Az épületek vízszintes és függõleges szerkezeteiben a kapillárisan felszívódó nedvesség jelentõs károkat okoz. Ha a falazat felületén elpárologtatható víz mennyisége kisebb, mint a kapillárisokban felszívódó nedvességé, az épületszerkezetekben jellegzetes épülethibák alakulhatnak ki: a vakolat elszínezõdik, sókiválás (SO42-, Cl- és NO3-), dohos szag jelenik meg, romlik a hõszigetelõ képesség és ezzel együtt nõ a fûtési költség.
A nedves falak kiszárítása
A nedves falak kiszárítására több lehetõség nyílik:
Felújító, szárító vakolatok alkalmazása
Ezt a módszert akkor alkalmazzuk, ha a kapillárisan feláramló- és az elpárologtatott nedvesség mennyisége közötti egyensúly könnyen helyreállítható. Általában akkor hatékony, ha a falazat relatív nedvességtartalma az 50%-ot nem haladja meg és csak kissé sóterhelt. Erre a célra víztaszító, páraáteresztõ vakolatokat alkalmazunk. Ezek lehetnek gyári száraz- és a helyszínen kevert speciális habarcsok is. Az utóbbi típusú habarcsok készítéséhez javasoljuk a vásárdíjas DÉR POR® hidrofóbizáló légpórusképzõ habarcsadalékszert. Ennek alkalmazásával - igényes kivitelezés mellett- a szárazhabarcsokra elõírt, szigorú WTA követelményrendszer értékei is megközelíthetõek , ill. teljesíthetõek. A habarcs alkalmas tégla-, kõ-, vályog- és vegyes falazatok vakolására, valamint tégla- és kõburkolatok ágyazó- és fugázó anyagának is.
A vegyipar fejlõdésével az utóbbi években olyan szigetelõanyagok jelentek meg a piacon, amelyeket a falazatba juttatva véglegesen megakadályozható a kapilláris vízfelszívódás. Ezeket ma már közepes- és magas nyomáson injektáljuk a falazatba azért, hogy a kapillárisokban lévõ nedvesség helyét is át tudja venni a szigetelõanyag.
Ezek hatásukat tekintve eltérõek lehetnek: a szilikonemulziók (Wacker SMK 550, Dichtament HSP-ME, Adexin HS2,…) a falazat kapillárisainak falát hidrofóbizálják és megakadályozzák a kapilláris felszívódást, míg az akril-, epoxi- és poliuretángyanták (MC Injekt GL-95, MC Injekt 2300 NV,...) a pórusokat teljesen kitöltik és vízhatlanná teszik. Ezért ezek a gyanták alkalmasak olyan sérült betonmûtárgyak (ivóvíz-, és úszómedencék, szennyvízmedencék, aknák, alagutak,…) javítására, szigetelésére is, ahol víznyomás is jelen van. Cégünk ilyen típusú szigetelésekkel is folyamatosan növeli referenciáinak sorát.
A szigetelés lépései
A mechanikus falszigetelõ eljárások a szerkezet roncsolásával járnak. Lehet ez a falazat elvágása és mûanyag szigetelõlemez behúzása vagy fémlemez beütése. Cégünk résvágásos technikával készít folyamatos utólagos talajnedvesség elleni vízszintes szigetelést. A módszer igen sok elõnnyel jár:
A szigetelés lépései
A felújítás után a szigetelt épület használati és forgalmi értéke jelentõsen megnövekszik. Megszûnnek a jellemzõ épületkárok hibaforrásai és lehetõvé válik olyan használati funkció (iroda, üzlethelyiség, szociális- és egészségügyi intézmény, lakás,…) betöltése, amely a legmagasabb követelményt támasztja az épületszerkezetekkel szemben. A fal kiszáradásával javul a hõszigetelõ képesség, emelkedik a falazat belsõ felületi hõmérséklete. Ez jelentõsen csökkenti a páralecsapódás és gombásodás veszélyét, a fûtési hõmennyiség csökkenésével üzemeltetési költség takarítható meg.
Az elmúlt több, mint egy évtizedben cégünk igen nagy tapasztalatra tett szert a köz- és mûemléképületek felújítása, az utólagos falszigetelés, a pince- és medenceszigetelések terén. A legmodernebb technikákat és anyagokat alkalmazva folyamatosan növeljük referenciáink számát és a kivitelezési munkáinkra adott szavatosság idejét.
Amennyiben további információra,
segítségre van szüksége, kérem hívjon
minket vagy írjon!
DER ÉPÍTÕ ÉS SZIGETELÕ
BT.
5900 OROSHÁZA, Vásárhelyi
út 79.
Tel.: 68/411-713
Fax:68/472-388
Mobil:30/908-9470
der@oroshaza.com
derbt@mail.globonet.hu
Dér István
épületszigetelõ szakmérnök