sem jelent meg, így a vádlott védelmét egy
másik ügyvéd látja el. Dr. P. Sándor ellenjegyző ügyvéd volt Dávid Péter
egyik cégének alapításakor. Emellett a per másodrendű vádlottja, Marton János
az előzetes letartóztatásból írt levelét megfogták. Ezt fiának címezte azzal:
"ha pénzre van szüksége, akkor menjen P.-hez." Az ügyész ezért kérte dr.
P. Sándor meghallgatását, amit a tanácsvezető bíró elutasított.
Több, egymástól független
forrásból arról értesültünk, hogy a tavaly májusi gyulai emberrablásnak és
zsarolásnak lehetnek szélesebb összefüggései. Ugyanis tavaly ősszel ehhez
hasonló bűncselekmény történt Kecskeméten, és gyanú merült fel: az ügy kitervelői
és végrehajtói között feltűnő azonosságok mutatkozhatnak.
Bod Tamás
Régi idők krimije
Azok a fiatalok!
2002. január 16. 22.00
A rendőrség nagy erőkkel
kereste a fiatalkorú R. Alice budapesti lakost, aki magával vitte édesanyja
egyik értékes ékszerét is. A mindössze 14 éves kislány akkor került elő, miután
elfogyott a briliánsért kapott pénz, s így terhére lett annak a férfinak,
aki a bűnbe vitte.
A fenti bekezdés bármelyik
mai napilap kishíre lehetne, de nem az: 1920-ban jelent meg több újságban,
s nem ez volt az egyetlen gyermek-, illetve fiatalkorúakkal kapcsolatos ügy.
Akik tehát az ifjúság morális állapotán aggódnak, gondolkodjanak el: nagyszüleik
korosztályában is akadtak fekete báránykák.
Itt van mindjárt S.
Antal 14 éves gimnazista esete, akire egy szórakozóhelyen figyeltek fel a
rendőrök. A még szinte gyermek úrifiú felnőtteket megszégyenítő módon mulatott
könnyű nők társaságában, az asztalon drága italok, a cigány pedig a vidám
nótákat húzott. Kiderült: a fiatalúr édesapja előző este elutazott, ám véletlenül
nyitva felejtette a páncélszekrényt, melyből a fia 40 ezer koronát emelt ki,
amelyből 18 ezret el is vert.
Ugyancsak korán érezte
magát felnőttnek A. R., egy fővárosi tőzsdeügynök fia: egy 45 éves asszony
elcsavarta a fejét, s miatta nem csak tanulmányait hanyagolta el, hanem a
nő utasításainak megfelelően elkezdte lopkodni édesanyja ékszereit is. A
család és a rendőrség először a cselédségre gyanakodott, ám hamarosan kiderült
az igazság. Az ékszerek soha nem kerültek elő, hiába hallgatták ki a harminc
évvel idősebb nőszemélyt, a fiatalember így összesen százezer korona kárt
okozott a családnak, ami 1920-ban igen tekintélyes összegnek számított.
Ugyancsak ebben az
időszakban foglalkozott a sajtó az ugyancsak 14 éves B. Hédi esetével. A
lányt naivsága, hiszékenysége sodorta bajba. Történt ugyanis, hogy a kortársainál
érettebb, szemrevaló lány az utcán megszólította egy idősebb férfi. A lánynak
persze mindez imponált, így nem volt ellenére, hogy moziba, majd egy elegáns
étterembe vitte újdonsült ismerőse, aki, mint kiderült, még cukrot is vásárolt
neki. Vacsora közben finom borokat ittak, melyek megártottak a lánynak, így
maga sem emlékezett később pontosan, mi történt az éjszaka. Annyi bizonyos:
a cukros bácsi megerőszakolta. A lány azonban még azt sem tudta megmondani,
hogy hol lakik megrontója.
A fiatalság erkölcsi
romlásáról ezen ügyek kapcsán aggódó cikkek sora jelent meg. A megszólaltatott
szakemberek, pedagógusok megállapították: minden esetben felfedezhető a szülők
felelőssége, akiket túlságosan lekötött a munkájuk, így nem jutott elegendő
idő gyermekeikre.
Korbely György
Csalók, sikkasztók
2002. január 16. 22.00
Az Orosházi Rendőrkapitányságon
több olyan ügyen folyik nyomozás, melyeknek gyanúsítottjai az emberi hiszékenységet
kihasználva igyekeztek anyagi és egyéb előnyökhöz jutni. Ezekből nyújtunk
át egy csokrot.
656 ezer forintos csalás
miatt nyomoz az orosházi rendőrség egy ózdi cégvezető feljelentése alapján.
Az ügy gyanúsítottja R. I helyi lakos, aki egy kft. nevében tavaly októberben
acélcsöveket rendelt az ózdiaktól, ám nem teljesítette fizetési kötelezettségét
sem a 15 napos határidőn belül, sem azt követően.
T. I. debreceni lakost
gyanúsítják azzal, hogy tavaly júliusban ellopta egy tótkomlósi lakos bankkártyáját.
Sőt, sikerrel használta is azt, ugyanis a gyanú szerint - több tranzakcióval
- 70 ezer forinttal rövidítette meg a hozzá tartozó bankszámlát.
Ismeretlen tettes csapott
be egy csanádapácai lakost. A jól szituált férfi tavaly novemberben a későbbi
sértett betonkeverőjét kérte kölcsön, ám a megadott határidőre nem vitte vissza
azt. Sőt, a kölcsönszerződésen hamis adatokat tüntetett fel. A kár 150 ezer
forint.
Sikkasztás miatt indult
eljárás egy orosházi asszony ellen. M.-né K. É. még a karácsonyi ünnepek
előtt kölcsönzött ki egy takarítógépet az egyik helyi szaküzletből, ám azt
a megadott határidőre sem vitte vissza, többszöri felszólítás ellenére sem.
Kék hírek az orosházi térségből
2002. január 16. 22.00
Cserbenhagyás miatt
indult eljárás Orosházán B. K. helyi lakos ellen. A férfit azzal gyanúsítják,
hogy újév hajnalán gépkocsijával nem az útviszonyoknak megfelelően vezetett,
ezért kanyarodás közben kisodródott és nekiütközött egy arra haladó gépkocsival,
majd megállás nélkül továbbhajtott. Igaz, személyi sérülés nem történt, azonban
B. K.-nak cserbenhagyás miatt felelnie kell.
*
Megloptak egy beteget
2001 őszén az orosházi kórházban. A nyomozás ismeretlen tettes ellen folyik,
aki egy szarvasi lakos kabátzsebében őrzött ötvenezer forintját tüntette el.
*
Harmincezer forintos
kárt okoztak ismeretlen tettesek a MOL Rt. kardoskúti telephelyén a közelmúltban.
Az ismeretlen tettesek levágták az egyik bejárat lakatját, majd az egyik melléképület
tetejéről nagy mennyiségű hullámlemezt vittek magukkal.
*
Bizonyára emlékezetes
marad annak a kardosi lakosnak csanádapácai útja, akinek feltörték a kocsiját
a közelmúltban a községben. Az ismeretlenek egyebek közt 250 ezer forint készpénzt
találtak az autóban.
Régi idők krimije
Az igazságosztó hírlapíró
2002. január 9. 22.00
Balázs Ignác törvényszéki
tudósító nem csak azzal vonult be a XIX. század második felének sajtó- és
kriminalisztikai történetébe, hogy számos érdekes ügyet osztott meg olvasóival,
hanem azzal is, hogy tényfeltáró munkájának köszönhetően két esetben is sikerült
ártatlanokat szabadlábra helyeztetnie.
Ami, akárhogy is nézzük
figyelemre méltó tény a Monarchia korában, s elgondolkodtató mai viszonyainkat
tekintve is. Az egyik általa tisztázott ügy vádlottja egy egyszerű vidéki
ember volt, aki immár hat esztendeje raboskodott a szegedi börtönben, s rabtársaihoz
hasonlóan nem nyugodott bele büntetésébe: folyamatosan perújrafelvételi kérelmekkel
bombázta a bíróságot. A börtön lelkésze nem lévén ugyan igazságügyi szakértő,
de a lélek jó ismerőjeként szintén arra hívta fel az illetékesek figyelmét:
számos tényező azt súgja neki, hogy Köteles Mihály ártatlan. Az igazságszolgáltatás
emberei tovább ültek az aktákon, nem így Balázs Ignác, aki véletlenül bukkant
az ügyre, s szerencsés módon lehetősége nyílt betekinteni az iratokba. Hosszú
órákat, napokat töltött az aktahegyek felett, s rájött: valami tényleg sántít.
Éles hangvételő cikkekben hívta fel a figyelmet az eljárás visszásságaira,
a tanúvallomások ellentmondásaira. A cikkek nagy visszhangot váltottak ki,
s a közvélemény nyomására az 1880-as évek második felében sikerült elérni,
hogy Köteles Mihály ügyét újratárgyalják.
Ugyanebben az időszakban
történt, hogy az akkor még községi rangot viselő Újpesten elszaporodtak a
betörések, s egy éjszakán elfogtak egy gyanúsan viselkedő házalót, sőt civil
üldözői fegyverrel meg is sebesítették. Ellene szólt, hogy a felszólításra
menekülni próbált, batyujában ócska, holmik voltak (amelyeket zsákmánynak
véltek), de az is, hogy aki meggyanúsította, nem volt más, mint az egyik helybéli
villa tulajdonosa, Ódry Lehel énekmővész. A bíróság nyolc hónapot szabott
ki a férfira, akik váltig tagadott. A hírlapíró aki maga is jelen volt a
főtárgyaláson úgy találta, hogy emberünk ártatlan, s mindennek hangot is
adott lapjában, de Kozma Sándor főügyész figyelmét is felhívta az ellentmondásokra.
A főügyész bekérette az aktákat és kiderült az igazság.
Korbely György
Súlyos sérülést okozott a részeg biciklista
2002. január 9. 22.00
Gondatlanságból elkövetett
súlyos testi sértés miatt kell felelnie annak az ittas kerékpárosnak, aki
november 23-án elesett a kaszaperi úton Orosháza külterületén, s emiatt egy
szabályosan közlekedő autós nyolc napon túl gyógyuló sérüléseket szenvedett.
Mint arról korábban beszámoltunk, egy Mezőkovácsházára tartó teherautó vezetője
- hogy a tragédiát elkerülje az előtte fekvő biciklista, N. I. miatt - az
árokba kormányozta jármővét - tudtuk meg az Orosházi Rendőrkapitányság sajtótájékoztatóján,
ahol arról is beszámoltak, hogy sikkasztás miatt indult rendőrségi eljárás
Sz. J.-né mezőkovácsházi lakos ellen, aki egy esztendeje kölcsönkért egy
értékes edénykészletet az egyik terjesztőhálózat orosházi munkatársától,
legalábbis a feljelentés szerint. Célja az volt, hogy termékbemutatókon ismerteti
annak előnyeit. Csakhogy a 160 ezer forint értékő konyhai eszközöket a gyanúsított
eladta, s annak ellenértékével sem számolt el. Egy orosházi autókölcsönző
tett feljelentést a közelmúltban L. T. tótkomlósi lakos ellen. A férfit azzal
gyanúsítják, hogy a határidő lejárta után nem vitt vissza egy Seat Toledo
gépkocsit, valamint a bérleti díjat sem fizette ki. A kár 840 ezer forint.
A férfi ellen sikkasztás miatt indult eljárás az orosházi kapitányságon.
Friss kékhírmix
2002. január 9. 22.00
Bolti szarka ellen
indult eljárás az Orosházi Rendőrkapitányságon. R. L. szedresi lakost azzal
gyanúsítják, hogy az egyik áruházlánc helyi, illetve egyik fővárosi üzletéből
különböző árukat lopott, egyebek közt illatszereket és pálinkát.
*
Tartás elmulasztása
miatt indult eljárás a közelmúltban Sz. Z. békéssámsoni lakos ellen. A feljelentés
szerint a férfi rendszertelenül fizeti a rá kirótt 4400 forintos havi tartásdíjat.
*
Nem történt személyi
sérülés annál a meglehetősen veszélyes tőzesetnél, melyhez Kiscsákóra hívták
ki a tőzoltókat a napokban. A tüzet a nyomozás eddigi adatai szerint a csempekályhából
kipattanó szikra okozta, mely felrobbantott egy gázpalackot is.
Régi idők krimije
Pénzhamisítás a börtönben
2002-01-02 18:50:00
A XIX. század végének
magyarországi, főként a fővárosi börtönviszonyaira nem volt jellemző, hogy
azok visszatartották volna a bőnözőket az árnyékos oldaltól. A büntetésvégrehajtásban
tapasztalható lazaság odáig fajult, hogy a tömlöcben hamis pénzt is készítettek.
Ezt elégelte meg az állami rendőrség, és évtizedekkel megelőzték a forgatókönyvírókat:
beépített detektívet küldtek a börtönbe. Több korabeli feljegyzés szerint
a lazaság odáig fajult, hogy a börtönőrök az elítéltekkel barátkoztak, sőt
előfordult, hogy éjszakánként magukra hagyták őket: fogták magukat és elmentek
szórakozni. Gúthi Soma, a korabeli kriminalisztikai szakíró egyebek közt
leírja: ha valamelyik rab megunta a kosztot, könnyen megszökhetett. Az Újvilág
utcai fogházból átmászott a szomszédos megyeház udvarára, onnan benyitott
valamelyik irodahelyiségbe, annak ablakából pedig kiugrott, vagy kötélen
leereszkedett a Gránátos utcába. A fogházőrök a szökést rendszerint csak
másnap vették észre, és csak harmadnap jelenttették a börtönfelügyelőnek,
az pedig egy hét múlva értesítette az esetről a királyi ügyészt. Előfordult,
hogy egy fogoly vasárnap megszökött, hétfőn betört valahová, kedden elrejtette
a lopott zsákmányt, szerdán pedig visszaszökött a börtönbe. Senkinek sem jutott
eszébe, hogy a friss betörés tettesét éppen a börtönben keresse (közreadja
Csengeri Hajdú Sándor). Azt már azonban nem nézhették tétlenül a hatóságok,
hogy hamis tízforintosok kerültek forgalomba a fővárosban, mégpedig egyes
gyanúk szerint a börtönből. Erre a következtetésre úgy jutottak, hogy a hamis
pénzzel minden esetben börtönőrökhöz vezettek a szálak. A rendőrség egy detektívje
ügyészi engedéllyel "beköltözött" a dutyiba, s napokig élte a rabok mindennapos
életét és figyelt. Hamar rájött, hogy a megoldás a börtönirodán keresendő:
ott dolgozott ugyanis egy korábban hasonló ügyek miatt már ismert elítélt,
akinek sikerült elnyernie bizalmát, ennek révén lelepleznie azt. A hamisító
kihasználta írnoki beosztásából eredő kvázi szabadságát és élt is a lehetőségekkel:
hetente három-négy hamis tízest készített, melyeket bérfizetéskor kicserélt
- így kerültek az őrökhöz a hamis bankók, míg az eredeti pénzt beszélő alkalmával
az asszonya csempészett ki a börtönből. A detektív, együttmőködve a beavatott
börtönszemélyzettel néhány napon belül lebuktatta a hamisítót, akinek a bíróság
jelentősen meghosszabbította büntetését, s akinek ezt követően a kényelmes
irodai munkától is búcsút kellett vennie.
Korbely György
Nem indul eljárás a megtévedt kisiskolás ellen
2002-01-02 18:50:00
Tanárnőjét lopta meg
egy diák az egyik orosházi általános iskolában. A pedagógus az osztályteremben
hagyta őrizetlenül a táskáját, melyből eltőnt 20 ezer forint készpénzt. A
nyomozásba bekapcsolódott a rendőrség is, akik kiderítették, hogy az osztály
egyik diákja a tettes. Ellene azonban nem indul eljárás, tekintettel arra,
hogy a gyanúsított gyermekkorú. Ugyancsak iskolai lopás miatt tettek feljelentést
egy orosházi középiskolában ismeretlen tettes ellen, aki hétezer forintot
és a tulajdonos iratait lopta el egy táskából. Sz. L., Gy. B. és Sz. Z. tótkomlósi
lakosokat gyanúsítják azzal, hogy az egyik helyi étteremből elloptak egy
táskát, benne ötvenezer forint értékő pénzzel és használati tárgyakkal. A
helyi rendőrség gyorsaságát dicséri, hogy a gyanúsítottak rövid időn belül
kézre kerültek. Súlyos testi sértés miatt indult eljárás L. I. orosházi lakos
ellen. A férfi december 25-én késő délután a Szabó Dezső utcán szóváltást
követően úgy megverte egy haragosát, hogy az nyolc napon túl gyógyuló sérüléseket
szerzett. Ugyancsak súlyos testi sértés miatt kell felelnie annak az ismeretlennek,
aki egy helyi lakost bántalmazott Békéssámsonon.
Ittak és vezettek
2002-01-02 18:50:00
Az ünnepek előtt és
alatt a szokásosnál jóval több ittas vezető ellen indult eljárás Orosházán
és környékén. B. A. helyi lakos Orosházán vezette alkoholos állapotban gépkocsiját,
s ugyanígy tett F. S., valamint B. F. helyi lakos is, akiket ugyancsak a
városi forgalomban füleltek le a rendőrök. Tótkomlós és Makó között egy motorkerékpáros
szondatesztje bizonyult pozitívnak: K. I. is ittas vezetés miatt fog felelni
a törvény előtt, mint ahogy a gádorosi B. Z., aki ugyancsak ittasan motorozott
lakóhelyén. K. K. tótkomlósi lakost Sopronban állították meg a rendőrök,
majd megállapították: ittasan ült volán mögé.
Ünnepek utáni bűnlajstrom
2002-01-02 18:50:00
Több mint kétmillió
forintos kárt okoztak ismeretlen tettesek egy mezőhegyesi, de orosházi ingatlannal
rendelkező asszonynak. A lakatlan házból a betörők rendkívül értékes régiségeket
vittek magukkal, egyebek közt antik bútorokat, használati tárgyakat, herendi
porcelánokat tudtuk meg az Orosházi Rendőrkapitányság idei első tájékoztatóján,
ahol elsősorban az ünnepek idején történt eseményekről számoltak be. Pénzben
kifejezve 120 ezer, azonban a természeti pusztítást tekintve ennél jóval tetemesebb
kárt okozott az az ismeretlen tettes, aki Gádoros külterületén az úgynevezett
Krausz-dőlőben kivágott 20 darab, egyenként 25-30 centiméteres átmérőjő fát.
Ellene a helyi polgármesteri hivatal tett feljelentést. Két orosházi férfit
gyanúsítanak azzal, hogy a napokban feltörtek egy közterületi kólaautomatát.
R. Z. és N. Zs. zsákmánya mindössze ezer forint volt, ennél tetemesebb rongálási
kárt okoztak a gép üzemeltetőjének. Nem sokkal több pénzt sikerült zsákmányolnia
annak az ismeretlennek, aki Nagyszénáson megrongálta az egyik utcai nyilvános
telefont, s magával vitte annak perselyét, benne 1780 forinttal.
Régi idők krimije A kassai székesegyház
kincseinek megoldatlan rejtélye
2001. december 19. 20:34
Máig, több mint hatvan esztendő
távolából is megoldatlan rejtély a kassai székesegyház kifosztásának esete.
A bűncselekmény alaposan felkavarta a korabeli közvéleményt (nem csak itthon,
külföldön is), hiszen amellett, hogy a kár több mint egymillió pengőre rúgott,
a vandál pusztítás is széleskörű felháborodást keltett. A mának szóló üzenet
pedig az, hogy az erős egyházi társadalmi befolyás idején is akadtak, akiknek
semmi sem szent.
1939. január 10-én reggel a sekrestyés
szokásos reggeli takarítóútjára indult, amikor feltűnt neki, hogy feltörték
az egyik perselyt. Gyanút fogott és körülnézve a sekrestyében döbbenten látta:
az éjszaka bizony vandál pusztítás történt. Azonnal értesítette a plébánost,
aki rendőrökhöz fordult. A kassai kapitány azonnal rendőri bizottságot hozott
létre, sőt a nyomozásba bevonták a fővárosi kollégákat is.
A helyszínelők elé döbbenetes látvány
tárult a kincstárban: a szekrények és a fiókok kifosztva tátongtak, az összes
nagy értékű műkincs eltűnt belőlük. A jelenlévőket az is megdöbbentette, hogy
a kevésbé értékes kegytárgyakat nem vitték el ugyan, de ezeket vandál módon
megrongálták. A jelenlévő szerint az elkövetők jól ismerték a helyszínt. Sőt,
még arra is ügyeltek, hogy a kincstár kulcsát visszazárják abba a fiókba,
amelyből kiemelték, vélhetően azért, hogy időt nyerjenek: minél később fedezik
fel a bűncselekményt, annál messzebbre jutnak az értékes, nemzetközileg jegyzett
zsákmánnyal. Csakhogy a kulcs beletört az íróasztalfiókba, így már reggel
felfedezték a gaztettet.
Az eset azonban nem sikerült megoldaniuk
az ország legjobb detektíveinek sem: a hónapokig tartó nyomozás nem hozott
eredményt. Arra utaló információk érkeztek ugyan a rendőrségre, hogy a garázda
tolvajok akcióját alaposan megszervezték: azonnal külföldre szöktek és a
nemzetközi hírű műkincsek biztos vevőre találtak. Annyi bizonyos, hogy hatvankét
év alatt senki sem bukkant ezek nyomára, így minden valószínűség szerint
a kassai székesegyház kincsei egy magángyűjtemény mélyén pihennek valahol
a nagyvilágban.
Ne dőljünk be
a kecsegtető vásárlási ajánlatoknak! Ünnepi rendőrségi akciók Orosházán
2001. december 19. 20:34
Nagyszabású rendőri akciók várhatók
az orosházi térségben az év hátralévő felében - tájékoztatta lapunkat Árpádhalmi
Pál alezredes, hivatalezető. A helyi kapitányság munkatársai elsősorban az
ünnepek idején jellemző bűncselekménytípusokat igyekeznek megelőzni, illetve
kiszűrni. Ezek közé tartozik a jogosulatlan kereskedés, a vásárlók megkárosítása,
a vagyon elleni bűncselekmények speciális formái, a rendzavarárs, valamint
a pirotechnikai eszközökkel elkövetett szabálysértés, azaz a petárdával kapcsolatos
visszaélések.
A rendőrök elsősorban a nagy forgalmú
közterületeken folytatnak ellnőrzéseket, így a piacokon, karácsonyi vásárok
területén, vasúti és autóbuszállomásokon. A célirányos akciókban részt vesznek
a társszervezetek, így az ÁNTSZ, APEH, fogyasztóvédelem szakemberei is.
Az alezredes felhívta a figyelmet,
hogy maguk a polgárok is sokat tehetnek a bűncselekmények megelőzéséért.
Így egyebek közt azzal, hogy nyilvános helyeken fokozottan figyelnek oda
értékeikre, valamint megfontolják, hogy igent mondanak az ilyenkor, azaz
a karácsonyi vásárlás lázában szokásos "kedvező, soha vissza nem térő" lehetőségekre,
melyek vége többnyire az, hogy sértetté, károsulttá válnak a hiszékeny vevők.
Kék hírmix
2001. december 19. 20:35
Súlyos testi sértéssel végződött
egy utcai nézeteltérés Orosházán. N. A. helyi lakos ellen azért indult eljárás,
mert a férfi szóváltásba keveredett haragosával, majd úgy orrbavágta, hogy
annak sérülései nyolc napon túl gyógyulnak.
*
Kerékpártolvajt fogtak Orosházán.
Saját, még októberben ellopott mountain bike-ját maga a tulajdonos ismerte
fel december 8-án egy számára ismeretlen férfinél, melyet a rendőrség lefoglalt
és visszajuttatott tulajdonosának. Azt még nem lehet tudni, hogy a bringa
használója azonos-e a tolvajjal.
*
Nagyobb értékre elkövetett sikkasztás
miatt indult eljárás B. Gy. orosházi férfi ellen. Ellene egy helyi férfi tett
feljelentést, aki nagy értékű asztalosszerszámokat adott neki kölcsön, ám
ezeket a határidő lejárta után sem kapta vissza többszöri felszólításra sem.
*
Jövedéki visszaéléssel, magánokirat-hamisítással
gyanúsítják L. I. orosházi lakost. A férfi ellen a vám- és pénzügyőrség tett
feljelentést, miután felfedezték: mezőgazdasági gázolaj jövedéki adójának
visszaigénylése nem felel meg a valóságnak.
*
Két nagyszénási italboltban is betörők
jártak december 10-ére virradó éjszaka. Az Omnia presszóból a hívatlan látogatók
53 ezer forintot vittek el az automatából, valamit eltűntek videokazetták,
CD-k és egy erősítő is, a Jokerből pedig 140 ezer forinttal csapolták meg
az automatát, valamint csokoládéval és dohányáruval pótolták ki a zsákmányt.
A két bűncselekményt nagy valószínűséggel ugyanazok követték el.
Régi idők krimije Orosz gengszterek,
amerikai stílus
2001. december 13. 21:06
- Bankrablás! Mindenki a földre!
Az összes pénzt rakja ebbe a táskába! - a félelmetes felszólítások nem egy
amerikai filmből, de még nem is egy közelmúltban történt bűncselekmény jegyzőkönyvéből
valók. Az idézett tőmondatok kilencvenkét esztendeje, 1909 augusztusában hangzottak
fel a Fiumei Népbank épületében. A krónika szerint ez volt az első amerikai
típusú bankrablás (nagy) Magyarországon, mely halálos áldozatot is követelt
(a korábbi egy-két eset szinte erőszakmentesen zajlott le). Külön érdekesség,
hogy bár orosz maffiáról ekkor még nemigen beszéltek, a rablást három Magyarországon
élő orosz katonaszökevény, Kisinevszky Salamon, Orloff Fridwenkó Péter és
Spektor Mihály követte el.
Magát a rablást profi módon készítették
elő a haramiák, s a kivitelezésbe sem csúszott hiba egészen addig, míg egy
fiatal helyi rendőr Fiume belvárosában lépre nem csalta az egyik elkövetőt.
A bankban lévő hat ember teljesen lemerevedett a durva, szavainak lövöldözéssel
nyomatékot adó trió fellépésétől. Egyedül a fiatal bankigazgató, Milos József
tett egy tétova kísérletet a rendőrség telefonos értesítésére, azonban ez
okozta vesztét: gondolkodás nélkül agyonlőtték.
A menekülés is a tervek szerint
haladt, de csak ketten nyertek egérutat: Kisinevszky Salamont egy zsákutcába
csalták, ahonnan nem menekülhetett. A többiek vesztét mégsem az ő vallomása
jelentette, hanem a Budapesten maradt bűntárs, Kriviczki Ábrahám. A fővárosi
zsaruk tudtak a kapcsolatukról, ezért a csendestársat előállították és a
rendőrségen tartották. Nem kellett sokáig várniuk a megoldásra: Orloff levelet
írt Kriviczkinek, mely természetesen a címzett helyett a rendőrök kezébe
került. A tömör üzenet ennyit tartalmazott: " Gyere utánam, én a dohánnyal
már Zürichben vagyok!". Kriviczki helyett azonban a detektívek jelentek meg
a megbeszélt helyen, a pályaudvaron és a meghökkent gengszert letartóztatták.
Előkerült a rabolt pénz, 23 ezer korona nagy része is. Egyedül a leggonoszabbnak
tartott bankrabló, Spektor Mihály nem került elő, de ő sem örülhetett a zsákmánynak,
hiszen az visszakerült jogos tulajdonosához.
Az ügy szomorú mellékszála még,
hogy a hazai bankrablások történetének első halálos áldozata özvegye is e
bűncselekmény áldozatává vált, ugyanis olyan súlyos idegösszeomlást szenvedett,
mely maradandó károsodással járt.
Az asszony verve
2001. december 13. 21:07
Nőt megütni még a bűnözők világában
is elítélendőnek számít, V. J. és P. J. pusztaottlakai lakosok mégis ezt
tették. A két férfi olyan súlyosan bántalmazott egy csanádapácai asszonyt
egy hónappal ezelőtt, hogy az nyolc napon túl gyógyuló sérüléseket szenvedett.
Az még nem lehet tudni, mi állt a brutális tett hátterében, annyi bizonyos:
a két verőlegény ellen súlyos testi sértés miatt folyik eljárás - tudtuk meg
az Orosházi Rendőrkapitányság szokásos keddi sajtótájékoztatóján.
A sajtóügyekért felelős hivatalvezetőtől,
Árpádhalmi Pál alezredestől lapunk azt is megtudta, hogy T. A. orosházi és
Sz. R. csorvási lakosokat gyanúsítják azzal, hogy a napokban az egyik orosházi
újságospavilonból cigarettát akartak lopni. A két tolvajt azonban megzavarták,
így menekülésre kényszerültek. Nem messzire jutottak azonban, hiszen a rendőrség
rövid időn belül azonosította és előállította őket.
Csalás miatt folyik eljárás H. B.
orosházi lakos ellen. A hajléktalan férfi ellen az a gyanú, hogy nevét adta
mobiltelefonnal elkövetett visszaélésekhez.
Kékhírmix
2001. december 13. 21:07
Az ünnepek közeledtével egyre többen
igyekeznek az asztalra valót törvénytelen úton beszerezni. Az Orosházi Rendőrkapitányságra
több, állatlopással kapcsolatos bejelentés érkezett a közelmúltban. Egy orosházi
baromfiudvarból például tyúkokat és kacsákat loptak el, egy másik helyről
tíz darab hibridtyúkot. Az egyik helyi szövetkezet telephelyéről pedig ismeretlen
tettesek egy száz kilogrammos sertést vittek el. De olyan is akadt, aki nem
kívánt az állatok feldolgozásával vesződni: a helyi baromfifeldolgozó társaság
konzervüzeméből 137 ezer forint értékű libamáj és kacsacomb tűnt el.
*
Kétszáztízezer forintot és egy üveg
márkás italt vitt magával az az ismeretlen egy békéssámsoni lakásból, aki
az ajtó betörésével hatolt be oda. Ugyancsak betörő járt a közelmúltban egy
szegedi lakos orosházi hétvégi házában: a hívatlan látogató 50 ezer forint
értékű használati tárgyat - gázpalackot, szivattyút - vitt magával. Szintén
Orosházán a Szent István utcai orvosi rendelőből egy számítógépet vittek
el. Itt 120 ezer forint az anyagi kár, de a betegek adatainak elvesztése,
illetve illetéktelen kézbe kerülése ennél jóval tekintélyes veszteséget jelent.
*
A kirakat üvegét törte be, majd
az utcáról emelt ki egy play stationt és egy villanyborotvát ismeretlen tettes
egy orosházi műszaki üzletből. A kár százezer forint.
*
Kerékpáros ütött el egy gyalogost
Orosházán. A későbbi áldozat körültekintés nélkül lépett le az úttestre,
mielőtt megtörtént a baj. Az ismeretlen biciklis felsegítette, majd elkerekezett.
Később derült ki, hogy a gyalogos súlyos, nyolc napon túl gyógyuló sérüléseket
szerzett.
*
Halálos közlekedési baleset történt
a hétvégén Orosháza-Rákóczitelepen: szombaton késő éjjel a Szentesi út 246.
számú ház előtt személygépkocsi ütött el egy gyalogost, aki a helyszínen meghalt.
Az ügy részleteiről többet nem lehet tudni, a vizsgálat folyik.
A lövöldöző katona
2001. december 13. 21:07
Lövöldöző katona ellen indult eljárás
Orosházán a közelmúltban. Igaz, az általa használt fegyver "csak" egy flaubert
pisztoly volt, s az ittas egyenruhás a levegőbe lövöldözött. Maga a cselekmény
azonban alkalmas volt arra, hogy a Hajnal utcában lakókban félelmet és riadalmat
keltsen.
Egy helyi lakos bejelentésére érkezett
ki a rendőrjárőr, akik nem messze a bejelentés helyszínétől meglátták a katonaruhás
férfit. Igazoltatás után foglalták le a nála lévő riasztópisztolyt a hozzá
tartozó lőszerekkel együtt. A vásárhelyi laktanyában szerződésesként szolgáló
21 éves fiatalember tettére magyarázatot nem tudott adni. Ellene szabálysértési
eljárás indult, s a kapitányság értesítette a laktanyát is. Így a fiatalembernek
minden bizonnyal parancsnokai előtt is felelnie kell meggondolatlan utcai
akciójáért.
Régi idők krimije A megtévedt tisztviselőnő
drámája
2001. november 29. 6:43
Megtévedt tisztviselőkről sokat
lehet hallani manapság, sokan azt gondolnák, mindennek oka a szakma felhígulása,
az anyagi és erkölcsi megbecsülés hiánya, az értékválság és ki tudja még miféle
tényezők.
Azonban száz évvel ezelőtt - amikor
még valóban rang volt egy bank vagy egy postahivatal pénztárában ülni nem
kis fizetségért - is akadtak olyan tisztviselők, akik nem tudtak ellenállni
a Mannon csábításának. Ezek általában névtelen szereplői maradtak a magyar
kriminalisztikának, nem így Liptai Lipták Irén, akinek ügyével címlapon foglalkoztak
a korabeli lapok. Ennek oka az volt, hogy a korábban köztiszteletnek örvendő
hölgy a fővárosi művész elitnek is tagja volt, mint drámaírónő. Darabjait
sikerrel játszották a hazai színházak, de Berlinben is mutatták be alkotását.
Nem értette hát senki, hogy a jól
megfizetett, a "mellékesből" is busás hasznot bezsebelő tisztviselő-művésznő
miért vetemedett arra, hogy a reá bízott kasszából néhány ezer koronát kiemeljen.
Sőt: miután forró lett lába alatt a talaj, külföldre szökött, csupán a nyomozók
bravúrjának köszönhető, hogy haza megtalálták és hazahozatták. Arra, hogy
mire kellett neki a pénzt, csupán annyit válaszolt: drága könyvekre és festményekre.
De nem csak maga a bűntény foglalkoztatta
a közvéleményt, hanem a hozzá kapcsolódó extrém megnyilvánulások is: Liptai
Lipták Irén ugyanis nem szégyellte tettét, sőt imádta a nyilvánosságot. Ehhez
foghatót talán csak a whiskeys rabló esetében tapasztalhattunk.
Az írónő egyik kívánsága az volt
például, hogy Végzet című darabját a Vígszínház a főtárgyalás napján mutassa
be - a színház természetesen teljesítette a kérést, bár akkor nem így hívták,
nyilvánvalóan megfelelő marketingszemlélettel rendelkeztek az intézmény vezetői.
Ugyanebben az időszakban a könyvpiac egyik nagy sikere volt Liptai Lipták
Irén Fogházi aforizmák című munkája, melyet természetesen a rács mögött írt.
A legnagyobb beszédtéma mégis az volt, amikor az asszony a tárgyaláson énekelni
és táncolni kezdett a tekintélyes jogászok és az érdeklődők nem kis meghökkenésére.
A bíróság azonnal elrendelte elmeszakértői vizsgálatát és kiderült: Irén
asszony bizony kezelésre szorul, aki börtön helyett tébolydába került, ahonnan
nem is került ki többé.
Arról azonban nem szólnak a krónikák,
hogy a gyógyintézetben folytatta-e irodalmi munkásságát.
Korbely György
Rablás Gádoroson
2001. november 29. 6:43
Ismeretlen rabló után nyomoznak
az orosházi rendőrök. November 20-án este fél hétkor Gádoroson egy helyi
lakost váratlanul ütés ért a tarkóján, majd az eszméletét vesztett férfi
zsebeiből eltűnt 15 ezer forint - tudtuk meg az Orosházi Rendőrkapitányság
legutóbbi sajtótájékoztatóján, ahol arról is beszámoltak, hogy több sértettje
is van annak a lopási ügynek, mely az orosházi Táncsics gimnáziumban történt
a napokban. Ismeretlen tettes az iskola folyosóján lévő nyitott szekrényekből
mintegy százezer forint értékben táskákat, kabátokat, tanfelszereléseket
lopott el.
Garázdák rongálták meg a közelmúltban
a csanádapácai játszótér néhány elemét. A még ismeretlen éjszakai rongálók
15 ezer forintos kárt okoztak. Ugyancsak Csanádapácán ismeretlenek betörtek
az egyik használtcikk-kereskedésbe és 112 ezer forint értékű farmerruhát vittek
magukkal.
Egy orosházi tanya tulajdonosa állatlopás
miatt tett feljelentést ismeretlen tettesek ellen. A hívatlan látogatók nyolc
juhot, ebből hat racka bárányt vittek magukkal. A kár 250 ezer forint.
Baleseti krónika
Orosházáról és környékéről
2001. november 29. 6:43
Nem szokványos baleset történt az
elmúlt pénteken Orosháza külterületén, a Kaszaper felé vezető úton. Este
hét óra előtt néhány perccel egy kerékpáros - vélhetően ittassága miatt -
elesett, ám sérülései miatt nem tudott felkelni. Egy arra haladó teherautó
vezetője az utolsó pillanatban vette észre az előtte fetrengő alakot, ezért
hirtelen mozdulattal járművét az árokba kormányozta. A gépkocsivezető súlyos
sérüléseket szenvedett, s az anyagi kár is tetemes. Az ügy körülményeit szakértők
vizsgálják.
Nem úszta meg ennyivel Gádoroson
egy kerékpárját toló helyi lakos, akit a fő utcán gázoltak halálra. A gépkocsit
vezető H. E. orosházi lakos ellen a rendőrség halálos közúti baleset okozása
miatt indított eljárást.
Feltehetően az erős havazás miatt
a 47-es főút Orosháza és Székkutas közötti szakaszán egy kamion keresztbe
fordult az úttesten. Szerencsére ütközés és személy sérülés nem történt,
viszont a rendőrség több órára lezárta az utat, a forgalmat pedig elterelték.
Ittas vezetés miatt indult eljárás
egy pusztaföldvári hölgy ellen, aki a községben ittasan vezette gépkocsiját.
Ugyancsak ittas vezetés miatt folyik eljárás két férfi ellen, akik Orosházán
ültek alkoholosan a volán mögé.
Régi idők krimije Az álkapitány
görbe hétvégéje Pesten
2001. november 21. 17:42
"Nagyságos Főkapitány úr! Már egy
hete is elmúlt, amióta adós tetszett maradni a számlával, amely 84 korona
60 fillért tett ki. Bátorkodom emlékeztetni, hogy ezen túl még 30 koronát
kölcsön is méltóztatott kérni. Engedelmet kérek a zavarásért, de tessék már
elküldeni ezt a pénzt, mert okvetlen szükségem van rá! Tisztelettel:
Neuman Nándor főpincér" - olvasta
döbbenten Mack Jenő, Trencsény város rendőrkapitánya a neki címzett sorokat,
melyet Budapesten adtak fel. Még jobban leesett a derék rendőrfőnök álla,
amikor egy - ugyancsak fővárosi - hölgy illatos levélkében figyelmeztette:
talán elfeledkezett az együtt töltött kellemes órákról a kapitány úr, ugyanis
még mindig adós a szolgáltatás árával.
Emberünk azonnal nyomozásba kezdett
és kiderítette: a szálak a Magyar Rendőrök Országos Egyesülete (MROE) ezidőtájt
megrendezett konferenciájához vezetnek. (Egy kis adalék: történetünk idején,
1908-ban még a helyi elöljáróságok irányítása alatt működtek a rendőri szervek,
így különösen fontos szerepet töltött be a szakmai szervezet a tapasztalatok
átadásában). A konferenciát a fővárosban tartották, ahol el is terjedt: az
egyébként józan életű, példás, jó szakember hírében álló Mack Jenő ahelyett,
hogy a konferencián venne részt, különböző lebujokban dőzsöl. Sőt, minderről
egy-két bulvárlap is beszámolt rendőri forrásokra hivatkozva, persze akkoriban
még nem volt divat az információkat ellenőrizni (ma sem mindenhol az).
A tencsényi kapitány persze nem
vett részt a konferencián, ugyanis területén éppen akkor a szokásosnál több
megoldandó feladat halmozódott fel. Minderről idejében értesült Klink Sándor
besztercebányai szélhámos, aki úgy döntött: csap egy kellemes és főleg ingyenes
görbe hétvégét Budapesten. Azonnal a kapitány nevére szóló névjegykártyákat
készítettetett és a konferencia idején maga is felutazott a fővárosba. A
város legelőkelőbb mulatóiban halmozott fel tekintélyes számlákat, sőt -
a rendőrség akkori presztízsét kihasználva - kölcsönökhöz is folyamodott.
A trencsényi rendőrök hamar fülön csípték az egyébként sokgyermekes csalót,
akit a törvényszék több évre ítélt - más bűncselekmények miatt is. De szabadulása
után sem tudott kivetkőzni bőréből: pályafutását csalóként folytatta. Sőt,
vonzódása is megmaradt az egyenruha iránt, ugyanis évekkel később Aradon
azért került rács mögé, mert rendőrségi fogalmazónak adta ki magát, s így
csapott be hiszékeny embereket.
Tragédia Nagyszénáson
2001. november 21. 17:42
Halálos tragédia történt november
12-én Nagyszénáson: egy Dobó utcai családi házt udvarán egy felborult pótkocsi
maga alá temetett egy helyi lakost. A baleset előzménye az volt, hogy a vontató
nélküli szállítóeszközt az ott lévők kézi erővel próbálták meg megfordítani,
ám az felborult. A szerencsétlenül járt férfit az orosházi kórházba szállították,
ám az orvosok nem tudtak segíteni rajta. A rendőrség államigazgatási eljárás
keretében vizsgálja a halál okát.
Továbbra is gondot okoznak a rendőröknek
a KRESZ-tábla tolvajok. Orosházán ismeretlen tettesek a Kelet és a Tó utcákról
vittek el közlekedési táblákat, valamint többet megrongáltak. Orosháza és
Csorvás között egy Vasúti átjáró kezdete jelzőtábla tűnt el.
Különös bűncselekmény áldozata lett
egy orosházi autós a közelmúltban: egy éjszaka az utcán parkoló járművéről
ismeretlenek leszedték a kerekeket, cserében pedig otthagytak négy ócska gumival
ellátott abroncsot. A kár 65 ezer forint.
Hamis ígéretek,
okiratok és mérőműszerek
2001. november 21. 17:42
Csalás miatt nyomoz az Orosházi
Rendőrkapitányság Sz. B.-né helyi lakos ellen. Az asszony a közelmúltban
az egyik hirdetési újságban állásajánlatot jelentetett meg, holott erre semmilyen
jogcíme nem volt. A hirdetés szerint a jelentkezők bedolgozást végezhettek
volna kedvező feltételekkel úgy, hogy a fizetséget előre kapják.
Továbbra is akcióban az áramkommandó,
mely legutóbb három orosházi lakásban derített fel visszaéléseket, összesen
egymillió forint értékben. Kiderült: a Démászt 147, 262 és 610 ezer forinttal
próbálták meg becsapni.
Magánokirat-hamisítás miatt indult
eljárás Tótkomlóson F. I. végegyházi lakos ellen. A férfi egy gépkocsi adásvételi
szerződésének dátumát hamisította meg. Ugyancsak Tótkomlóson leplezték le
a rendőrök Gy. B. helyi lakost, akinek motorkerékpárján nem a forgalmiban
szereplő rendszám szerepelt. A férfi ellen egyedi azonosítójel meghamisítása
miatt indult eljárás.
Darabokban hordták
szét a lakókocsit
2001. november 21. 17:42
Ismeretlen tettesek feltörték az
orosházi szeméttelep szolgálati lakókocsiját. Az elkövetők nem csak az ott
talált kályhát vitték magukkal, hanem a lakókocsi ablakát és oldalfalait
is ellopták. A kár 173 ezer forint.
November 9-ére virradó éjjel betörők
jártak az egyik csanádapácai kocsmában. A hívatlan látogató a rács lefeszítése
után jutott be a helyiségbe, ahonnan közel nyolcvanezer forint értékű dohányáruval
és itallal, valamint hatezer forinttal távozott. Ugyanezen az éjszakán betörők
jártak a szomszéd falu egyik büféjében is. Innen mindössze 3700 forint értékű
csokoládé és egy üveg ital tűnt el.
Lezáratlan kocsit fosztottak ki
a napokban Orosháza legforgalmasabb pontján, a Kossuth Lajos utcán. A gondatlan
gépkocsivezető 220 ezer forinttal, illetve két bankkártyával lett szegényebb.
Végezetül egy happy enddel végződő
bűntény: névtelen bejelentő buktatott le egy szentetornyai tolvajt a napokban.
A rendőrségi segélyhívón azt jelentették, hogy K. Cs. helyi lakos a Szántó
Kovács János utcában lopott gázkonvektort szállít. Az információ valósnak
bizonyult, ugyanis a kiérkező rendőrök tetten érték a férfit, majd a fűtőtestet
is lefoglalták és visszajuttatták jogos tulajdonosának.
Régi idők krimije Itt a piros,
hol a piros?
2001. november 14. 17:26
Habár játékos kedvű honfitársainkat
manapság ezerféle lehetőség csábítja kalandra kezdve a hagyományos szerencsejátékoktól
a különböző automatákig, nagyobb vásárokon, piacokon forgalmasabb köztereken
ma is feltűnnek a klasszikus becsapós játék, az Itt a piros, hol a piros?
művelői. A játék lényege végtelenül egyszerű: a ördögi ügyességű játékmester
egy piros golyócskát forgat úgy, hogy azok csak néhány tizedmásodpercre tűnnek
elő a takarásra szolgáló három tégely alól. Az optikai csalódás áldozatául
esett játékosok persze lelkesen fogadnak, de csak eleinte nyernek - ez része
a csalásnak. Később persze alaposan megkopasztják őket. Annál is inkább,
mivel a piros golyócska nem más, mint egy kis szivacsdarabka, melyet a játékmester
az ujjai közé rejt, így gyakorlatilag egyik tégely alatt sem találni a pirost.
Az Itt a piros, hol a piros? nem
csak korunk rendőreinek jelentenek kellemetlenséget, sőt a "műfaj" igazából
a század első felében volt népszerű. Ám nem mindig ütötték bottal a játék
szervezőinek és művelőinek nyomát: 1934 februárjában sikerült leleplezni
egy erre szakosodott hálózatot.
Az Esti Kurir beszámolója szerint
egy szabadkai mérnök bejelentése nyomán sikerült felgöngyölíteni Reich Vilmost
és bandáját. Emberünk a fővárosban sétált, amikor a Gellérthegy egyik sétányán
elcsábult és 230 pengőt veszített (abban az időszakban, amikor a népszerű
kuplé szerint havi 200 pengő fixszel az ember könnyen viccel). Ám a mérnök
ahelyett, hogy szégyenében elbujdokolt volna, a rendőrséghez fordult. A detektívek
tudtak már az Itt a piros, hol a piros?-bandáról, ám igazán nem voltak kézzelfogható
kapaszkodóik leleplezésükhöz. A bejelentés hatására figyelőszolgálatot szerveztek,
ám itt is igen nehéz dolguk volt, hiszen a főnök, Reich rendkívül óvatos
és ötletes biztonsági rendszert működtetett: például figyelőemberei léggömbárusnak,
vagy lufival sétálgató járókelőnek álcázták magukat, s amikor gyanús mozgást
észleltek, egyszerűen égnek engedtek egy luftballont. Ugyancsak az óvintézkedés
része volt, hogy a banda tagjai minden nap máshol verték fel játékasztalaikat,
így a megkopasztott áldozatoknak nehézséget okozott megkeresésük.
Ennek ellenére a figyelők figyelői
még óvatosabbnak és hatékonyabbnak bizonyultak, így rövid időn belül bilincs
kattant a játékmaffia vezetőinek és tagjai többségének csuklóján.
Betörők, tolvajok,
körözött bűnözők
2001. november 14. 17:26
Több hétvégiház-tulajdonos fordult
a rendőrséghez a közelmúltban, mert ingatlanában betörők jártak. Az egyik
esetben ötvenezer forint értékben vittek el ismeretlenek elektronikus szerszámokat
és háztartási cikkeket. Egy másik víkendházból pedig 87 ezer forint értékű
lakásfelszerelést vittek el.
Vélhetően színesfém-tolvajok lopták
el a megyei vízművek Pusztaföldvár külterületén lévő kútcsoportjának kis
és nagykapuját. Az okozott kár hatvanezer forint.
Az egyik orosházi nagyüzem sofőrvárójában
megloptak egy német kamionost. A férfi a kávéautomatán felejtette pénztárcáját,
melyben okmányai mellett négyezer márka és 16 ezer forint volt. A tárca rövid
időn belül elveszett, az ügyben az orosházi rendőrség nyomoz.
Betörtek a napokban a csanádapácai
kínai áruházba. Az ismeretlen tettesek nagy mennyiségű farmernadrágot, pulóvert
és télikabátot vittek el, a kár százezer forint.
Régóta körözött bűnözőt fogtak el
a múlt szombaton az orosházi rendőrök. A. L. pusztaföldvári lakos ellen bűncselekmény
gyanúja miatt adtak ki elfogatóparancsot.
Csalók, sikkasztók
2001. november 14. 17:27
Beosztottja fizetését sikkasztotta
el egy orosházi cégvezető, legalábbis ezért folyik eljárás B. T. ellen. A
rendőrségi jelentés szerint áprilisban az egyik női munkatárs számára csak
20 ezer forintot fizetett ki a férfi, majd azóta egy fillért sem. A gyanú
szerint a cégvezető 127 ezer forint kárt okozott - tudtuk meg az Orosházi
Rendőrkapitányság sajtótájékoztatóján, ahol egy csalási és egy közokirat-hamisítási
ügyről is beszámoltak.
Csalás miatt nyomoznak egy végegyházi
és egy szegedi nő, illetve egy békésszentandrási férfi ellen az orosházi rendőrök.
Cs. N., V. J. és V. Zs. ellen az a gyanú, hogy álláshirdetést jelentettek
meg hirdetési újságokban, holott nem rendelkeznek foglalkoztatáshoz szükséges
feltételekkel.
Hamis érettségivel felvételizett
egy gádorosi férfi a szarvasi főiskola tanárképző karára. K. F. ellen közokirat-hamisítás
miatt indult eljárás.