H. Sándorból ismét Horváth Sándor
Interjú a volt tótkomlósi vállalkozóval, aki alkalmazottként kezdte újra
Elismerem, hogy hoztam rossz döntéseket, de bűncselekményt nem követtem el - nyilatkozta lapunknak a tótkomlósi Horváth Sándor, akinek neve nem cseng ismeretlenül az újságolvasóknak: a kilencvenes évek első felében a gazdasági és a közéleti, majd az évtized második felében a bűnügyi hírek szereplője volt az egykori vállalkozó, cégtulajdonos, aki ellen jelenleg is eljárás folyik az Orosházi Városi Bíróságon. Mindeközben a szabadlábon védekező Horváth ugyanabban a közegben folytatta a munkát, melynek egyik állomásaként a közelmúltban egy 50 milliós beruházással létrejött szárítóüzemet avattak Tótkomlóson. Az alábbi beszélgetésben az eltelt időszak legfontosabb állomásait vesszük számba, s egyebek közt kiderül az is, hogyan lett H. Sándorból ismét Horváth Sándor.
- Az ön büntetőpere - melyben mintegy félmilliárdos csalással, sikkasztással és egyéb gazdasági bűncselekményekkel vádolják - 1999 januárjában kezdődött meg. Hogy áll most az eljárás?
- A részletekbe természetesen nem kívánok belemenni, hiszen folyamatban lévő ügyről van szó. Jelenleg a bíróság egy szakértő véleményre vár, mely meggyőződésünk szerint az előzőnél objektívabb lesz. Az előző szakértői véleményt ugyanis erősen befolyásolta a rendőrség - megítélésünk szerint elfogult - hozzáállása. Ez olyan gyenge lábakon állt, hogy a bíróság új szakértőt jelölt ki. Várhatóan januárban folytatódik az első fokú eljárás.
- A cég viszont továbbra is működik, csupán a cégtábla más. Ez hogyan lehetséges? Sokan vagyonátmentéssel gyanúsították meg önt...
- Erről természetesen szó sincs. A cégcsoport - melyek nagy részének szervezeti formája az addigra már elavult magánvállalkozás volt - vagyonát árverésre bocsátották, melyet egy szegedi társaság, a Pool Invest vásárolt meg. Mint a cég neve is mutatja, elsősorban befektetési vállalkozásról van szó, tehát nem az ingatlanok és berendezési tárgyak olcsó megszerzését és elherdálását tűzték ki maguk elé, hanem az egyébként életképes vállalkozás továbbvitelét. Ehhez viszont szükségük volt az én kapcsolataimra, tapasztalataimra, szakértelmemre. Így tulajdonképpen alkalmazottként, menedzserként viszem tovább az ügyeket. Továbbra is működik a szállítási, a takarmánykeverő és a terményfelvásárlási üzletág, ez utóbbi része lett a közelmúltban avatott, 50 milliós beruházással létrehozott, egy pilisvörösvári céggel közösen működtetett szárítóüzem, melynek helyi gazdák is tulajdonosai. Szó sincs tehát vagyonátmentésről, hiszen ha ez lett volna a célom, akkor a családommal együtt a gondok megkezdésekor elhagyom a megyét, vagy éppen az országot. Egyébként a károsultak jóvátétele részben megtörtént, illetve részben megkezdődött.
- A szárítóüzem avatásán beszédet mondott Dancsó József országgyűlési képviselő, illetve jelen volt több köztiszteletnek örvendő helyi személyiség. Ez egyfajta rehabilitációja Horváth Sándornak?
- Nagyon hálás vagyok a képviselő úrnak, illetve azoknak az embereknek, akik felvállaltak engem. Természetesen voltak kínos előzményei is ennek az ünnepségnek. Egy másik párthoz tartozó, de kormánypárti Békés megyei országgyűlési képviselőt is meghívtam, aki örömest el is vállalta a megnyitót, ám két nap múlva visszamondta a részvételt.
- És a környezete rehabilitálta?
- Ez elég ellentmondásos helyzet, hiszen mégiscsak egy kisvárosban élünk. Az emberektől nem várható el, hogy értsék a bonyolult gazdasági összefüggéseket, így természetes, hogy leegyszerűsítik a képletet. Sőt, rosszindulatú pletykák is terjedtek, nem is tanulatlan emberek szájából. Például egy évekkel ezelőtti egynapos vasárnapi svájci kirándulásunk kapcsán azt híresztelték, hogy oda mentjük ki a károsultak pénzét. Akivel viszont munkakapcsolatba kerültünk, az tudja, hogy más a helyzet: jelenleg is 107 embert foglalkoztatunk, valamint szerződéses kötelezettségeinket is teljesítjük. Jómagam korábban önkormányzati képviselő voltam, de a politikai élettől visszavonultam. Ami nem azt jelenti, hogy nem érzek felelősséget szűkebb hazámért: több helyi kezdeményezést támogatunk, legyen az a fürdő alapítványa, az óvodák vagy éppen a sport. A teljes rehabilitációm természetesen a bíróság ítéletétől függ elsősorban, de bízom a taláros testület bölcsességében: belátják, hogy rossz gazdasági döntéseket hoztam ugyan, de senkit nem akartam becsapni, éppen ezért nem tartom magam bűnözőnek.
- A családja hogy vészelte át ezt az időszakot?
- Szerencsére a gyermekeim felnőttek, akik megértették, hogy mi zajlik körülöttük. Kollégista lányomért viszont aggódtunk, ugyanis akadtak olyan hitelezők - még köztiszteletnek örvendő állami vállalat is -, akik a törvényes út helyett a maffiás megoldást választották, azaz verőembereket küldtek a nyakunkra. Nehéz időszak volt ez mindannyiunknak.
- Az ön névjegykártyáján az áll: vezető menedzser. Mit jelent ez?
- A hatályos törvények szerint, mivel korábbi cégem ellen felszámolási eljárás folyik, nem lehetek ügyvezető igazgatója gazdasági társaságnak. Éppen ezért kvázi főtanácsadóként dolgozom a vállalkozásnál, azaz az elvi irányítást végzem, az aláírási jogokat mások gyakorolják. A modell egyébként életképes, ezt elért gazdasági eredményeink is jelzik. Úgy vélem, sikerült olyan szintre fejlesztenünk a cégcsoportot, hogy az bármilyen váratlan helyzetben is eredményes maradhat.
Korbely György
 

A Horváth Sándor vezette cégcsoport 
Pull Invest Kft: szállítmányozás
Lúd 96 Bt.: Takarmánykeverő (az ingatlan tulajdonosa a Pull Invest)
Szárító 3000 Kft.: terményfelvásárlás, raktározás, terményszárítás (tulajdonosok: 50-50 százalékban a pilisvörösvári UBM Kft. és 32 tótkomlósi magángazda).

Vissza a címlapra